moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wielonarodowa brygada przed ćwiczeniem certyfikującym

Uroczysta defilada, pokaz musztry paradnej i wyróżnienia dla żołnierzy – tak Litewsko-Polsko-Ukraińska Brygada świętowała pierwszą rocznicę utworzenia. W grudniu jednostkę czeka sprawdzian, który pokaże, czy osiągnęła ona pełną gotowość operacyjną. Do ćwiczeń certyfikujących żołnierzy poprowadzi już nowy dowódca.


W styczniu minister obrony narodowej Antoni Macierewicz ogłosił w Lublinie wstępną gotowość operacyjną wielonarodowej brygady. Od tamtej pory priorytetem dowództwa było przygotowanie jednostki do pełnej zdolności operacyjnej. – Jestem pewien, że nastąpi to zgodnie z wyznaczonym terminem – mówił w Lublinie gen. bryg. Adam Joks, szef Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady. Generał w dniu święta jednostki pożegnał się z żołnierzami, ponieważ przejmuje dowodzenie Zarządem Wojsk Aeromobilnych i Zmotoryzowanych. Obowiązki szefa LITPOLUKRBRIG objął płk Volodymyr Yudanov, zastępca gen. Joksa. Ukraiński pułkownik będzie kierował brygadą tylko do czasu powołania nowego dowódcy. Stanowisko jest bowiem rotacyjne, a wyznaczony przez Polskę oficer ma prawo pełnić je jeszcze przez rok.

Głównym zadaniem wielonarodowej brygady jest utrzymanie międzynarodowego pokoju, udział w zagranicznych operacjach stabilizacyjnych pod egidą Unii Europejskiej, NATO i ONZ, a także pomoc Ukrainie w reformowaniu jej sił zbrojnych. Żołnierze do zadań przygotowują się od miesięcy. Wzięli udział m.in. w ćwiczeniach „Rapid Trident” oraz „Anakonda 2016”. – Przeszliśmy cały cykl szkoleń, nie tylko w Polsce, ale też na Ukrainie, Litwie i w Rumunii. Na tym jednak nie poprzestajemy. Niebawem żołnierze wybiorą się do Grecji na manewry „Seven Stars”, a także na Ukrainę na ćwiczenia „Maple Arch” – zapowiada gen. Joks.


Major Bolesław Kozielski, szef sekcji rozpoznawczej w LITPOLUKRBRIG, dodaje: – Za nami także szkolenia z armią amerykańską. Dotyczyły one zarówno współpracy cywilno-wojskowej, jak i czysto specjalistycznej, na przykład z sekcją rozpoznawczą.

W grudniu wielonarodową brygadę czeka najważniejsze, certyfikujące ćwiczenie „Common Challenge”. – Jego wyniki pokażą, czy jednostka osiągnęła pełną gotowość operacyjną – mówi płk Volodymyr Yudanov. Przygotowania do sprawdzianu nie są łatwe. Brygadę tworzą żołnierze z trzech różnych armii, każda ma swój regulamin wojskowy, uzbrojenie i wyposażenie. Wszystko zostało jednak ujednolicone w ramach procedur NATO. – W tej chwili już tylko doskonalimy współdziałanie poszczególnych sekcji dowództwa – zaznacza płk Yudanov.

Pełną zdolność operacyjną LITPOLUKRBRIG ma osiągnąć na początku 2017 roku. Jednostka ma liczyć ponad cztery tysiące żołnierzy. Dowództwo Wielonarodowej Brygady znajduje się w Lublinie. Tu też stacjonuje 83 oficerów z Polski, Litwy i Ukrainy oraz pracownicy wojskowi. Pozostali na co dzień przebywają w macierzystych jednostkach.


Podczas uroczystości żołnierzom i pracownikom Dowództwa Wielonarodowej Brygady wręczono wyróżnienia. Ceremonię zakończył pokaz musztry paradnej i defilada. W spotkaniu wzięli udział także przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych. – Ulokowanie siedziby Dowództwa Wielonarodowej Brygady w Lublinie jest nobilitujące, ale to także wyraz troski o tę część kraju – podkreślał Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski.

Decyzja o utworzeniu Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady zapadła w 2007 roku. Porozumienie w tej sprawie podpisali siedem lat później, 19 września 2014 roku, ministrowie obrony państw założycielskich. Brygada, stacjonująca w Lublinie, zainaugurowała działalność 25 stycznia 2016 roku. Pełną zdolność organizacyjną ma osiągnąć na początku 2017 roku.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: Piotr Raszewski

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1474369860
Ukraina nie należy do NATO! Dlaczego zatem utworzono brygadę z ich udziałem? Wciagną nas w konflikt z Rosją a to może źle się skończyć.
80-AB-16-01

Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
 
SOR w Legionowie
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Kolejne FlyEle dla wojska
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Zmiany w dodatkach stażowych
Zachować właściwą kolejność działań
Mundury w linii... produkcyjnej
Głos z katyńskich mogił
Strażacy ruszają do akcji
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Odstraszanie i obrona
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ocalały z transportu do Katynia
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Przygotowania czas zacząć
Szpej na miarę potrzeb
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Kadisz za bohaterów
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
V Korpus z nowym dowódcą
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Sandhurst: końcowe odliczanie
25 lat w NATO – serwis specjalny
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Charge of Dragon
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Barwy walki
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Na straży wschodniej flanki NATO
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Ramię w ramię z aliantami
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Optyka dla żołnierzy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
NATO na północnym szlaku
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wojna w świętym mieście, część druga
Rakiety dla Jastrzębi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Święto stołecznego garnizonu
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Prawda o zbrodni katyńskiej
Wojna w świętym mieście, epilog
Front przy biurku
Zbrodnia made in ZSRS
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Sprawa katyńska à la española
Szarża „Dragona”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO