Dbałość użytkowników o powierzone uzbrojenie i sprzęt wojskowy to niezmiernie istotna i jednocześnie integralna część całego procesu szkolenia.
Zeszłotygodniowe rozpoczęcie roku szkoleniowego zaowocowało wzmożonym ruchem w parku sprzętu technicznego. Przyjęta przez dowódcę brygady koncepcja szkoleniowa, opierająca swą idę na intensyfikacji szkolenia w ramach kilkudniowych zajęć zintegrowanych, wymaga od żołnierzy zaangażowania adekwatnej ilości sprzętu w zależności od planowanych przedsięwzięć. Celem zapobiegania sytuacjom, w których niesprawna jednostka sprzętowa komplikuje nagle przyjętą koncepcję szkoleniową, począwszy od bezpośrednich użytkowników, poprzez poszczególnych dowódców, a skończywszy na technikach pododdziałów oraz żołnierzach sekcji S-4 w sztabach batalionów i brygady, wszyscy w określony sposób są zaangażowani w utrzymywanie sprawności uzbrojenia i sprzętu wojskowego.
Bezpieczne zakończenie zajęć zintegrowanych i powrót do koszar, to dla wojska jednocześnie początek prac obsługowych, przygotowujących eksploatowany sprzęt do bezpiecznego użytkowania w kolejnym tygodniu szkoleniowym. – Tylko systematyczne wykonywanie czynności obsługowo-naprawczych daje podstawy do długookresowej i bezawaryjnej eksploatacji danej jednostki sprzętowej – podsumował oficer sekcji S-4 sztabu brygady porucznik Daniel Nawara.
Tekst: kpt. Sebastian Stawiński
autor zdjęć: kpt. Sebastian Stawiński
komentarze