moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Specjalsi dotarli z Helu na Rysy

Ciężki ultratriatlon z Helu na Rysy zakończyło dziś sześciu żołnierzy. W ten nietypowy sposób uczcili pamięć generała Włodzimierza Potasińskiego, byłego dowódcy wojsk specjalnych. Przepłynęli 18,5 km z Helu do Gdyni, przejechali na rowerach ponad 700 km do Zakopanego, biegli 9 km do Morskiego Oka, a na zakończenie wyprawy weszli dzisiaj o godzinie 12.45 na Rysy.


Na najwyższy polski szczyt wspięło się dwóch Robertów, Andrzej, Piotr, Sebastian i Brad. To żołnierze jednostek specjalnych: FORMOZA, GROM, AGAT, NIL i Jednostki Wojskowej Komandosów oraz były operator legendarnej Navy SEALs. Szedł z nimi kierownik wyprawy st. chor. sztab. mar. Jacek Czajkowski, który jest również wiceprezesem Stowarzyszenia Kulturalno-Rekreacyjno-Sportowego FORMOZA – głównego organizatora ultratriatlonu.


Zadanie wykonane, czas wrócić do domów

Przygotowanie do pokonania w pięć dni trasy kolarskiej o długości ponad 700 kilometrów wymagały od żołnierzy wielu wyrzeczeń. – Zamiast poświęcać wolny czas rodzinie wybieraliśmy się na czasochłonne treningi. Wielu z nas wstawało i o czwartej rano, aby przed pracą przejechać na rowerze dziesiątki kilometrów – mówi jeden ze specjalsów. – Blisko 20-kilometrowy dystans pływacki robi wrażenie. Wielu śmiałków próbuje go pokonać i nie wszystkim to się udaje, ponieważ warunki się zmieniają i nie dają rady choćby z powodu wychłodzenia – dodaje drugi.

Podczas wyprawy żołnierze wielokrotnie rozmawiali o ultratriatlonie. Doszli do wniosku, że gdyby chodziło im tylko o wyczyn sportowy, to choć nie są profesjonalnymi kolarzami, to przez dwa miesiące treningów mogli się przygotować do pokonania 700-kilometrowej trasy w ciągu 24 godzin. – To można zrobić w jedną dobę dzięki specjalistycznym, odpowiednio rozpisanym treningom. Ale nie w połączeniu z próbą pływacką z Helu do Gdyni, którą wykonaliśmy wcześniejszej – ocenia żołnierz, który amatorsko uprawia triatlon.

Jednak stojąc na Rysach nie myśleli o wyrzeczeniach i wysiłku. Cieszyli się, że sprostali zadaniu. Brad Nagel, jedyny obcokrajowiec zaproszony do udziału w ultratriatlonie, dumny wracał ze wspinaczki z orłem zawieszonym na piersiach. Pokonał z nim wszystkie etapy kolarskie. Dostał orła od Polonii z Fundacji Kultury Tatrzańskiej w Chicago. – Cieszę się, że dałem radę. Spędziłem w Polsce piękny tydzień. Bardzo mi się tutaj podoba – mówi były żołnierz jednostki specjalnej Navy SEALs. – Dzięki ultratriatlonowi poznałem nowych przyjaciół – dodaje Amerykanin.


Po zakończeniu ultratriatlonu Nagel zostanie w Polsce jeszcze przez kilka dni. Jego nowi koledzy chcą mu pokazać jak najwięcej atrakcyjnych zakątków. – Zamierzamy zabrać go między innymi na wycieczkę do zamku w Malborku – zapowiada st. chor. sztab. mar. Jacek Czajkowski.

Za pięć lat druga edycja ultratriatlonu

Przed startem do pierwszego etapu kolarskiego Dariusz Terlecki, prezes Stowarzyszenia Kulturalno-Rekreacyjno-Sportowego FORMOZA zapowiedział, że na tegorocznym ultratriatlonie nie zakończy się to przedsięwzięcie ku czci generała Potasińskiego. – Co pięć lat będziemy organizowali kolejne edycje imprezy i zamierzamy zaprosić do udziału w nich przedstawicieli jednostek specjalnych z innych armii NATO – mówił prezes. Chorąży Czajkowski po zebraniu doświadczeń z inauguracyjnego triatlonu zapowiada, że kolejna edycja będzie inna. – Zawiesimy poprzeczkę jeszcze wyżej. Ultratriatlon będzie jeszcze bardziej wymagający dla zawodników – zapewnia wiceprezes stowarzyszenia.

szus

autor zdjęć: Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze

~Carlo
1438922520
Śmiechu warte. Oglądałem relację tego wyczynu chyba w tvn gdzie uczestnicy z racji przynależności zawodowej mieli podczas wypowiedzi zamazane twarze a na Polskiej Zbrojnej.pl piękne zdjęcie wszystkich uczestników. Polsko zbrojna właśnie ujawniliście wizerunki żołnierzy sił specjalnych Polski i USA. Brawo dla profesjonalistów.
52-63-10-6A

Polki pobiegły po srebro!
 
Bohater odtrącony
Układ nerwowy Mieczników
Wioślarze i triatlonistka na podium
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Pierwsi na oceanie
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Śladami ojca
Po przeprawie ruszyli do walki
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Na straży nieba
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Serwis K9 w Polsce
Polska wiktoria na Monte Cassino
„Ta ziemia do Polski należy…”
Wojna w świętym mieście, epilog
Armia Andersa w operacji „Honker”
Krwawa noc pośród puszczy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gry wojenne w szkoleniu
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
„Pierwsza Drużyna” na start
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Flota Bayraktarów w komplecie
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Pływacy i maratończycy na medal
Rajd ku czci saperów
Więcej hełmów dla żołnierzy
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Orzeł dla bohaterów
Mobilne dowodzenie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
W obronie wschodniej flanki NATO
Ameryka daje wsparcie
Pytania o europejską tarczę
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
I zdobyliśmy!
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojskowe Oscary przyznane!
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Abramsy w pętli
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Zmiany w dodatkach stażowych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO