Marszobieg na osiem kilometrów okazał się najtrudniejszy. Ale i potem nie było łatwo: test z wiedzy o wojsku, pokaz musztry czy defilada – w II Centralnym Zlocie Klas Mundurowych rywalizowali uczniowie z 18 szkół w kraju. W Żaganiu walczyli o tytuł najlepszej klasy wojskowej. Wygrali uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Otwocku.
Zawody na poligonie trwały dwa dni. Poza drużynami z 18 polskich szkół, do Żagania przyjechali także uczniowie z Liceum Wojskowego w Kijowie. Najtrudniejszą konkurencją dla zawodników okazał się ośmiokilometrowy marszobieg. Na trasie uczniowie musieli sprawdzić się w strzelaniu, rzucie granatem, ewakuacji rannych. Przenosili także skrzynie z amunicją i przesuwali uszkodzone pojazdy.
Kondycja to nie wszystko
Organizatorzy zlotu – członkowie Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy 62 Kompanii Specjalnej Commando z Bolesławca oraz instruktorzy z 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej sprawdzili również wiedzę uczniów. Liczyła się m.in. znajomość historii wojsk pancernych, tradycji 11 Dywizji oraz jej doświadczeń z misji. Trzeba było też wykazać się wiedzą dotyczącą sprzętu, jakim dysponuje armia. Na tym jednak nie koniec. Wśród konkurencji był też popis musztry, defilada oraz śpiew w marszu.
– Młodzież była bardzo dobrze przygotowana do rywalizacji. Poziom zmagań był znacznie wyższy niż rok temu zarówno pod względem sportowym, jak i w konkurencjach specjalistycznych – ocenia mjr Jakub Wołyński, sędzia główny zlotu, oficer 23 Śląskiego Pułku Artylerii.
Uczniowie z Otwocka najlepsi
Zwycięzcą II Centralnego Zlotu Klas Mundurowych została reprezentacja klasy mundurowej Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Otwocku. Tuż za nią uplasowali się uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych z Lęborka, a trzecie miejsce wywalczyło III Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół ze Zduńskiej Woli. Sędziowie przyznali też nagrodę w konkursie musztry i piosenki marszowej oraz prezentacji artystycznej swojej szkoły. I tu zwycięski puchar przypadł drużynie z Otwocka. Drugie miejsce zajęli „mundurowi” z Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Gogolinie, a trzecie Zespół Szkół Mechanicznych z Poznania.
Uczniów na poligonie odwiedzili uczestnicy VI Ogólnopolskiego Forum Szkół, które w tym czasie odbywało się we Wrocławiu. – Uczestnicy zlotu klas mundurowych to być może przyszli żołnierze. Dobrze więc, że poznają wojsko, żołnierską służbę, zanim jeszcze na stałe zwiążą się z tym zawodem – mówił do uczniów Maciej Jankowski, wiceminister obrony.
Wiceszef MON podkreślał, że w Polsce jest już ponad 400 klas mundurowych, w których uczy się ponad 33 tysiące osób. – Najważniejszym osiągnięciem wrocławskiego forum szkół oraz zlotu klas mundurowych była szczera dyskusja. Wojsko chce wspierać szkoły i oczekuje współpracy – podsumowała oba spotkania Beata Biały, dyrektor Departamentu Komunikacji Społecznej MON.
autor zdjęć: kpt. Remigiusz Kwieciński, Monika Zielińska, Przemysław Fiałkowski, Bogusław Politowski
komentarze