Dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. broni dr Mirosław Różański weźmie udział w Międzynarodowym Forum Bezpieczeństwa, które odbywa się w dniach 20-22 listopada w Halifax, Nowa Szkocja w Kanadzie.
Forum skupia światowych liderów, przywódców, wojskowych i publicystów, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami, pomysłami i opiniami na temat najważniejszych spraw, jakimi żyje w tej chwili świat. Bezpieczeństwo zostało zdefiniowane w obszarze prowadzonych wojen, terroryzmu, aktywności w cyberprzestrzeni, bezpieczeństwa zasobów naturalnych, proliferacji broni jądrowej, zmian klimatycznych, pandemii, gospodarki i ekonomii. W Halifax nie zabraknie tematów związanych z ostatnimi wydarzeniami, które zajmują świat i stanowią główną część najważniejszych przekazów medialnych na świecie, m.in. ataki terrorystyczne Państwa Islamskiego w Paryżu, naloty na stanowiska ekstremistów islamskich w Syrii, konfliktu na Ukrainie, rozszerzania się wpływów Chin czy kryzysu imigracyjnego w Europie.
Tegoroczna, siódma już edycja Forum w Halifax, skupia przedstawicieli z przeszło 60 krajów świata. Partnerem strategicznym spotkań jest Departament Obrony Kanady. Forum swoim wystąpieniem otworzy nowo wyznaczony minister obrony narodowej Kanady Harjit Singh Sajjan.
Generał Różański, oprócz udziału w panelach dyskusyjnych forum, odbędzie spotkania dwustronne z szefem Komitetu Wojskowego NATO gen. Peterem Pevelem, szefem Sztabu Obrony Kanady generałem Johnathanem H. Vancem oraz zastępcą dowódcy Królewskich Sił Powietrznych Kanady gen. dyw. Alem D. Meinzingerem. Poza tematami bezpieczeństwa międzynarodowego, dowódca generalny omówi szczegóły dotyczące wspólnego szkolenia polskich i kanadyjskich żołnierzy (prowadzone w ramach Operacji Reassurance) oraz współpracy wojskowej obu państw.
Następstwem pogorszenia sytuacji bezpieczeństwa w Europie Środkowo-Wschodniej była decyzja Sojuszu Północnoatlantyckiego ze szczytu w Newport z 2014 roku o wdrożeniu Readiness Action Plan, który przewidywał m.in. zwiększenie wspólnych ćwiczeń NATO oraz jego partnerów. W tym roku odbyło się 68 takich ćwiczeń na terytorium Polski. W przyszłym roku planuje się 75 podobnych przedsięwzięć, a punktem kulminacyjny ma być ćwiczenie Anakonda-16. Ma ono stanowić zdecydowany akcent przed szczytem NATO w Warszawie o gotowości sojuszu do obrony wschodniej flanki Europy.
Tekst: ppłk Szczepan Głuszczak/ Oddział Komunikacji Społecznej DGRSZ
autor zdjęć: ppłk Szczepan Głuszczak/ Oddział Komunikacji Społecznej DGRSZ
komentarze