moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Historia nie musi być nudna

Historia może inspirować – Anna Kwiatkowska z TVP, współorganizatorka Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią”, zachęca do udziału w imprezie. Wczoraj autorzy najlepszych filmów dokumentalnych i reportaży otrzymali statuetki „Zamość Perła Renesansu” oraz nagrody pieniężne. Wygrały obrazy poświęcone mordom na Wołyniu i partyzantom AK.


– Festiwalowe filmy przyciągają szeroką widownię, bo historia podawana jest w nich w nowoczesnej formie, z wykorzystaniem współczesnych środków przekazu – zwraca uwagę prof. Zbigniew Zaporowski, kierownik Zakładu Historii Społecznej XX Wieku Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, a także juror zamojskiego festiwalu. Filmy przysyłają na konkurs ośrodki telewizyjne, różne instytucje (m.in. Muzeum Historii Polski), prywatne firmy, a także pasjonaci. Można je zobaczyć głównie w TVP Historia.

– Misją telewizji publicznej jest popularyzowanie wiedzy historycznej oraz wspieranie twórców realizujących filmy i reportaże o tej tematyce. Cieszymy się, że z roku na rok festiwal cieszy się coraz większym zainteresowaniem zarówno twórców, jak i publiczności – mówi Tadeusz Doroszuk, dyrektor TVP Historia, która zorganizowała festiwal wspólnie z Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” i samirządem Zamościa.

Tematyka obrazów zgłoszonych do tegorocznego konkursu była różnorodna: od opowieści o początkach polskiej państwowości po obrazy o II wojnie światowej, czy zbrodni na Wołyniu. Jedni twórcy sięgali po odległe tematy, nietknięte dotychczas kamerą, inni utrwalali opowieści żyjących świadków historycznych wydarzeń.


– Wybór nie był łatwy, bo z roku na rok zwiększa się poziom prezentowanych filmów – podkreślał przewodniczący jury prof. Tadeusz Kowalski.

Statuetka „Zamość Perła Renesansu” trafiła do Adama Sikorskiegom reżysera filmu „Jeżeli zapomnimy o nich”. To historia prawie tysiąca Polaków zamordowanych w 1943 roku przez ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu, w Ostrówkach i Woli Ostrowieckiej. W filmie wystąpili ostatni żyjący świadkowie tej tragedii.

Jury nagrodziło także statuetką „Zamość Perła Renesansu” reportaż Marii Wiśnickiej „Kasanci z Jaty”. Opowiada on o ostatnich partyzantach Armii Krajowej z lasu w Jacie, gdzie w końcu kwietnia 1944 r. powstał obóz szkoleniowy. Do końca wojny było tam ponad 300 partyzantów.

Nagrodę Grand Prix za wybitne zasługi dla polskiej kinematografii historycznej odebrał Jerzy Hoffmann.

Swoich faworytów wybrała także publiczność. Wyróżniono dwa obrazy: film dokumentalny „Sieroty z Wołynia” Macieja Wojciechowskiego, który nakreślił historię trzech dziewczynek z Wołynia, osieroconych w wyniku działań UPA. Po tej tragedii trafiły do Zamościa i mieszkają tu do dziś. Reportażem, który najbardziej spodobał się widzom, był „Pomnik trwalszy od spiżu. Komorów 1920” w reżyserii Przemysława Kowalczyka. Jest to opowieść o jednym z największych zgrupowań kawaleryjskich w Polsce – Stowarzyszeniu Bitwa pod Komorowem. W rocznicę bitwy organizuje ono na polach gminy Komorów kilkudniowe manewry kawaleryjskie.


Jakby w tym duchu, czterodniowy festiwal zakończył się w sobotę nocnym szturmem na twierdzę Zamość. Bractwa rycerskie znowu próbowały sforsować jej warowne mury i kolejny raz okazało się, że jest ona nie do zdobycia.

Anna Kwiatkowska, kierownik Redakcji Dokumentu i Publicystyki Historycznej TVP Historia, podkreśla, że trzecia edycja festiwalu pokazała, iż stał się on ważnym wydarzeniem na historycznej i kulturalnej mapie Polski. – Historia wcale nie musi być nudna, może inspirować. Niezwykle popularnym wydarzeniem okazały się wieczory karaoke z piosenką historyczną i wojskową, organizowane na Rynku Wodnym. Wszyscy śpiewali i świetnie się przy tym bawili – mówi.

Jury przyznało również po dwa wyróżnienia w każdej kategorii. Otrzymały je obrazy: „Sokrates” – reportaż poświęcony Sokratesowi Starynkiewiczowi; rosyjskiemu generałowi pełniącemu obowiązki prezydenta Warszawy pod koniec XIX wieku, oraz „Historia brudu” – reportaż o higienie od czasów starożytnych po współczesne.

Wyróżnione filmy dokumentalne to „Jaster. Tajemnica Hela” o niesłusznie posądzonym o zdradę bojowniku oddziałów specjalnych Kedywu AK Stanisławie Jasea, ps. Hel, A także z „Sen o Warszawie – biograficzny film o Czesławie Niemenie..

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Małgorzata Schwarzgruber

dodaj komentarz

komentarze


Układ nerwowy Mieczników
 
Rajd ku czci saperów
Wioślarze i triatlonistka na podium
Pierwszy polski technik AH-64
Wojskowe Oscary przyznane!
Bohater odtrącony
Zapraszamy na Festiwal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Husarz na straży nieba
„Wielka droga” dostępna online
Gry wojenne w szkoleniu
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Po przeprawie ruszyli do walki
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sztuka ochrony zabytków
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Krwawa noc pośród puszczy
Pierwsi na oceanie
Zmiany w dodatkach stażowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Na straży nieba
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Uwaga, transformacja!
Flota Bayraktarów w komplecie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Dyskomfort? Raczej satysfakcja
„Pierwsza Drużyna” na start
Więcej hełmów dla żołnierzy
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Pytania o europejską tarczę
Skrzydła IT dla cyberwojsk
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Treningi z wojskiem wracają
Wiosenna burza nad Estonią
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Polska wiktoria na Monte Cassino
Wyszkolenie sprawdzą w boju
W obronie wschodniej flanki NATO
Wojna w świętym mieście, epilog
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Pływacy i maratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Ameryka daje wsparcie
Mobilne dowodzenie
Polki pobiegły po srebro!
Armia Andersa w operacji „Honker”
NATO na północnym szlaku
Abramsy w pętli
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Serwis K9 w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO