17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana zaprasza w dniach 21-24 kwietnia na „Weekend snajpera”. Będą pokazy sprzętu wojskowego i walki wręcz, konferencja naukowa i wystawa fotografii. Jednak głównym punktem spotkania w Międzyrzeczu są zawody Longshot. W strzeleckiej rywalizacji zmierzy się ponad 450 snajperów.
„Weekend snajpera” startuje w czwartek 21 kwietnia. Tego dnia na terenie Ośrodka Kultury w Międzyrzeczu (okolice Gorzowa Wielkopolskiego) miłośnicy wojskowości będą mogli obejrzeć uzbrojenie 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Będą m.in. Rosomaki, armatohaubice Dana, zestawy przeciwlotnicze Hibneryt i Grom, ppk Spike. Brygada zaprasza także na wystawę fotografii poświęconą żołnierzom tej jednostki. – Dodatkową atrakcją będą pokazy walki wręcz i akcji ratowniczych w wykonaniu wojskowych strażaków oraz pokaz obsługi przeciwlotniczej armaty ZU-23-2. W planach jest także projekcja filmu „Historia Roja” – zapowiada ppor. Dorota Kusiak, rzecznik 17 Brygady.
Podczas „Weekendu snajpera” odbędzie się także konferencja naukowa. Temat to innowacje techniczne w wyposażeniu snajperów i strzelców wyborowych. Debatę organizuje 17 Brygada wspólnie z Inspektoratem Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych MON.
Jednak największą atrakcją weekendu będą zawody w strzelaniu precyzyjnym – Longshot. Odbędą się one 23-24 kwietnia. Turniej po raz dziewiąty organizują Ośrodek Szkolenia Specjalistycznego „Delta”, 17 Brygada Zmechanizowana i władze Międzyrzecza. Honorowym patronatem objął go dowódca generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Mirosław Różański.
W sportowej rywalizacji zmierzy się ponad 450 zawodników z kilkunastu krajów Europy (m.in. Polski, Słowacji, Niemiec, Holandii, Estonii, Czech, Łotwy, Litwy, Węgier, Francji i Austrii). To żołnierze, funkcjonariusze służb mundurowych, a także cywile uprawiający strzelectwo sportowe. – Zawody Longshot cieszą się ogromną popularnością. W pierwszej edycji turnieju wystartowało 50 osób, a teraz mamy ponad 400 chętnych – mówi Zdzisław Świerczek z OSS „Delta”. – Byliśmy pod wrażeniem tempa napływających zgłoszeń. W pół godziny mieliśmy 200 chętnych, a rejestrację ze względu na ograniczoną liczbę miejsc musieliśmy zamknąć już po 30 godzinach – dodaje.
Zawody Longshot podzielone są na dwie główne kategorie: „modern” – podczas, której zawodnicy strzelają z broni współczesnej oraz „history” – tu używa się broni wyprodukowanej do 1950 roku. W kategorii „modern” strzelcy będą mierzyć z karabinów centralnego zapłonu kalibru od 222 do 458. Ogień otworzą do tarcz znajdujących się na dystansach od 300 do 1500 metrów.
Nowością podczas tegorocznej edycji zawodów Longshot będzie konkurencja przeznaczona wyłącznie dla wojskowych. 21 kwietnia, podczas Military Day na duże odległości strzelać będą żołnierze z jednostek lądowych i specjalnych – w sumie około 80 osób.
autor zdjęć: Bartosz Bera
komentarze