Jakie tajemnice skrywa okręt podwodny? W jaki sposób uruchomić korwetę? Jak wygląda świat z perspektywy drona i gdzie dziś można natknąć się na piratów – tego wszystkiego będzie można dowiedzieć się podczas pikniku naukowego, który w piątek organizuje Akademia Marynarki Wojennej.
Pikniki naukowe w siedzibie uczelni na gdyńskim Oksywiu mają kilkuletnią tradycję. – Pierwszy zorganizowaliśmy w 2012 roku – wspomina kmdr por. Wojciech Mundt, rzecznik AMW. – Nasze imprezy są integralną częścią Bałtyckiego Festiwalu Nauki i cieszą się sporym powodzeniem – dodaje. Tylko w ubiegłym roku akademię odwiedziło blisko 900 gości.
Być jak kapitan
W piątek – tradycyjnie już – uczestnicy pikniku będą mogli posłuchać serii wykładów i osobiście sprawdzić, w jaki sposób działają uczelniane symulatory. Zainteresowani obejrzą, na przykład, symulator okrętowego mostka, na chwilę wcielą się w rolę kapitana i spróbują nawigować jednostką. Pod okiem instruktorów postarają się też uruchomić siłownię okrętu klasy korweta. Goście będą mogli sprawdzić swoje siły na wirtualnej strzelnicy, czyli symulatorze strzeleckim Śnieżnik. Naocznie przekonają się, w jaki sposób rozchodzi się w wodzie dźwięk i na jakich zasadach działa okrętowy sonar.
– Na placu apelowym uczelni zaprezentujemy pojazdy podwodne, a w powietrze wzbije się dron. Chętni założą specjalne gogle, przez które będą mogli obserwować, jak z perspektywy pojazdu bezzałogowego wygląda Gdynia – zapowiada kmdr por. Mundt.
Dla gości pikniku zostanie też otwarty okręt podwodny typu Kobben, który stoi na dziedzińcu uczelni. Jednostka jest przebudowywana powoli w nowoczesny symulator. – W ostatnim czasie w jej wnętrzu pojawiły się stanowiska nawigatora, hydroakustyka czy sternika odpowiedzialnego za zanurzanie i wynurzanie okrętu – opowiada kmdr por. Mundt. Jest też peryskop. – Oczywiście ćwiczący po spojrzeniu w jego okular nie zobaczą budynków wokół okrętu, lecz hipotetyczną sytuację na morzu, która będzie kreowana na potrzeby konkretnego zadania – dodaje. Laboratorium, które powstanie na pokładzie jednostki, będzie połączone z istniejącym w uczelni bojowym centrum informacji. – Tam będzie można ćwiczyć kierowanie okrętem z wyższego poziomu, wpisując go w określoną sytuację taktyczną – wyjaśnia kmdr por. Mundt.
W laboratorium oceanograficznym
Podczas pikniku po raz pierwszy zostanie też publicznie zaprezentowane laboratorium meteorologiczno-oceanograficzne. – Dla naszych gości przygotowaliśmy zajęcia pod hasłem „Pogoda na dziś i jutro”. Obejrzą oni aparaturę, dostaną mapy, na które będą mogli nanosić zdobyte w pracowni dane: określać wyże, niże, kierunek wiatru – mówi kadm. w st. spocz. dr inż. Czesław Dyrcz, który kieruje pracownią.
Kontradmirał Dyrcz przedstawi też dwie prezentacje. Pierwsza będzie poświęcona zmianom klimatu i żegludze w Arktyce. – Na skutek ocieplenia powierzchnia pokrywy lodowej w tej części świata wciąż się zmniejsza. Zjawisko to może sprawić, że za kilkadziesiąt lat przez część roku będzie można tamtędy stosunkowo swobodnie żeglować. Pozwoli to zaoszczędzić na przejściu z Atlantyku na Ocean Spokojny nawet kilka tysięcy mil morskich – podkreśla kadm. Dyrcz.
Drugi z jego wykładów będzie dotyczył współczesnego piractwa. – Chcę pokazać skalę zjawiska, jego przyczyny i sposoby walki z nim, a także sięgnąć do konkretnych przykładów – dodaje kontradmirał. Do większości przypadków piractwa dochodzi na Oceanie Indyjskim, w tak zwanym Rogu Afryki. – Jednak kilka lat temu statek „Arctic Sea” z rosyjską załogą został porwany na wodach szwedzkich. Odnalazł się dopiero w okolicach Wysp Zielonego Przylądka – wspomina kadm. Dyrcz.
Najmłodsi odkrywcy
Organizatorzy pikniku pomyśleli też o najmłodszych. Specjalnie dla nich przygotowano gry i zabawy pod hasłem „Wielkie wyspy, wielcy odkrywcy”. Dzieci zaprojektują model statku, którym wyruszą w podróż między Grenlandią, Madagaskarem, Sumatrą czy Kubą. Po drodze będą wykonywać zadania polegające, na przykład, na budowie igloo. Każdy kolejny etap zabawy zakończy się wbiciem pieczątki do minipaszportu.
– Piknik naukowy rozpoczynamy o godzinie 9.00. Potrwa do 15.00. Wszystkich serdecznie zapraszamy – podkreśla kmdr por. Mundt.
Akademia Marynarki Wojennej to jedyna w kraju uczelnia kształcąca przyszłych oficerów tego rodzaju sił zbrojnych. Jest także prężnym ośrodkiem badawczym i szkoleniowym. W Akademii wiedzę zdobywają również studenci kierunków cywilnych. Tradycje gdyńskiej uczelni sięgają dwudziestolecia międzywojennego.
autor zdjęć: Krzysztof Miłosz / AMW
komentarze