W czternastej w tym roku akcji ratowniczej uczestniczył dzisiaj śmigłowiec Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Tym razem załoga Anakondy udzieliła pomocy pracownikowi platformy wiertniczej na Bałtyku.
W poniedziałek, 6 lipca, załoga dyżurna śmigłowca W-3RM z 43 Bazy Lotnictwa Morskiego została zaalarmowana, że lekarz platformy wiertniczej na Bałtyku stwierdził u jednego z jej pracowników objawy ataku wyrostka robaczkowego. O godzinie 12.28 z lotniska w Gdyni-Babich Dołach wystartowała Anakonda dowodzona przez kpt. pil. Janusz Żytko, która po 30 minutach lotu dotarła w rejon platformy znajdującej się 22 mile morskie (40,7 km) na północ od Łeby. O godzinie 13.02 mężczyzna był już pod opieką lekarza ppor. Tomasza Puzio, na pokładzie śmigłowca lecącego w kierunku lądu. Po kolejnych 23 minutach Anakonda wylądowała na lotnisku w Gdyni, gdzie mężczyzna, przytomny, w stanie stabilnym został przekazany obsadzie karetki pogotowia ratunkowego.
Skład załogi śmigłowca ratowniczego W-3RM:
• kpt. pil. Janusz Żytko (dowódca załogi);
• ppor. pil. Paweł Estal (drugi pilot);
• ppor. Tomasz Puzio (lekarz pokładowy);
• st. chor. szt. Stanisław Czujkowski (ratownik);
• st. chor. szt. Grzegorz Malski (technik pokładowy).
Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną w kraju formacją lotniczą utrzymująca ciągłą gotowość do prowadzenia działań poszukiwawczo-ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Strefa polskiej odpowiedzialności w tym zakresie obejmuje obszar ponad 30 000 km² powierzchni morza. Utrzymywanie sił gotowych do ratowania zdrowia i życia w tej strefie to zadanie wynikające między innymi z podpisanej przez nasz kraj międzynarodowej konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim.
Od początku lat 90. załogi samolotów i śmigłowców lotnictwa morskiego uczestniczyły w 572 akcjach ratowniczych udzielając pomocy 302 osobom.
Tekst: kmdr ppor. Czesław Cichy
autor zdjęć: kmdr ppor. Czesław Cichy
komentarze