Priorytety polskiej polityki bezpieczeństwa oraz aktualne wyzwania na arenie międzynarodowej to główne tematy debaty pt. „Jaka jest polska polityka obronna”, w której uczestniczył wicepremier Tomasz Siemoniak na zaproszenie władz Niezależnego Zrzeszenia Studentów Uniwersytetu Warszawskiego w ramach cyklu AlumniNZS.
Wicepremier Siemoniak przypomniał podczas spotkania ze studentami, które się odbyło w poniedziałek, 9 lutego, że czas jego studiów przypadał na ponury okres PRL, a NZS było organizacją, która skupiała ludzi wokół potrzeby zmian. Przez ponad 35 lat to stowarzyszenie skutecznie opierało się zawirowaniom politycznym, a wielu jego członków aktualnie pozostaje aktywnymi w sferze życia publicznego - zauważył minister obrony.
Szef resortu obrony podkreślił, że filarami bezpieczeństwa RP pozostaje członkostwo w organizacjach wielonarodowych oraz obecność amerykańska w Europie; aktywne NATO i Wspólna Polityka Bezpieczeństwa i Obrony UE to inicjatywy, które zdecydowanie popieramy. Minister obrony odnosząc się do aktualnych wyzwań polityki bezpieczeństwa zauważył, że dominacja tzw. konfliktów hybrydowych nie jest jednak zjawiskiem nowym - znamy je z przeszłości, nasze plany reagowania kryzysowego uwzględniają te elementy - poinformował minister T. Siemoniak.
Jednym z zasadniczych wyzwań pozostaje cyberobrona, gdyż - jak podkreślił szef resortu obrony -kto nie obroni systemów informatycznych, ten nie obroni państwa; kluczowe pozostaje budowanie zdolności w tym obszarze. Dlatego wiążemy duże nadzieje jeśli chodzi o kształcenie kadr i projekty naukowo-badawcze w zakresie przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni, gdzie partnerem MON jest Uniwersytet Warszawski oraz Wojskowa Akademia Techniczna -zaakcentował wicepremier.
Źródło: MON
autor zdjęć: Artur Zakrzewski/DPI MON
komentarze