W środę (22.06) zakończyła się oficjalna, dwudniowa wizyta szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w Republice Macedonii.
Głównym tematem spotkania generała Mieczysława Gocuła i generała broni Metodija Velichkovskiego była sytuacja bezpieczeństwa w regionie Europy Południowej, w tym wyzwania związane z kryzysem migracyjnym.
W trakcie rozmów sztabowych strony wymieniły się doświadczeniami z procesu transformacji sił zbrojnych obu państw. Strona polska przedstawiła także uwagi i wnioski z procesu integracji Sił Zbrojnych RP ze strukturami NATO.
Istotnym tematem poruszonym w trakcie dwudniowej wizyty była intensyfikacja dwustronnej współpracy wojskowej, m.in. w obszarze szkoleniowym.
***
Dwustronna współpraca w dziedzinie obronności między resortami obrony obu państw odbywa się m.in. na podstawie podpisanego w czerwcu 2010 r. „Porozumienia między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej, a Rządem Republiki Macedonii o współpracy w dziedzinie obronności” oraz umowy (…) o wzajemnej ochronie informacji niejawnych z października 2010 r. Armia macedońska kontynuuje proces transformacji oraz rozwoju zdolności i możliwości sprostania wyzwaniom i zagrożeniom w zakresie bezpieczeństwa. Zgodnie z zaleceniami Szczytu NATO w Cardiff (2014), Macedonia kontynuuje wzmacnianie interoperacyjności swoich sił zbrojnych na rzecz efektywniejszego działania w misjach prowadzonych przez NATO. W oczekiwaniu na zbliżający się Szczyt NATO w Warszawie Macedonia aktywnie działa w kierunku procesu integracji ze strukturami euroatlantyckimi. Plan dwustronnej współpracy wojskowej na rok 2016 zakłada realizację 9 przedsięwzięć, w tym: 4 realizowanych w Polsce i 5 w Macedonii.
Źródło: SGWP
autor zdjęć: MPN RM
komentarze