Warszawscy specżandarmi wraz z przedstawicielami innych służb doskonalili umiejętności niezbędne do realizacji zadań związanych z fizycznym zwalczaniem terroryzmu.
Wydział Działań Specjalnych Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie zorganizował warsztaty z zakresu taktyki i techniki antyterrorystycznej. W zajęciach przeprowadzonych w dniach 26–28 stycznia na terenie jednej z warszawskich zajezdni autobusowych uczestniczyli również funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Policji oraz Straży Granicznej. Podczas warsztatów doskonalono umiejętności planowania i realizacji operacji antyterrorystycznej, w tym rozwiązywania sytuacji zakładniczej poprzez szturm na obiekt autobus.
Warto podkreślić, że już na etapie planowania części praktycznej warsztatów szczególny nacisk położono na realizm szkolenia. Stąd aktywny udział grupy pozoracji i duża liczba sytuacji awaryjnych, tj. konieczność udzielenia pomocy rannym.
Ważną rolę podczas ćwiczeń przewidziano dla zespołu negocjatorów, który stworzyli mediatorzy z Komendy Stołecznej Policji oraz Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie. Celem negocjacji było doprowadzenie do poddania się sprawców sytuacji kryzysowej oraz uwolnienie zakładników. W warsztatach uczestniczyli także strzelcy wyborowi, od których trafnego rozpoznania i zabezpieczenia działania grupy szturmowej często zależy sukces całej operacji. Dynamicznie rozwijająca się sytuacja wymagała również skorzystania z pomocy operatorów robota pirotechnicznego oraz przewodnika psa służbowego z jego podopiecznym wyszkolonym do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych.
Istota zadań związanych z funkcjonowaniem transportu zbiorowego wymaga sprawnego reagowania w przypadku wystąpienia poważnego zagrożenia bezpieczeństwa, również incydentów o charakterze terrorystycznym polegających na wzięciu i przetrzymywaniu zakładników. Oznacza to konieczność utrzymywania w gotowości sił zdolnych do wykonywania operacji ratowania zakładników (Hostage Rescue Operations – HRO).
Ich przygotowanie wymaga specjalistycznego szkolenia, dostosowywania procedur oraz wyposażenia do zmiennych warunków otoczenia. Dla służb i formacji przeznaczonych do przeciwdziałania atakom terrorystycznym bardzo ważny i niezastąpiony jest w tym przypadku praktyczny trening zgrywający. Umożliwia on wypracowanie optymalnych rozwiązań w zakresie taktyki i właściwej koordynacji działań oraz ustalenie sposobów łączności. Ponadto podczas zgrywania ćwiczący mają możliwość poznania pojazdów i sprzętu, którymi dysponują inne służby.
W celu utrzymywania stałej gotowości do realizacji zadań związanych z fizycznym zwalczaniem terroryzmu, wynikających m.in. z Narodowego Programu Antyterrorystycznego na lata 2015–2019, operatorzy Wydziału Działań Specjalnych Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie regularnie uczestniczą w szkoleniach przeprowadzanych w różnych warunkach środowiskowych i z wykorzystaniem wszystkich rodzajów środków transportu.
Tekst: Krajan
autor zdjęć: Sylwia Guzowska
komentarze