moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ćwiczenia ratowników i marynarzy

Marynarze z dwóch okrętów potrzebowali pomocy. Z pokładu zabrał ich śmigłowiec ratowniczy Mi-14PŁ/R. Zostali jednak przerzuceni nie na ląd, lecz na kolejną znajdującą się na Bałtyku jednostkę – to jeden z epizodów ćwiczeń Okrętowej Grupy Zadaniowej, która działała w Zatoce Pomorskiej.

Okrętowa Grupa Zadaniowa składała się z jednostek 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. – Na Zatoce Pomorskiej ćwiczyły między innymi okręty transportowo-minowe, trałowce oraz okręt dowodzenia ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki”. Port opuściły w nocy z poniedziałku na wtorek – mówi kmdr ppor. Jacek Kwiatkowski, rzecznik 8 FOW.

Jednostki współpracowały ze śmigłowcem ratowniczym Mi-14PŁ/R, który na co dzień stacjonuje w Darłowie. – Nasze zadanie polegało na ewakuacji dwóch marynarzy z pokładu ORP „Czernicki” oraz okrętu transportowo-minowego ORP „Gniezno” – wyjaśnia kpt. pil. Dariusz Sionkowski, który pilotował „czternastkę”.

Do poszkodowanych marynarzy zszedł ratownik. Następnie zostali oni wciągnięci na pokład śmigłowca przy użyciu tak zwanej pętli ratowniczej. Takiej metody używa się, kiedy ranna bądź chora osoba jest przytomna, a jej życiu nie zagraża bezpośrednie niebezpieczeństwo. W innych wypadkach załoga śmigłowca sięga po nosze lub kosz. Marynarzy podjętych z okrętów nie przetransportowano na ląd. Trafili na pokład kolejnej jednostki – okrętu transportowo-minowego ORP „Lublin”.

To zadanie, jak przyznają sami lotnicy, nie należało do zbyt skomplikowanych. – Warunki na morzu były bardzo dobre. Współpracowaliśmy też z okrętami dużymi i stabilnymi – mówi kpt. pil. Sionkowski. Większym wyzwaniem jest ewakuacja poszkodowanych na przykład z jachtów czy kutrów. – Małe jednostki są znacznie bardziej podatne na działanie fal. W dodatku na ich pokładach jest ciasno. Czasem, używając przenośni, człowieka, którego mamy podjąć, stawia się „na znaczku pocztowym” – opowiada pilot „czternastki”. Często akcję dodatkowo komplikuje fakt, że trzeba ją przeprowadzić w nocy.

– Zadanie, które teraz mieliśmy do wykonania, można uznać za szkolne. Przede wszystkim chodziło w nim o to, by spokojnie przećwiczyć procedury związane z ewakuacją – wyjaśnia kpt. pil. Sionkowski.

Śmigłowce ratownicze Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej nie tylko zabezpieczają działania sił morskich. Ich załogi pełnią całodobowe dyżury w krajowym systemie ratownictwa. W każdej chwili są gotowe nieść pomoc poszkodowanym na Bałtyku (odpowiadają za obszar o powierzchni 30 tysięcy kilometrów kwadratowych) oraz do stu kilometrów w głąb lądu. Żołnierze korzystają ze śmigłowców Anakonda stacjonujących w Gdyni-Babich Dołach oraz ze wspomnianych Mi-14PŁ/R z Darłowa. Maszyny te wspomaga samolot Bryza z lotniska w Siemirowicach.

Tymczasem działania Okrętowej Grupy Zadaniowej nie zakończyły się na współpracy ze śmigłowcem. Marynarze strzelali do celów powietrznych i nawodnych, ćwiczyli obronę jednostek przed bronią masowego rażenia i atakiem wrogich samolotów. – Okręty transportowo-minowe podeszły też w pobliże Dziwnowa, gdzie współdziałały z kompanią pomostów pływających. Dzięki nim wprost z plaży można załadować na pokład choćby ciężarówki ze sprzętem – wyjaśnia kmdr ppor. Kwiatkowski. Tym razem na okręty był wprowadzany wojskowy Jelcz.

Ćwiczenia OGZ kończą się w piątek.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: chor. Marcin Purman/ 8FOW

dodaj komentarz

komentarze


Polak najlepszym podoficerem NATO
 
Lecieć między graniami
Medalowy dzień Polaków!
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Dwa zwycięstwa zapaśnika
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Wojenne losy Prymasa Tysiąclecia
GROM, czyli gotowi ratować życie
Rusza PKW Islandia
Janina Takajszwili, zakonspirowana całe życie
Course on Diplomacy
Zaalarmować świat, poświęcając siebie
Gotowi do przepraw i pomocy powodzianom
Afganistan. Czas wracać do domu
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
BohaterON - wyślij kartkę do powstańca
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Afghanistan: Going Back Home
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Co ze sprawdzianem z WF?
Nowe książeczki wojskowe
Powstanie było czymś niezwykłym
Żeglarki wciąż liderkami, szóste miejsce pływaka
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Sikorski–Majski, czyli układ, który uratował Sybiraków
„Kormoran” ćwiczył na Bałtyku z pakistańską fregatą
Żołnierze bez testów z WF-u
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Kontyngent do zmiany
Abrams – czołg niepokonany w walce
Javelin gwarantuje skuteczność
Psy (w) WOT
Cztery medale Polaków, w tym trzy marynarzy!
Poligon na miarę XXI wieku
Raki dla 12 Brygady
NATO Andersa
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Nagroda nie tylko od dowódcy
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Żeglarki na kursie po medal
Szczyt NATO już w poniedziałek
Pół roku pod egidą ONZ
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Pamięci kobiet z powstania warszawskiego
Świętuj razem z żołnierzami!
NATO ćwiczy w Gruzji
Rozkaz: nie brać jeńców
Cel: namierzyć okręt podwodny
Wystawa plenerowa o powstaniach śląskich
Mamy złoto! Rewelacyjny bieg sztafety mieszanej
Military Doctor 2021
Abramsy dla 1 Brygady
Ruszyli do walki o naszą przyszłość
Lider po amerykańsku
Legioniści w drodze po oficerskie gwiazdki
Umowa na Mieczniki podpisana
„Projekt Wojownik”, czyli skok do basenu
Kurs na dyplomację

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO