moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Debata o edukacji obronnej

We Wrocławiu rozpocznie się jutro VI Ogólnopolskie Forum Szkół. Trzydniowa konferencja będzie poświęcona edukacji obronnej oraz współpracy szkół z jednostkami wojskowymi. Na spotkanie przyjedzie ponad 160 przedstawicieli armii i oświaty z całej Polski. Po raz pierwszy w forum uczestniczyć będą też nauczyciele z Ukrainy.

Ogólnopolskie Forum Szkół „Edukacja Obronna Młodzieży” odbędzie się po raz szósty. Organizuje je Departament Komunikacji Społecznej we współpracy z wrocławską 4 Regionalną Bazą Logistyczną.

Szkoły bliżej wojska

We Wrocławiu spotka się ponad 160 osób. To eksperci z Ministerstwa Obrony Narodowej i resortu edukacji, kuratorzy oświaty, dyrektorzy i nauczyciele szkół prowadzących klasy mundurowe. W trzydniowej konferencji wezmą też udział reprezentanci Sztabu Generalnego, Dowództwa Generalnego, Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych, Centrum Edukacji Obywatelskiej i jednostek wojskowych. – To będzie spotkanie dwóch z pozoru mało z sobą związanych środowisk: wojska i szkoły. Środowiska te łączy jednak wspólna troska o obywatelskie i patriotyczne wychowanie młodego pokolenia. Z naciskiem położonym na te elementy edukacji, które związane są z obronnością – mówi Beata Biały, dyrektor Departamentu Komunikacji Społecznej MON.

Jednym z celów ogólnopolskiej debaty będzie więc wymiana doświadczeń dotyczących edukacji obronnej w szkołach. Eksperci i goście będą rozmawiać m.in.: o współpracy jednostek wojskowych z placówkami oświaty, zasadach podpisywania porozumień oraz wsparciu, jakiego szkołom udzielają MON i Ministerstwo Edukacji. Przedstawiciele Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa opowiedzą o różnych formach współpracy ze szkołami. A wykładowcy z Wyższej Szkoły Oficerskiej przekażą swoje doświadczenia. – Na Forum będziemy też rozmawiać o wzajemnych oczekiwaniach wojska i szkół oraz problemach, które towarzyszą procesowi wychowawczemu. Konferencja to także okazja do zdefiniowania wspólnych celów, które przecież się zmieniają, bo zmienia się świat i pojawiają się nowe wyzwania – dodaje dyrektor departamentu MON.

Kolejna edycja – kolejne wnioski

Beata Biały podkreśla, że każda edycja forum pozwala zacieśniać współpracę między wojskiem a placówkami oświaty. Efektem tego jest np. opracowane w Ministerstwie Obrony „Minimum programowe” skierowane do szkół i organizacji pozarządowych. Dokument określa m.in. zakres tematyczny zajęć z kształcenia wojskowego dla młodzieży klas wojskowych. Uczestnicy konferencji porozmawiają o tym, jak te rozwiązania sprawdzają się w praktyce. – Sprawdzimy, jak są odbierane i czy spełniły oczekiwania. Będzie to bardzo ważny sygnał na przyszłość – dodaje dyrektor Departamentu Komunikacji Społecznej.

W forum po raz pierwszy weźmie udział kilkunastoosobowa grupa nauczycieli z Ukrainy. – Zaproszenie gości z Ukrainy to gest, który wpisuje się w politykę, jaką polski rząd prowadzi wobec naszego wschodniego sąsiada. Mowa o wsparciu w budowaniu nowoczesnego społeczeństwa obywatelskiego. Wierzymy, że ważnym elementem tego procesu jest współpraca między wojskiem a szkołą. Dlatego z kolegami z Ukrainy chcemy podzielić się naszymi doświadczeniami – dodaje dyrektor Biały.

Organizacji Forum towarzyszy także centralny zlot uczniów klas mundurowych „Żagań 2015”. Rozpocznie się on 5 października na poligonie w Żaganiu i potrwa cztery dni. Wezmą w nim też udział uczniowie z Ukrainy.

Klasy mundurowe istnieją w polskich szkołach ponadgimnazjalnych od 12 lat. Ich liczba rośnie z roku na rok. W roku 2014 w całej Polsce było 358 szkół z klasami mundurowymi, a w tym roku jest – 406. Uczy się w nich ponad 33 tysiące nastolatków.

Paulina Glińska

autor zdjęć: kpr. Maciej Hering

dodaj komentarz

komentarze


Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
 
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Ważka bliżej
Krwawe walki o Monte Cassino
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Security Game
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
They Train Together, They Fight Together
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Symulatory strzelań Rosomaków
We Are All Darfur
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
Awanse generalskie dla ośmiu oficerów
Darłowo czeka na śmigłowce
Arsenał Iranu
Chciałem walczyć z Niemcami
Double Eagle po nowemu
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
USA nie zacznie wojny z Iranem
Własne interesy Europy
Militaria na Zamku Królewskim
Pretorianie na Mazurach
Stulatka hydrografia
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
JWK z odznaką pamiątkową
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Nowy wiceminister w MON
Palmiry – miejsce kaźni
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Obradowała Rada Gabinetowa
Śmierć bohatera
Iran uderza w USA
„Bolko” w służbie
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Leopardy strzelały w dzień i w nocy
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
Terytorialsi będą współpracować z harcerzami
Defense Without Politics
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
Klasy wojskowe po nowemu
Nauka zimowego pływania
Rywalizacja strzelców wyborowych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO