„Polski Żołnierz – etos i duma – na przykładzie historycznym lub współczesnym” to konkurs literacki organizowany przez Wojskowy Instytut Wydawniczy z okazji Święta Wojska Polskiego. Napiszcie, kto jest dla was autorytetem, wzorem godnym naśladowania. Może to być postać zarówno historyczna, jak i współczesna. Na prace czekamy do 24 czerwca.
Gorąco zapraszamy studentów cywilnych wyższych szkół wojskowych, a także podchorążych kształcących się na tych uczelniach (Akademia Obrony Narodowej, Wojskowa Akademia Techniczna, Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni, Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych we Wrocławiu, Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie) do wzięcia udziału w naszym konkursie. 15 sierpnia obchodzimy państwowe, najważniejsze święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, upamiętniające zwycięski „Cud nad Wisłą” w 1920 roku. To dobra okazja do zastanowienia się nad etosem polskiego żołnierza, jego odwagą, postawą, heroizmem, dumą i wartościami, którymi się kieruje, zarówno na polu walki, jak i w czasie pokoju.
Kilka miesięcy temu ppłk Leszek Mroczkowski, żołnierz podziemia antykomunistycznego, powiedział na antenie jednej ze stacji telewizyjnych, że nie czuje się bohaterem. – Jestem zwykłym chłopakiem z Targówka, którego los postawił tu, a nie gdzie indziej. Mając 18 lat nie wiedziałem, co to jest polityka. Wiedziałem tylko, że ojczyzna jest zagrożona i ktoś starszy dał mi karabin i powiedział: „Broń jej!” Co to za bohaterstwo? To jest obowiązek – tłumaczył ppłk Mroczkowski. To jedna z wielu postaw, które są wzorem do naśladowania, ale na pewno nie jest odosobniona – takich żołnierzy mieliśmy i mamy obecnie bardzo wielu.
A więc zachęcamy: napiszcie, kto jest dla was autorytetem, wzorem do naśladowania. Może to być postać zarówno historyczna, jak i współczesna. Objętość pracy konkursowej nie powinna przekraczać 10 tysięcy znaków ze spacjami.
Gotową pracę należy do 24 czerwca przesłać do redakcji „Polski Zbrojnej” na adres: Wojskowy Instytut Wydawniczy, Aleje Jerozolimskie 97, 00-909 Warszawa, lub drogą e-mailową: konkurs@zbrojni.pl. W temacie wiadomości elektronicznej lub na kopercie powinna znajdować się adnotacja: Konkurs „Polski Żołnierz – etos i duma – na przykładzie historycznym lub współczesnym”. Każda praca powinna być podpisana imieniem i nazwiskiem oraz zawierać adres i numer telefonu uczestnika konkursu, a także nazwę uczelni, kierunek i rok studiów. Prace, w których nie zawarto danych osobowych, nie będą brały udziału w konkursie. Pamiętajcie, że zgłoszone utwory muszą być samodzielne, a także do czasu ogłoszenia wyników nie mogą być publikowane w całości lub we fragmentach oraz nie mogą być nagrodzone w innych konkursach. Szczegółowy regulamin znajduje się tutaj.
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi między 27 czerwca a 8 lipca 2016 roku. Nagrodzimy trzy najlepsze utwory literackie. Pracę, która zajmie pierwsze miejsce, opublikujemy w numerze sierpniowym miesięcznika „Polska Zbrojna”. Wszystkie trzy prace zostaną zaprezentowane 15 sierpnia na naszej stronie internetowej polska-zbrojna.pl, a link do nich podamy także na naszym profilu na Facebooku. Dodatkowo, laureaci otrzymają eleganckie pióro „Polski Zbrojnej”, a także nagrody w postaci prenumerat miesięcznika „Polska Zbrojna”. Nagrody rzeczowe zostaną wręczone laureatom podczas gali 95-lecia „Polski Zbrojnej” w październiku 2016 roku.
Serdecznie zapraszamy do udziału!
autor zdjęć: PZ
komentarze