moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Moda na mundur

O fenomenie klas mundurowych, współpracy organizacji paramilitarnych z wojskiem i działaniach cywilnych uczelni na rzecz promocji postaw proobronnych rozmawiano wczoraj podczas konferencji naukowej poświęconej bezpieczeństwu i edukacji. W spotkaniu, które odbyło się we Wrocławiu, wzięli udział przedstawiciele ośrodków naukowych oraz eksperci wojskowi.


Konferencję zatytułowaną „Społeczny i edukacyjny wymiar inicjatyw proobronnych w Polsce – stan obecny i perspektywy” zorganizował Zakład Socjologii Edukacji Instytutu Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Jej celem była integracja ośrodków akademickich oraz badawczych zajmujących się bezpieczeństwem i edukacją. W spotkaniu wzięli udział naukowcy z cywilnych uczelni wyższych, wojskowych akademii i szkół wyższych, a także przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, Sztabu Generalnego Wojska Polskiego oraz Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca. Patronat honorowy nad konferencją objął prof. dr hab. Wojciech Fałkowski, wiceminister obrony.

Fenomen klas mundurowych

Podczas konferencji odbyły się dwie sesje poświęcone najważniejszym aspektom edukacji proobronnej. Eksperci zastanawiali się m.in., czy obronność jest problemem społecznym, czy rządowym. Mówiono także o inicjatywach proobronnych realizowanych w różnych ośrodkach akademickich. Jeden z gości konferencji podał, że w Polsce jest ponad 100 tysięcy stowarzyszeń, 17 tysięcy fundacji i kilkadziesiąt tysięcy organizacji, które mają zapisane w statutach m.in. działania paramilitarne czy proobronne. Waldemar Zubek, dyrektor biura do spraw proobronnych MON, zastrzegł jednak, że są to dane szacunkowe. Według niego, określenie dokładnej liczby rzeczywiście działających organizacji jest trudne, między innymi dlatego, że przez cały czas powstają nowe. Dyrektor Zubek opowiadał także o zadaniach, jakie realizuje kierowane przez niego biuro. Wśród nich wymienił nawiązywanie współpracy z organizacjami paramilitarnymi i proobronnymi. Biuro jest także odpowiedzialne za podpisywanie umów umożliwiających współdziałanie sprawdzonych organizacji z armią. Chodzi na przykład o udział w szkoleniach wojskowych, takich jak ćwiczenia „Anakonda-16”, czy możliwość korzystania z obiektów należących do wojska. Pracownicy biura zajmują się także sprawami legislacyjno-prawnymi, np. przygotowywaniem projektów przepisów normujących współpracę wojska z organizacjami cywilnymi.

Z kolei o fenomenie klas mundurowych mówiła prof. dr hab. Aleksandra Skrabacz, dyrektor Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej. Przypomniała, że pierwsza klasa mundurowa powstała w 1998 roku w trybie eksperymentalnym w Liceum Ogólnokształcącym w Tucholi. Niestety rezultaty, jakie wówczas osiągnięto, nie były zadowalające, dlatego zaniechano tworzenia podobnych klas. Po wielu latach do idei jednak powrócono, a otwieranie klas mundurowych spotkało się z dużym odzewem społecznym.


– Obecnie nie ma chyba w kraju szkoły ponadgimnazjalnej, w której nie byłoby klasy mundurowej – zauważyła prof. Skrabacz. Dodała, że dziś działa ponad 700 klas mundurowych, a około 300 z nich ma profil wojskowy. Zdaniem prof. Skrabacz świadczy to o ogromnym zainteresowaniu, wręcz modzie na „naukę w mundurach”.

– Centrum współpracuje z klasami mundurowymi w całym kraju. Wnioski z różnych sesji naukowych, konferencji i spotkań na tematy proobronne, informacje, które przy takich okazjach są przekazywane, pomagają nam w codziennej działalności – mówiła w rozmowie z portalem polska-zbrojna.pl szefowa CEO.

Z cywila do komandosów

Podczas konferencji wystąpił także dowódca jednego z zespołów bojowych Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca. Opowiadał on o przygotowaniach do otwarcia w JWK ośrodka szkolenia wojsk specjalnych i kryteriach naboru, jakie będą stawiane kandydatom na komandosów. Dowódca, który z powodów oczywistych musiał pozostać anonimowy, podkreślał, że niedługo po raz pierwszy do służby w elitarnej jednostce wojsk specjalnych będą mogli trafić kandydaci wprost z cywila, bez wcześniejszego przeszkolenia wojskowego.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Faustyna Rybka, Zespół Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej w Tymbarku, Ryszard Wołkowski, Związek Strzelecki „Strzelec” Józefa Piłsudskiego

dodaj komentarz

komentarze


Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
 
Na straży nieba
Więcej hełmów dla żołnierzy
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Bohater odtrącony
Nowe zadania szefa SKW
Wioślarze i triatlonistka na podium
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Pytania o europejską tarczę
Gry wojenne w szkoleniu
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
They Will Check The Training Results in Combat
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Śladami ojca
Polska wiktoria na Monte Cassino
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zawsze gotowi do pomocy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Krwawa noc pośród puszczy
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Mobilne dowodzenie
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
NATO on Northern Track
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Orzeł dla bohaterów
Abramsy w pętli
Polki pobiegły po srebro!
Po przeprawie ruszyli do walki
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Wojna w świętym mieście, epilog
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
„Pierwsza Drużyna” na start
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Wszystkie misje AWACS-a
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
„Grand Quadriga ‘24”
By Polska była bezpieczna
Broń Hitlera w rękach AK
Premier odwiedził WZZ Podlasie
„Ta ziemia do Polski należy…”
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Układ nerwowy Mieczników
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Flota Bayraktarów w komplecie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pływacy i maratończycy na medal
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
W obronie wschodniej flanki NATO
Serwis K9 w Polsce
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO