24 września na obiektach szkoleniowych 1. Warszawskiej Brygady Pancernej im. Tadeusza Kościuszki w Wesołej odbyły się XIV Centralne Zawody Sportowo-Obronne Żołnierzy Rezerwy członków Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. Zawody te zostały poprzedzone zawodami na szczeblu regionalnym i wojewódzkim, w których udział wzięło prawie 2 000 członków Związku oraz zaproszonych gości.
Do zawodów centralnych zgłosiło się 21 trzyosobowych zespołów reprezentujących 13 zarządów wojewódzkich oraz 8 zarządów rejonowych. Ponadto w zawodach uczestniczyły, jako zaproszeni goście, 2 zespoły Państwowej Straży Wojskowej Pożarnej Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie oraz 2 zespoły Sekcji Wojskowej Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa przy Kopalni Węgla Brunatnego w Bełchatowie.
Uczestnicy rywalizowali w 3 konkurencjach: strzelanie z karabinka Beryl, strzelanie z pistoletu wojskowego oraz rzut granatem na celność, w klasyfikacji indywidualnej i zespołowej. Zawody stały na wysokim poziomie. W strzelaniu z pistoletu wojskowego 27 zawodników osiągnęło wynik 90 i więcej punktów, a 40 powyżej 80 punktów. W strzelaniu z karabinka Beryl 17 zawodników wystrzelało powyżej 90 punktów, a 44 powyżej 80. Najlepiej strzelali: z karabinka Beryl – ppor. Krzysztof Bażański (98/100 pkt.), z pistoletu wojskowego sierż. sztab. Roman Czarniak (97/100 pkt.). Granatem najcelniej rzucał kpr. Tomasz Giżewski (45/45 pkt.).
Tradycyjnie zacięta rywalizacja o zwycięstwo toczyła się między reprezentacjami Lubuskiego Zarządu Wojewódzkiego (Zielona Góra) i Wielkopolskiego Zarządu Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego (Poznań).
Bezkonkurencyjnym okazał się zespół Lubuskiego Zarządu Wojewódzkiego w składzie: ppor. Krzysztof Bażański, kpt. Krzysztof Kulig i st. chor. szt. Zbigniew Milczarek, który w konkurencjach zespołowych i indywidualnych zdobył łącznie 9 pucharów, w tym za I miejsce zespołowo w trójboju wojskowym, I miejsce indywidualnie i zespołowo w strzelaniu z karabinka Beryl oraz I miejsce w rzucie granatem na celność.
Drugie miejsce pod względem liczby zdobytych pucharów zajął zespół Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego, którego zawodnicy (kpr. Tomasz Giżewski, sierż. sztab. Roman Czarniak, kpr. Michał Maciejewski) tryumfowali w 3 konkurencjach indywidualnych oraz zajęli drugie i jedno trzecie miejsce zespołowo oraz jedno drugie miejsce indywidualnie.
Niespodzianką były wyniki zespołu Małopolskiego Zarządu Wojewódzkiego w Krakowie (szer. Krzysztof Hatny, st. sierż. Jerzy Kowar, st. szer. Adam Krupa) . Jego zawodnicy zajęli jedno pierwsze, jedno drugie i jedno trzecie miejsce zespołowo oraz jedno drugie miejsce indywidualnie.
Po raz pierwszy w historii zawodów na podium zwycięzców wkroczył zespół z Sekcji Wojskowej Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa przy Kopalni Węgla Brunatnego w Bełchatowie, który zajął 3 miejsce zespołowo w strzelaniu z karabinka Beryl.
Po podsumowaniu punktów okazało się, że najlepszymi w trójboju wojskowym były kolejno zespoły: Lubuskiego Zarządu Wojewódzkiego, Małopolskiego Zarządu Wojewódzkiego oraz Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego.
W klasyfikacji indywidualnej w trójboju najlepiej strzelali i rzucali: kpr. Tomasz Giżewski (Poznań), ppor. Krzysztof Bażański oraz st.chor. sztab. Zbigniew Milczarek (obaj Zielona Góra).
Zawody przeprowadzono przy finansowym wsparciu Ministerstwa Obrony Narodowej. Patronat medialny sprawowały Polska Zbrojna oraz Głos Weterana i Rezerwisty.
Zawody sportowo obronne to praktyczny wkład Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w utrzymywanie przez żołnierzy rezerwy umiejętności przydatnych dla obronności kraju oraz praktyczna realizacja deklaracji złożonej w ramach Społecznej Inicjatywy Proobronnej.
Źródło: płk Henryk Budzyński/ZŻWP
autor zdjęć: ZŻWP
komentarze