moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pięć hektarów na Helu idzie pod młotek

Agencja Mienia Wojskowego wystawiła na sprzedaż tereny na Półwyspie Helskim. Ich wartość to ponad 20 mln zł. Hel ma bogatą historię. Kiedyś był to niedostępny dla cywilów teren wojskowy, a granicę miasta wyznaczały szlabany. W 2006 roku rozformowano ostatnią jednostkę – 9 Flotyllę Obrony Wybrzeża.


Sam Hel z zamkniętego wcześniej dla turystów regionu zaczął wyrastać na prężnie działający kurort wypoczynkowy. Goście mogą korzystać z pięknych plaż, portu z ofertą rejsów turystycznych czy urokliwych sklepików w centrum miasta.

Dlatego dziś nadmorskie działki to prawdziwa perełka w ofercie nieruchomości AMW. – Pozyskanie terenów inwestycyjnych nad samym Bałtykiem jest już praktycznie niemożliwe. Dlatego nasza propozycja jest absolutnie unikatowa – zapewnia Małgorzata Golińska, rzecznik prasowy AMW.

Unikatowa lokalizacja

Agencja oferuje nieruchomość położoną przy ulicy kmdr. Zbigniewa Przybyszewskiego. Teren przeznaczony do sprzedaży to ponad 5 ha. Na nabywców czeka w sumie 16 działek do zbycia w 14 pozycjach przetargowych: najmniejsza o powierzchni 0,1086, największa ma 0,6478 ha. Cena wywoławcza pierwszej to 550 tys. zł, drugiej – 3 mln 100 tys. Wszystkie działki mają bardzo atrakcyjną lokalizację. Są położone niedaleko centrum miasta, dworca kolejowego i piaszczystej plaży. Do wszystkich są doprowadzone media: elektryczność, gaz, woda i kanalizacja. Wartość całego terenu przekracza 20 mln zł.

Ci, którzy zdecydują się na kupno działek, będą mogli zagospodarować je zgodnie z decyzją burmistrza Helu wydaną w 2012 roku. Dopuszcza ona zabudowę mieszkaniową, usługową i inwestycje z zakresu usług, mieszkalnictwa oraz dróg, infrastruktury i terenów zielonych. –Przyszły inwestor będzie dysponował jednym z najbardziej prestiżowych skrawków polskiego Wybrzeża. To wymarzone miejsce na budowę nadmorskiego kompleksu turystycznego z bazą hotelową lub kempingową czy nowoczesnego osiedla – mówi Małgorzata Golińska.


Przetarg odbędzie się 7 sierpnia w gdyńskim oddziale Agencji. Z informacji AMW wynika, że zainteresowanie jest umiarkowane. O działki najczęściej pytają osoby prywatne. Pracownicy Agencji liczą na to, że podczas najbliższej licytacji uda się sprzedać choćby jedną z nich. – Jeśli tak się stanie, jest szansa, że zadziała efekt domina i do następnych przetargów zgłoszą się kolejni chętni – przyznają pracownicy AMW.

W tym roku działki na Helu przy ulicy Przybyszewskiego były wystawiane już dwukrotnie (14 stycznia i 23 kwietnia). Wszystkie licytacje zakończyły się wynikiem negatywnym.

Wcześniej, w 2008, 2009 i 2010 roku, Agencja próbowała sprzedać ten teren jako całość. W 2012 roku nieruchomość podzielono na 25 mniejszych działek o łącznej wartości 35 mln zł. Podzielony kompleks pierwszy raz trafił do sprzedaży w styczniu 2013 roku. Dotychczas przy ulicy Przybyszewskiego udało się Agencji sprzedać dwie działki: budynek po byłym kinie oraz zlokalizowany po sąsiedzku parking. – Obie działki leżą za tym dużym, podzielonym kompleksem – mówi Małgorzata Golińska.

Teren po strzelnicy

Tuż po wakacjach pod młotek trafi teren po dawnej strzelnicy wojskowej w Helu. Znajduje się ona przy wjeździe do miasta, nieco oddalona od centrum. Jej otocznie to gęste lasy, a odległość od piaszczystej plaży nad otwartym morzem wynosi zaledwie 600 m. Za teren o powierzchni ponad 5,7 ha trzeba będzie zapłacić przynajmniej 2 mln 900 tys. zł (w ubiegłym roku w czerwcu cena wywoławcza wynosiła 4,7 mln zł).

Agencja Mienia Wojskowego powstała w 1996 roku. Nadzoruje ją minister obrony narodowej. Do jej zadań należy m.in. sprzedaż zbędnych dla resortu obrony nieruchomości. Agencja 93 proc. zysków pochodzących z gospodarowania mieniem przekazuje na Fundusz Modernizacji Sił Zbrojnych oraz Fundusz Modernizacji Bezpieczeństwa Publicznego.

Od 1 października AWM zostanie połączona z Wojskową Agencją Mieszkaniową. Nowa instytucja, działająca pod szyldem AMW, przejmie zadania obu agencji.

PG

autor zdjęć: Agencja Mienia Wojskowego

dodaj komentarz

komentarze

~heloman
1457712960
W artykule jest dużo nieprawidłowości ponieważ jak wszyscy wiedzą na Hel nie ma instalacji gazowej.Jednostka co prawda ma kanalizę ale starą i nie podłączoną do miasta po ostatnim remoncie wiec jak by działka nie jest uzbrojona dodatkowo teren jest mocno zalesiony a jak wiadomo uzyskać pozwolenie na wycięcie dzrzew nie jest łatwo, Po nad to na dzialkach znajduje sie dużo betonowych bunkrów których usuniecie nie będzie łatwą sprawą a bynajmniej tanią i ostatnia rzecz to pełno ludzkich kości w ziemi co prawda po odkryciu ostatnio grobów większość została usunięta ale niektóre tylko ponownie przysypane ziemią po całym terenie.Wiec ceny za działki są nadzwyczaj wywindowane nic atrakcyjnego w Helu nie ma .Mieszkam tam od 55 lat i w ciąż nic się nie zmieniło do dzisiaj stoi 50 apartamentów pustych które były wybudowane 10 lat temu i nikt ich nie chce chociaż cena spadła prawie o połowę ich pierwotnej wartości.
36-FE-D1-85

Sejmowa debata o bezpieczeństwie
 
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
„Pierwsza Drużyna” na start
Pytania o europejską tarczę
Układ nerwowy Mieczników
Abramsy w pętli
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
By Polska była bezpieczna
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Broń Hitlera w rękach AK
„Grand Quadriga ‘24”
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Cień atomowej zagłady
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Krwawa noc pośród puszczy
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Polska wiktoria na Monte Cassino
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Po śladach polskich bohaterów
Na straży nieba
Mobilne dowodzenie
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Wszystkie misje AWACS-a
Śladami ojca
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Wioślarze i triatlonistka na podium
Zawsze gotowi do pomocy
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Serwis K9 w Polsce
Ameryka daje wsparcie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Flota Bayraktarów w komplecie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Nowe zadania szefa SKW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polki pobiegły po srebro!
Pływacy i maratończycy na medal
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
They Will Check The Training Results in Combat
Więcej hełmów dla żołnierzy
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Bohater odtrącony

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO