W siedzibie Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił zbrojnych w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Naukowej „Kwartalnika Bellona”. Gospodarzem posiedzenia był gen. broni Mirosław Różański. Spotkanie zorganizował Wojskowy Instytut Wydawniczy. Celem wyjazdowego spotkania było wskazanie założeń programowych oraz kierunków rozwoju pisma.
W naradzie uczestniczyli naukowcy i żołnierze tworzący Radę Naukową. Obecne było również kierownictwo Wojskowego Instytutu Wydawniczego, wydawcy periodyku. Z Radą Naukową spotkał się dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. broni Mirosław Różański.
Generał podkreślił, że chciałby, aby do dyskusji dotyczącej kolejnych publikacji zostali włączeni oficerowie i podoficerowie Dowództwa Generalnego Rodzajów SZ. – Jestem zainteresowany dialogiem, współpracą, bo dobre publikacje, dobre książki mogą być fundamentem do kształtowania przyszłych kadr, ich świadomości, ich wiedzy i wyobraźni – powiedział generał.
W swoim wystąpieniu dowódca generalny odniósł się do wzoru oficera, jaki został nakreślony w niektórych podręcznikach z okresu międzywojennego. "Oficera powinny cechować, poza oczywistą szeroką znajomością tematyki wojskowości, takie przymioty jak znajomość historii, sztuki i kultury, dlatego wspólnie powinniśmy podnosić świadomość oficerów”.
„Kwartalnik Bellona” to periodyk poświęcony szeroko rozumianej problematyce obronności i bezpieczeństwa, jest wydawnictwem, które umożliwia naukowcom i specjalistom rozważanie problemów użycia różnych rodzajów sił zbrojnych w operacjach narodowych oraz sojuszniczych. Dla żołnierzy Wojska Polskiego pozostaje cennym forum wymiany poglądów na temat sztuki wojennej, doświadczeń z misji, edukacji oraz techniki i logistyki. Stanowi również ważny instrument w upowszechnianiu wiedzy o bezpieczeństwie oraz wszelkich aspektach obronności, ze szczególnym uwzględnieniem spraw dotyczących Polski.
Porusza kwestie związane z rozwojem środków walki, które powinny zasilić współczesne i przyszłe Wojsko Polskie. Pismo upowszechnia poglądy na tematy związane z teorią wojskowości. Podnosi szereg spraw dotyczących planowania i organizacji operacji oraz walki, strategii i taktyki, jak również wykorzystania różnych rodzajów broni. Warto także podkreślić znaczenie roli „Kwartalnika Bellona” w kształtowaniu patriotycznych i proobronnych postaw społeczeństwa. Pismo w zmienianej formule istnieje już 97 lat. Dzięki wyważonej tematyce kwartalnik jest uważany za forum dyskusji, oceny i przepływu informacji nie tylko środowiska wojskowego.
Tekst: ppłk Marek Pietrzak, na podstawie informacji ppłk. Tomasza Szulejko
autor zdjęć: Źródło: DGRSZ
komentarze