Ruszyła pierwsza edycja fotograficzno-filmowego konkursu dla uczniów klas mundurowych oraz członków organizacji paramilitarnych. – Liczymy na ciekawe zdjęcia z uroczystości i wizyt młodzieży na poligonach. Poza ujęciem tematu, liczyć się będą walory estetyczne i oryginalność – mówi Waldemar Zubek, dyrektor Biura ds. Proobronnych MON, organizatora konkursu.
To pierwsza edycja konkursu „Zoom na proobronność”. – Nasze Biuro powstało w ubiegłym roku. Od tego czasu wiele się działo. Razem z uczniami i członkami różnych stowarzyszeń uczestniczyliśmy w ich szkoleniu, w zajęciach i uroczystościach. Postanowiliśmy ogłosić konkurs fotograficzno-filmowy, bo wierzymy, że młodzież ma się czym pochwalić w tych dziedzinach. Chcemy także w ten sposób kreować i promować nowoczesne formy patriotyzmu, a nowe technologie, którymi w sposób profesjonalny posługują się dziś młodzi ludzie, nadają się do tego doskonale – mówi Waldemar Zubek, dyrektor Biura do spraw Proobronnych. Dodaje, że konkurs ma być też formą kształtowania patriotycznych postaw oraz propagowania działalności osób zaangażowanych w upowszechnianie edukacji obronnej.
Przyślij zdjęcie ze szkolenia
Ogłoszony kilka dni temu konkurs jest rozgrywany w dwóch kategoriach: zdjęcia i filmy. Prace, indywidualne lub zbiorowe, należy przesyłać do 11 kwietnia 2016 roku. – Osoba, która chce wziąć udział w konkursie, musi spełnić jeden podstawowy warunek. Każda zgłoszona praca musi poruszać tematykę proobronną, dotyczyć edukacji obronnej bądź wychowania patriotycznego – mówi Magdalena Rochnowska, zastępca dyrektora Biura. Można więc przysłać zdjęcia ze szkoleń i uroczystości patriotycznych czy też filmy nakręcone w trakcie wojskowej zielonej szkoły lub podczas wizyty na poligonie. Poza samą treścią pracy dla jurorów liczyć się będą także walory estetyczne, znajomość warsztatu i oryginalność ujęcia tematu.
Choć konkurs trwa zaledwie od tygodnia, do Biura wpłynęły już pierwsze prace. Wśród nich ta zgłoszona przez Macieja Banacha z Jednostki Strzeleckiej im. kpt. Tadeusza Paolone ZS „Strzelec” w Tymbarku. – To mój pierwszy udział w fotokonkursie. Namówił mnie do tego dowódca Strzelca. Zdjęcie, które wysłałem, ilustruje otwarcie ścieżki edukacyjno-turystycznej szlakiem partyzanckim z czasów II wojny światowej oraz odsłonięcie pierwszej na szlaku, ulokowanej na tymbarskim rynku, tablicy informacyjnej – mówi Maciej Banach.
Fotografie na wystawie
Konkurs zostanie rozstrzygnięty 9 maja. Zwycięzcy mogą liczyć na atrakcyjne nagrody. –Najlepsze prace zostaną wykorzystane w działalności szkoleniowej, edukacyjnej i promocyjnej ruchu proobronnego – mówi Magdalena Rochnowska. Podczas planowanych w czerwcu Targów Proobronnych „Pro Defense” w Ostródzie jedną z imprez towarzyszących ma być wystawa fotograficzna. – Liczymy, że autorami znacznej części prezentowanych prac będą właśnie uczestnicy naszego konkursu – dodaje Rochnowska.
Osoby zainteresowane udziałem w konkursie mogą dostarczyć prace pocztą elektroniczną na adres: biuroproobronne@mon.gov.pl lub pocztą do Biura (ul. Nowowiejska 28a, 00-911 Warszawa). W obu przypadkach należy dołączyć informację zawierającą imię i nazwisko oraz dane teleadresowe twórcy, opatrzone dopiskiem „Zoom na proobronność”. Maksymalnie można przysłać cztery fotografie (w formatach JPG lub TIFF).
W przypadku filmów w treści e-maila należy przesłać link do strony zawierającej materiał konkursowy. Film może być nakręcony dowolną techniką i z użyciem dowolnych środków rejestrujących. Czas jego trwania nie może przekroczyć 20 min. Dozwolone formaty to DVD, MP4, AVI MKV i MOV. Szczegółowe informacje na temat konkursu oraz jego regulamin można znaleźć na profilu społecznościowym Facebook Biura do Spraw Proobronnych: facebook.com/proobronni.
To nie pierwszy tego rodzaju konkurs organizowany przez wojsko dla osób zaangażowanych w działalność proobronną. W pierwszej połowie ubiegłego roku Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej na jednym z portali społecznościowych zorganizowało Konkurs Fotograficzny „Wojsko? Lubię to!”. Jego celem był wybór zdjęcia prezentującego w najciekawszy sposób odpowiedź na pytania konkursowe: „Dlaczego jestem uczniem klasy o profilu wojskowym? „Bo to moja pasja”, „To szansa na rozwój”, „To wyzwanie”.
W konkursie wzięło udział kilkanaście szkół z całej Polski. Ze względu na duże zainteresowanie jego druga edycja została rozszerzona. Uczestnicy poza zdjęciami mogli też zgłaszać filmy nakręcone telefonem komórkowym. Konkurs zakończył się w lutym. Zwycięzcy – to uczniowie III klasy o profilu informatycznym z innowacją wojskową z Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Elblągu. W nagrodę pojadą we wrześniu na wojskową zieloną szkołę.
autor zdjęć: Krzysztof Wojciewski, Magdalena Rochnowska
komentarze