moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Renegade-Sarex: terroryści atakują z powietrza

Samolot pasażerski lecący z Białorusi do Niemiec zostaje uprowadzony przez terrorystów. Maszyna gwałtownie zmienia wyznaczoną trasę i kieruje się na południe Polski. Na ratunek załodze i pasażerom podrywa się para F-16. To jeden ze scenariuszy ćwiczeń Renegade-Sarex. Wojsko działania ratunkowe ćwiczy także na Bałtyku. Manewry potrwają do czwartku.


Szkolenie rozpoczęło się dzisiaj rano. Biorą w nim udział żołnierze oraz urzędnicy i funkcjonariusze innych służb. Cel jest jeden – sprawdzić gotowość do przeciwdziałania atakom terrorystycznym z powietrza oraz do prowadzenia akcji poszukiwawczo-ratowniczych na morzu i lądzie.

Renegede-Sarex odbywa się na Bałtyku, a także w przestrzeni powietrznej nad Małopolską, Łódzkiem, Pomorzem, Wielkopolską i Dolnym Śląskiem. Niektóre zadania zostaną przeprowadzone nad Ukrainą, a w ćwiczeniu wezmą udział tamtejsi piloci.

Test antykryzysowy

– Sprawdzamy procedury współdziałania różnych służb i instytucji oraz narodowego systemu obrony powietrznej w przeciwdziałaniu zagrożeniom terrorystycznym. Testujemy też zdolności do prowadzenia akcji ratowniczych na terenie całej Polski – mówi ppłk Piotr Walatek, rzecznik prasowy Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, które jest organizatorem Renegade-Sarex. Zgodnie z przepisami, to właśnie Dowództwo Operacyjne odpowiada za ochronę polskich granic.W ćwiczenia zaangażowanych jest kilkuset żołnierzy oraz różnego rodzaju instytucje cywilne. Manewrami kieruje szef sztabu Dowództwa Operacyjnego, gen. bryg. pil. Tadeusz Mikutel. W ciągu trzech dni sprawdzone zostaną głównie umiejętności Dyżurnej Zmiany Bojowej Centrum Operacji Powietrznych, Ośrodka Koordynacji Poszukiwań i Ratownictwa Lotniczego, Centrum Ratownictwa Morskiego i Lotniczego. Zadania wojsko będzie wykonywać m.in. z pokładu ORP „Lech”, korzystając ze śmigłowców Mi-8, W-3RM, Mi-24, dwóch samolotów F-16, transportowca C-295M. Z Polakami ćwiczy też para MiG-ów 29 ukraińskich sił powietrznych.

W Renegade-Sarex poza wojskiem, uczestniczą funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Straży Pożarnej oraz pracownicy m.in. Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej i GOPR.

Lotniczy intruz na niebie

W niektórych miastach zawyją syreny alarmowe. Tak też było i dzisiaj, gdy scenariusz ćwiczeń zakładał, że na okręcie obcej bandery doszło do katastrofy. – Rannych zostało 20 marynarzy. Sygnał o zdarzeniu dotarł do oficera Centrum Operacji Morskich, który przejął dowodzenie nad całą akcją i rozpoczął jej koordynację – mówi kmdr ppor. Piotr Adamczak, rzecznik prasowy Centrum Operacji Morskich – Dowództwa Komponentu Morskiego. – Z uzyskanych informacji wynikało, że spośród wszystkich poszkodowanych, czterech marynarzy jest ciężko rannych i wymaga jak najszybszej ewakuacji – opowiada rzecznik. Do akcji ratowniczej poderwał się śmigłowiec W-3RM „Anakonda” z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Lekko rannych zabrał statek ratowniczy Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa, który wyszedł z portu w Helu.

Zaraz po zakończeniu akcji ratunkowej na Bałtyku, wojsko musiało ponownie interweniować. Cywilny samolot pasażerski lecący z Białorusi do Niemiec niespodziewanie zmienił trasę i skierował się na południe Polski. – Zmianę trasy natychmiast zauważyło Centrum Operacji Powietrznych. Do COP dotarł sygnał z samolotu o sytuacji awaryjnej. Nie wiedzieliśmy jednak, co się stało. Możliwości jest co najmniej kilka. Samolot mógł być uprowadzony przez terrorystów albo po prostu załoga miała problemy z nawigacją – opisuje ppłk Piotr Walatek. Samolot otrzymał status tzw. renegade, a ponieważ nie można z nim było nawiązać kontaktu, do akcji wysłano parę dyżurną F-16. Po przechwyceniu maszyny, myśliwce zmusiły ją do lądowania na cywilnym lotnisku interwencyjnym. Wówczas pasażerami oraz terrorystami zajęły się służby podległe MSW.

Przeciwdziałanie atakom terrorystycznym z powietrza służby przećwiczą jeszcze dwukrotnie. Inny ze scenariuszy zakłada bowiem, że samolot pasażerski nad Ukrainą zmieni trasę lotu i skieruje się w stronę Polski. Lotniczego intruza do granicy eskortować będą ukraińskie MiG-i-29, a już w polskiej przestrzeni, przejmie go para F-16.

Podczas kolejnego zadania samolot rejsowy z Krakowa do Iwano-Frankowska, kilkadziesiąt kilometrów przed granicą powiadomi o zagrożeniu. – Ponieważ nie będziemy mieli już czasu na reakcję, to przechwyceniem go zajmą się służby ukraińskie – zapowiada ppłk Walatek. – Dzięki takim zdarzeniom możemy sprawdzić, jak w praktyce działa porozumienie techniczne o wymianie informacji pomiędzy polskim Centrum Operacji Powietrznych a służbami ukraińskimi – dodaje.
Wojsko i służby ratownicze zmierzą się też z poszukiwaniem rozbitków po katastrofie lotniczej w Karkonoszach.

Ćwiczenia Renegade odbywają się dwa razy w roku: wiosną i jesienią. Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych, które organizuje manewry, pełni od 2014 roku rolę Centrum Zarządzania Kryzysowego MON. Odpowiada za planowanie, dowodzenie wojskami oraz współpracę z instytucjami cywilnymi w zapobieganiu atakom terrorystycznym lub w usuwaniu ich skutków. Dowództwo wykonuje także zadania dotyczące ochrony granic w przestrzeni powietrznej.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Piotr Leoniak

dodaj komentarz

komentarze


Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
 
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
„Ryś” z laserem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Pokazali bojowego ducha
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
NATO on Northern Track
Układ nerwowy Mieczników
By Polska była bezpieczna
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
WAM wraca po latach
Broń Hitlera w rękach AK
Nie szpital, a instytut
Przysięga w Limanowej
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Ostatnia droga Pileckiego
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Cień atomowej zagłady
Wszystkie misje AWACS-a
„Pierwsza Drużyna” na start
Wojna w świętym mieście, epilog
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
WAT-owskie eksperymenty na ISS
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Mobilne dowodzenie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Zawsze gotowi do pomocy
Polska wiktoria na Monte Cassino
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Podróż po AWACS-ie
„Grand Quadriga ‘24”
Serwis K9 w Polsce
Ameryka daje wsparcie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowe zadania szefa SKW
They Will Check The Training Results in Combat
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Polki pobiegły po srebro!
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Flota Bayraktarów w komplecie
Piedimonte – samobójcza misja
Po śladach polskich bohaterów
Pływacy i maratończycy na medal
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO