To będzie jeden z pozytywnych efektów funkcjonowania Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Republice Środkowej Afryki. Płk Krzysztof Korzeniewski, prof. nadzw. WIM, kierownik Zakładu Epidemiologii i Medycyny Tropikalnej, prowadzi największe od kilkudziesięciu lat badania związane z chorobami pasożytniczymi mieszkańców tego kraju.
– Moje podstawowe zadanie to badania żołnierzy PKW w kierunku występowania oraz możliwości zawleczenia do Polski chorób infekcyjnych i inwazyjnych. Niezależnie od tego, we współpracy z Elżbietą Wryk, dyrektorem szpitala w Bagandou w południowo-zachodniej części kraju, organizuję badania parazytologiczne ludności miejscowej, w tym Pigmejów z plemienia Aka – informuje przebywający w RŚA prof. Krzysztof Korzeniewski.
W pierwszej turze badań, wykonanych w gdyńskim Zakładzie Epidemiologii i Medycyny Tropikalnej WIM w grudniu 2014 r., u 600 miejscowych pacjentów wykryto zarażenia patogennymi pasożytami jelitowymi. Ma je ponad 60 proc. ludności wiejskiej i ponad 80 proc. Pigmejów żyjących w buszu. Kolejna tura badań, w 2015 r., będzie dotyczyła 2500 mieszkańców, w tym ponad 800 Pigmejów z rejonu Bagandou i Monassao. – Ostatnie badania w kierunku występowania pasożytów jelitowych wśród mieszkańców RŚA miały miejsce ponad 30 lat temu. Badania parazytologiczne Pigmejów są prawdopodobnie pierwszymi przeprowadzonymi w tym regionie Afryki. Diagnostyka przeprowadzona w Wojskowym Instytucie Medycznym pozwoli na ukierunkowane leczenie przeciwpasożytnicze, które odbywa się obecnie bez wsparcia laboratoryjnego – kontynuuje płk Korzeniewski.
Badania naukowca z WIM są elementem pomocy humanitarnej świadczonej przez żołnierzy Wojska Polskiego, którzy kończą wkrótce operację na kontynencie afrykańskim.
Więcej o prowadzonych przez WIM badaniach mieszkańców Republiki Środkowej Afryki: http://www.wim.mil.pl/aktualnoci-topmenu-19/1878-specjalisci-z-wim-zbadaja-mieszkancow-republiki-srodkowej-afryki
Źródło: WIM
autor zdjęć: Krzysztof Korzeniewski
komentarze