Kompania zmechanizowana, działając w składzie taktycznego desantu śmigłowcowego, wykonała rajd na stanowisko dowodzenia brygady zmechanizowanej. Po 10-minutowym szturmie, którego celem było zniszczenie organów dowodzenia i węzła łączności przeciwnika, pododdziały zostały ewakuowane drogą powietrzną. Tak przebiegał jeden z epizodów szkolenia podchorążych Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych w Leźnicy Wielkiej.
Przez tydzień podchorążowie II roku studiów II stopnia grupy osobowej pancerno-zmechanizowanej, aeromobilnej i rozpoznania uczestniczyli w szkoleniu programowym w 25 Brygadzie Kawalerii Powietrznej, realizując szkolenia specjalistyczne dedykowane dla poszczególnych grup osobowych.
Zajęcia taktyczne realizowano w trzech etapach. Etap pierwszy stanowiło omówienie zasad bezpieczeństwa i podstawy wykorzystania śmigłowców w działaniach taktycznych. Następnie przystąpiono do praktycznego współdziałania żołnierzy i pododdziału ze śmigłowcami. Ostatnim etapem było dowodzenie plutonem w działaniach taktycznych podczas współdziałania ze śmigłowcem.
Podczas pierwszych dwóch etapów podchorążowie specjalności zmechanizowanej zostali zapoznani z zasadami użycia i wykorzystania śmigłowców podczas działań taktycznych. Uczyli się zasad załadunku i desantowania z pokładu śmigłowców, zachowania się żołnierzy po opuszczeniu śmigłowców w różnych sytuacjach taktycznych oraz desantowania ze śmigłowców z przyziemienia i zawisu. Szkolili się także w zakresie współdziałania ze śmigłowcami transportowymi. Grupy osobowe aeromobilna i rozpoznania ćwiczyły desantowanie technikami linowymi w składzie plutonu szturmowego oraz prowadzenie ognia z karabinu maszynowego, wykonując strzelania specjalne z pokładu śmigłowca. Na lotnisku Nowy Glinnik w Powietrznej Jednostce Ewakuacji Medycznej przeprowadzono zajęcia z ewakuacji medycznej MEDEVAC. Ćwiczono procedury udzielania pomocy, wzywania śmigłowca oraz praktyczne naprowadzanie i ewakuację rannego żołnierza śmigłowcem Mi-17AE.
– Kulminacją zajęć w Leźnicy Wielkiej było ćwiczenie praktyczne, podczas którego podchorążowie mieli za zadanie zaplanować i wykonać rajd z wykorzystaniem śmigłowców transportowych Mi-8 i Mi-17 na wyznaczone obiekty w ugrupowaniu przeciwnika. Trudność zadania polegała na tym, że obiekt rajdu, teren i planowane działania musiały być wyznaczone w oparciu o mapy i zdjęcia lotnicze, a przeciwnikiem broniącym obiektów byli żołnierze 1 Batalionu Kawalerii Powietrznej z Leźnicy Wielkiej, których chlebem powszednim są rajdy w głąb ugrupowania przeciwnika – informuje kierownik Zakładu Działań Połączonych WSOWL płk dr Lech Plezia.
Zajęcia realizowane w oparciu o kadrę i obiekty 25 BKPow stanowią istotny element programu kształcenia podchorążych studiów II stopnia na kierunku wojsk zmechanizowanych z przedmiotu dowodzenie pododdziałami zmechanizowanymi w okresie specjalizacji zawodowej.
Tekst: mjr Piotr Szczepański
autor zdjęć: st. chor. sztab. Marek Kańtoch
komentarze