moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kobiety na misji

Czy kobiety, które mają za sobą misje wojskowe, cierpią na zespół stresu pourazowego? Jeśli tak, czy korzystają z terapii? Jak radzą sobie z dolegliwościami, które niesie ta choroba? Płk rez. dr Beata Czuba z Wojskowej Akademii Technicznej rozpoczyna badania na ten temat i szuka uczestniczek misji, które opowiedzą jej swoją historię.– Kiedy weszłam na stronę Centrum Weterana, znalazłam tam zakładkę, w której umieszczone są historie z misji. Żołnierze opowiadają o swoich doświadczeniach, o tym, jak wyglądał ich powrót do domu i tak dalej. Po chwili dotarło do mnie, że wśród tych historii nie ma ani jednej, którą opowiedziałaby kobieta – mówi płk rez. dr Beata Czuba, wykładowca Wojskowej Akademii Technicznej.

Doktor Czuba zajmuje się teoretyczną stroną zespołu stresu pourazowego – PTSD. Prowadzi ze studentami zajęcia dotyczące przyczyn, objawów, sposobów leczenia tej choroby. I dziwi się, że wśród omawianych dotąd przypadków PTSD nie było kobiet. – Przeczytałam książkę Grażyny Jagielskiej, żony reportera wojennego Wojciecha Jagielskiego, która swoje PTSD leczyła w szpitalu psychiatrycznym. W książce „Anioły jedzą trzy razy dziennie” opisuje pacjentów cierpiących na zespół stresu pourazowego i znowu – nie ma tam kobiet. Tak naprawdę jedyną kobietą z PTSD jest Grażyna Jagielska – zauważa dr Czuba. Zaczęła się zatem zastanawiać, czy może być tak, że kobiety nie mają problemu z PTSD. – Fakt, że kobiety na misjach nie wykonują zadań bojowych tak często jak mężczyźni, ale czasem wystarczy być w miejscu wojny, zobaczyć straszne rzeczy, by cierpieć. Kobiety zajmujące się opieką medyczną non stop stykały się z dramatycznymi obrazami osób rannych bądź martwych. Czy to nie wpłynęło na nie w żaden sposób? Wydaje mi się, że to niemożliwe – stwierdza naukowiec z WAT.

Badaczka chce zatem porozmawiać z kobietami, które były choć raz na misji. Niekoniecznie w Afganistanie czy w Iraku. Mogą mieć za sobą na przykład misje ONZ, wszystkie, w które zaangażowała się Polska. Kobiety nie muszą też być żołnierzami. – Z chęcią wysłucham opowieści pracowników wojska albo dziennikarek, które wyjechały na misje, by relacjonować, co się tam dzieje – mówi doktor Czuba.

Każda z kobiet, która zgłosi się na rozmowę, ma zagwarantowaną anonimowość. – Będę prosiła, by wypełniła ankietę, ale chciałabym również z każdą z kobiet przeprowadzić wywiad. Zapewniam, że żadnej nie zamierzam zmuszać do opowieści, szanuję potrzebę zachowania czegoś dla siebie – wyjaśnia badaczka.

Na razie prowadzi badania na własny użytek, ale jeśli zbierze odpowiednio dużo historii, planuje publikację na ten temat. –  Jeśli mi się uda, chciałabym wydać te opowieści, by dać głos kobietom, które przeżyły wiele, ale nikt ich nie wysłuchał. Interesuje mnie perspektywa spojrzenia kobiet na rzeczywistość wojenną. Kobiety pełnią inne role niż mężczyźni, mają inne doświadczenia, świat wartości. Ich sposób postrzegania rzeczywistości jest nie mniej ciekawy niż mężczyzn – mówi dr Czuba.

Uczestniczki misji, które chciałyby spotkać się z płk rez. dr Beatą Czubą, proszone są o kontakt e-mailowy: beata.czuba@wat.edu.pl.


Według statystyk prowadzonyc w 2013 roku przez Dowództwo Operacyjne RSZ w misji w Iraku wzięło udział niemal 200 kobiet (1,33% wszystkich żołnierzy). 24 z nich była na misji więcej niż jeden raz. Były to osoby około 30 roku życia i zwykle zajmowały stanowiska medyczne.  Ani jedna z nich nie była dowódcą. 
Na misji w Afganistanie służyło prawie 400 kobiet (2,2%). 74 z nich decydowalo się na wyjazd na misję więcej niż jeden raz. Prócz stanowisk medycznych, zajmowały również stanowiska lotnicze i inne ogólnowojskowe. Zmieniła się również liczba kobiet - dowódców.  Od III do XI miany taką służbę pełniły 34 kobiety. 

Ewa Korsak

autor zdjęć: st. chor. sztab. Adam Roik / Combat Camera DORSZ

dodaj komentarz

komentarze

~Ciekawski
1457437800
"Na razie prowadzi badania na własny użytek" To niech prowadzi, dlaczego sie tu reklamuje? Każdy prowadzący podobne badania też może liczyć na darmową pomoc PZ? Swoja droga plk rez, ile ona ma lat?
53-47-B8-82

Więcej koreańskich wyrzutni dla wojska
 
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Rekordziści z WAT
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Sprawa katyńska à la española
Posłowie dyskutowali o WOT
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Metoda małych kroków
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Front przy biurku
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
Charge of Dragon
Ameryka daje wsparcie
Kadisz za bohaterów
Wojna w Ukrainie oczami medyków
W Italii, za wolność waszą i naszą
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
NATO on Northern Track
Wojna w świętym mieście, epilog
Gunner, nie runner
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zachować właściwą kolejność działań
Priorytety polityki zagranicznej Polski w 2024 roku
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Szybki marsz, trudny odwrót
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
SOR w Legionowie
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
NATO na północnym szlaku
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Święto stołecznego garnizonu
Wytropić zagrożenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna na detale
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Od maja znów można trenować z wojskiem!
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Pod skrzydłami Kormoranów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zmiany w dodatkach stażowych
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Ramię w ramię z aliantami
Szpej na miarę potrzeb
Na straży wschodniej flanki NATO
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojna w świętym mieście, część druga
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Kolejne FlyEye dla wojska
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Sandhurst: końcowe odliczanie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO