W dniach 26–30 października odbyły się kwalifikacje na Wojskową Odznakę Górską 21 Brygady Strzelców Podhalańskich II stopnia – srebrną.
Do udziału w dwuetapowych kwalifikacjach zgłosili się żołnierze z 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa. Pierwszy etap przeprowadzono w Dolinie Kobylańskiej koło Krakowa. Żołnierze musieli wykazać się tam szeregiem umiejętności ze wspinaczki. Sprawdzian obejmował praktyczne wspinanie po ściankach od V stopnia trudności, wykonanie zjazdu oraz wychodzenie po linie z przepinkami, zakładanie punktu i stanowiska asekuracyjnego oraz poręczówki. Kilku żołnierzy odniosło kontuzje i nie mogło uczestniczyć w kolejnej części kwalifikacji.
Drugi etap to trzydniowy marsz kondycyjny na odległość 90 km z minimalną sumą przewyższeń sięgającą 3000 m. Trasa marszu prowadziła szlakiem czerwonym z m. Duszatyn do m. Wołosate. Marsz rozpoczął się wczesnym rankiem. Po prawie 9 godzinach żołnierze dotarli do Cisnej, gdzie jeszcze przed zachodem słońca rozbili biwaki, przygotowali i zjedli ciepły posiłek oraz odpoczęli. Drugiego dnia po zwinięciu biwaku, tuż po godzinie 6 rano, wyruszyli w dalszą drogę. Pogoda była piękna, co pomagało zapomnieć o zmęczeniu. Trasa w drugim dniu była im dobrze znana, gdyż żołnierze pokonywali ją podczas zdobywania odznaki niższego stopnia. Kolejny biwak rozbili w m. Brzegi Górne. Dzień trzeci rozpoczął się stromym podejściem na Połoninę Caryńską. Zmęczenie dawało się już we znaki. Jak twierdziła większość uczestników, w trzecim dniu „nie szły nogi, tylko głowa”.
Podhalańczycy w początkowych latach swojego istnienia mieli swój wyróżnik w postaci odznaki Harnaś. Była to nieformalna odznaka typu sprawnościowego, której używanie i przyznawanie z czasem zanikło. Powstałą w ten sposób lukę postanowili zapełnić żołnierze 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich – por. Szczepan Pietraszk i mł. chor. Janusz Paziewski, którzy byli inicjatorami pomysłu powstania nowej – Wojskowej Odznaki Górskiej 21 BSP. Żołnierze stworzyli regulamin, zasady kwalifikacji i sposób przyznawania wyróżnienia. Ich pomysły trafiły do Ministerstwa Obrony Narodowej.
Obecnie żołnierze 21 BSP posiadają swoją oficjalną odznakę wprowadzoną decyzją ministra obrony narodowej. Odznaka występuje w trzech odcieniach: brązowym, srebrnym i złotym.
We wrześniu br. odbyły się kwalifikacje dla żołnierzy ubiegających się o odznakę III stopnia w kolorze brązowym, a z końcem października o srebrną. Każdy kolejny stopień wiąże się z trudniejszymi kryteriami, które należy spełnić, by ją zdobyć.
Tekst: kpt. Konrad Radzik, szer. Bartłomiej Różański
autor zdjęć: szer. Bartłomiej Różański
komentarze