moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Lotniczy piknik w Krakowie

Chcemy odciągnąć ludzi od komputerów. Pokazać, jak na żywo wyglądają maszyny, którymi podczas wojny latali polscy piloci. Opowiadamy o historii samolotów, które tak fascynują naszych graczy – mówi Bartłomiej „Bajtek" Kalemba z zespołu War Thunder, jeden z organizatorów pikniku „Skrzydła historii”. W imprezie wzięło udział kilkaset osób.


Na historyczno-lotniczy piknik „Skrzydła historii” zapraszali producent wielokrotnie nagradzanego symulatora wojennego „War Thunder” oraz Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Impreza przyciągnęła miłośników historii, lotnictwa i gier komputerowych.
 
– Na godzinę przed oficjalnym rozpoczęciem imprezy sprzedaliśmy ponad 400 biletów. To bardzo dobry wynik – mówi Bartłomiej „Bajtek" Kalemba, główny organizator spotkania. – Moją wielką pasją jest historia lotnictwa. Od dwóch lat za pomocą War Thunder przekazuje dzieciom, młodzieży i osobom starszym wiedzę na temat polskiej awiacji. Tym razem postanowiłem połączyć zainteresowanie lotnictwem z akcją charytatywną. Dlatego w pikniku mógł uczestniczyć każdy, kto kupił bilet za 8 złotych. Dochód z imprezy zasili konto jednego z domów dziecka – mówi Kalemba. Przyznaje, że chciał także odciągnąć ludzi od komputerów. – Dzięki temu wszyscy zainteresowani, a zwłaszcza nasi gracze, mogą zobaczyć jak wyglądają prawdziwe samoloty. Dotknąć eksponatów, posłuchać o historii polskich lotników. Budujemy w ten sposób swoistą więź historyczną – dodaje Bartłomiej Kalemba.


 
Jakie atrakcje przygotował War Thunder? Odwiedzający Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie mogli wziąć udział w konkursach, quizach historycznych i grach. Za sprawą Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Wrzesień 39”, można było także obejrzeć wyposażenie, umundurowanie i broń, jakimi dysponowali polscy żołnierze podczas II wojny światowej. Specjalnie dla uczestników imprezy przygotowano inscenizacje historyczne. Każdy z gości pikniku miał okazję zwiedzić Muzeum Lotnictwa Polskiego pod opieką przewodników.
 
–  Gry komputerowe to nie dla mnie, ale na piknik przyszłam, bo to dobry pomysł na niedzielne popołudnie. Cieszę się ogromnie, że mogłam zobaczyć nową ekspozycję samolotów z czasów I wojny światowej. Wystawa robi naprawdę ogromne wrażenie. Wzrok przyciągają zwłaszcza latająca łódź i brytyjski Spowith Camel – mówiła Marta, jedna z uczestniczek imprezy.
 
Ci, którzy przyszli na piknik spotkali się także z żołnierzami 8 Bazy Lotnictwa Transportowego. Wojskowi opowiadali o swoich zadaniach oraz o samolotach C-295M oraz M-28.
 
Muzeum Lotnictwa Polskiego ma w swoich zbiorach około 240 maszyn: samolotów, śmigłowców, szybowców, motoszybowców i lotni. Do najważniejszych eksponatów należy przedwojenny polski samolot PZL P.11c. W Muzeum warto także obejrzeć inne cenne maszyny: RWD-13, RWD-21 i PWS-26, samoloty z okresu pionierskiego oraz z czasów I wojny światowej, takie jak rosyjska łódź latająca Grigorowicz M-15 i Sopwith F.1 Camel. Wśród eksponatów są również maszyny z II wojny światowej. Do najnowszych zdobyczy muzeum należą: samolot transportowy Junkers-Ju52, morski myśliwiec De Havilland Sea Venom FAW 21 oraz odmalowany śmigłowiec papieski Mi-8. W Krakowie można także oglądać dużą kolekcję silników lotniczych.

MKS

autor zdjęć: mks

dodaj komentarz

komentarze


By Polska była bezpieczna
 
Mobilne dowodzenie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Pływacy i maratończycy na medal
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojna w świętym mieście, epilog
NATO on Northern Track
„Pierwsza Drużyna” na start
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Wioślarze i triatlonistka na podium
Broń Hitlera w rękach AK
Abramsy w pętli
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Zawsze gotowi do pomocy
Nowe zadania szefa SKW
„Grand Quadriga ‘24”
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Układ nerwowy Mieczników
Nie szpital, a instytut
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Na straży nieba
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Polska wiktoria na Monte Cassino
They Will Check The Training Results in Combat
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Krwawa noc pośród puszczy
Cień atomowej zagłady
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Po śladach polskich bohaterów
„Ryś” z laserem
Bohater odtrącony
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Śladami ojca
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wszystkie misje AWACS-a
Flota Bayraktarów w komplecie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polki pobiegły po srebro!
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Serwis K9 w Polsce
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO