Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych odwiedziła delegacja Sztabu Generalnego Chińskiej Republiki Ludowej, z admirałem Jianguo Sunem na czele. W wizycie, której celem było omówienie potencjalnych obszarów wojskowej współpracy polsko-chińskiej, admirałowi towarzyszył ambasador ChRL Jian Je Xu oraz generałowie broni Yong Peng (dowódca okręgu wojskowego Xinjiang) i Guoxian Huang (dowódca sił powietrznych Regionu Wojskowego Nanjing), a także gen. dyw. Min Tan, dowódca 16 Korpusu Armijnego.
Podczas spotkania z gośćmi gen. broni pil. Lech Majewski, który przed miesiącem odwiedził Chiny, wskazał, że stosunki polityczne i gospodarcze między Polską i Chińską Republiką Ludową bardzo się rozwijają, a asumpt do podniesienia relacji wojskowych na wyższy poziom dają umowa o partnerstwie strategicznym zawarta w 2011 roku przez prezydenta Bronisława Komorowskiego podczas wizyty w Państwie Środka oraz nawiązanie dialogu polityczno-obronnego podczas wizyty w Chinach wiceministra obrony Roberta Kupieckiego w 2014 roku.
Podczas spotkania w DGRSZ strona polska przedstawiła pomysły współpracy w obszarze sił powietrznych, marynarki wojennej i wojsk specjalnych. Była mowa między innymi o inicjatywach wymiany doświadczeń związanych z organizacją systemu bezpieczeństwa lotów (opracowywanie profilaktyk, przekazywanie informacji), wymiany informacji na temat operacji przeciwpirackich, kierowaniu żołnierzy na kursy w chińskich ośrodkach szkolenia wojsk specjalnych oraz zaproszeniu do złożenia wizyty w polskich portach przez okręty chińskie i przeprowadzeniu wspólnych ćwiczeń załóg takich jak PASSEX czy z poszukiwania i ratownictwa oraz o wzajemnym zapraszaniu obserwatorów na ćwiczenia jednostek wojsk lądowych. Dowództwo Generalne RSZ zaproponowało chińskiej delegacji utworzenie grupy roboczej (z udziałem Departamentu Wojskowych Spraw Zagranicznych MON) do spraw planowania współpracy wojskowej na kolejne lata.
Po wizycie w DGRSZ admirał Jianguo Sun i towarzyszący mu oficerowie odwiedzili 25 Brygadę Kawalerii Powietrznej i 32 Bazę Lotnictwa Taktycznego, gdzie zapoznali się z zadaniami, strukturą oraz przeznaczeniem obu jednostek. Piloci z Łasku zaprezentowali chińskiej delegacji samolot F-16, schronohangar, kompleks sportowy oraz wystawę historycznych statków powietrznych.
Tekst: ppłk Artur Goławski
autor zdjęć: Mirosław C. Wójtowicz
komentarze