Aż 200 tysięcy bezpłatnych pocztówek czeka na każdego, kto będzie chciał złożyć bliskim życzenia z okazji 97. rocznicy odzyskania niepodległości. Można wysłać kartkę tradycyjną lub elektroniczną. Jedną z pocztówek zdobi projekt niezrealizowanego banknotu z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego. Akcja „Mamy Niepodległą!” potrwa do 11 listopada.
Pomysłodawcą i organizatorem ogólnopolskiej akcji „Mamy Niepodległą!” jest Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Chodzi o wysyłanie pocztówek z życzeniami z okazji odzyskania niepodległości w listopadzie 1918 roku. Akcja ma podkreślić wyjątkowość tego święta i zachęcić Polaków do wspólnych obchodów rocznicy. Po raz pierwszy muzeum namawiało do składania życzeń w listopadzie 2013 roku.
Inicjatywa z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. W pierwszej edycji organizatorzy przygotowali 112 tys. kartek, rok później 180 tys. – W tym roku bijemy kolejny rekord. Przygotowaliśmy aż 200 tysięcy kartek – mówi Anna Osiadacz, kierownik Działu Promocji i Komunikacji Muzeum Józefa Piłsudskiego.
Darmowe pocztówki ze znaczkami można otrzymać w siedzibach ZHP, w niemal 200 miastach, na przykład w Warszawie można po nie przyjść do biura obsługi mieszkańców w urzędach gmin. Kartki mają być rozdawane m.in. na Rynku w Kielcach (8 listopada) czy w Łodzi podczas V Pikniku Niepodległościowego w Manufakturze (11 listopada). Lista wszystkich miejsc, w których można dostać (ale także wysłać) pocztówkę, znajduje się na stronie internetowej Muzeum Józefa Piłsudskiego. – Otrzymaną kartkę można również wrzucić do zwykłej skrzynki pocztowej. Na pewno dotrze do adresata – zapewnia Anna Osiadacz z Muzeum Józefa Piłsudskiego.
W tym roku do wyboru są trzy wzory kartek. Pierwsza z nich to projekt banknotu (o nominale 5 milionów złotych) z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego. Autorem projektu jest Andrzej Heidrich, polski grafik, projektant wszystkich polskich banknotów, które od połowy lat 70. znajdują się w obiegu. Kolejną pocztówkę zaprojektowała graficzka, studentka poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego, Katarzyna Bakuła. Kartka przedstawia portret Marszałka z muralu, który zaprezentowano w Warszawie 12 maja 2015 roku, czyli dokładnie w 80. rocznicę śmierci Józefa Piłsudskiego. Trzecią pocztówkę wykonał Marek Sayan Skwarski – zwycięzca rozpisanego przez muzeum konkursu na najlepszy projekt upamiętniający Święto Niepodległości. – W konkursie wzięło udział około 100 osób, a zwycięzcę wybierali między innymi artyści Andrzej Pągowski i Marcin Władyka – mówi Anna Osiadacz.
Oprócz tradycyjnych pocztówek organizatorzy przygotowali również wersje elektroniczne. Można je ściągnąć ze strony mamyniepodlegla.pl. Na e-kartkach znajduje się miejsce do wpisania życzeń oraz adresu odbiorcy.
W poprzednich edycjach kartki zaprojektowali m.in. artyści Piotr Młodożeniec, Andrzej Pągowski, Józef Wilkoń, Henryk Jerzy Chmielewski (Papcio Chmiel), Jan Konarzewski i Henryk Sawka.
Inauguracja tegorocznej edycji odbyła się 5 listopada w Centrum Weterana Misji poza Granicami Kraju, które jest partnerem akcji. Pierwsze kartki podpisali Krzysztof Jaraczewski, dyrektor Muzeum Józefa Piłsudskiego, Jerzy Jóźkowiak, prezes Zarządu Poczty oraz ppłk Leszek Stępień, dyrektor Centrum Weterana. – Czujemy się spadkobiercami tradycji żołnierzy Józefa Piłsudskiego przez dziedzictwo znaczeń i czynów bojowych wykonywanych dla dobra ojczyzny – podkreślał ppłk Leszek Stępień.
Z kolei Anna Osiadacz zwracała uwagę, że obchody rocznicy powinny skłaniać nie tylko do refleksji „czym jest dla nas niepodległość i jak trudno było ją odzyskać po 123 latach niewoli”, lecz także do wspólnego i radosnego świętowania. – Cieszymy się i jesteśmy dumni z niepodległej Polski, dlatego ta akcja jest radosna. Chcemy, by każdy mógł się w nią włączyć, dzieląc się z bliskimi radością i życząc im wszystkiego dobrego w niepodległej Polsce, którą dzisiaj mamy – podkreślała Osiadacz.
Okolicznościowe pocztówki otrzymają żołnierze przebywający na misjach poza Polską. Kartki wysłali do nich uczniowie szkół podstawowych i przedszkolaki.
Akcja „Mamy Niepodległą!” potrwa do 11 listopada.
autor zdjęć: Muzeum Józefa Piłsudskiego
komentarze