moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Premier: UE musi zareagować

Ukraina ogłasza stan wyjątkowy na terenach, na których toczą się walki z prorosyjskimi separatystami. O solidarność z Kijowem zaapelowała dziś premier Ewa Kopacz. I zapowiedziała, że Polska będzie zabiegać w Unii Europejskiej o bardziej zdecydowaną niż dotychczas reakcję na wydarzenia na Ukrainie.

Szefowa polskiego rządu zwołała na poniedziałek pilną naradę w sprawie eskalacji konfliktu na Ukrainie. W Kancelarii Premiera rozmawiała z Grzegorzem Schetyną, szefem dyplomacji, Teresą Piotrowską, minister spraw wewnętrznych oraz Czesławem Mroczkiem, sekretarzem stanu w resorcie obrony.

Ministrowie mówili o przygotowaniach i polskim stanowisku na spotkanie szefów dyplomacji Unii Europejskiej, do którego ma dojść we czwartek w Brukseli.  Tematem spotkania ma być ewentualne wprowadzenie kolejnych sankcji wobec Rosji. Zdaniem premier Ewy Kopacz konieczna jest „zdecydowana i solidarna reakcja Unii Europejskiej” na wydarzenia, jakie mają miejsce na Ukrainie.

Jeszcze w poniedziałek wieczorem ma się odbyć posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ. Zwołano je z inicjatywy Litwy.

Stan wyjątkowy

Sytuacja na wschodzie Ukrainy opanowanej przez separatystów, których wspiera Rosja, zaogniała się trzy dni temu. W sobotę separatyści ostrzelali z zestawów rakietowych Grad osiedle mieszkalne  w Mariupolu. Zginęło co najmniej 30 cywilów, blisko 100 zostało rannych. W tej sytuacji władze kraju wprowadziły dziś stan wyjątkowy w obwodach ługańskim i donieckim. Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk poinformował o powołaniu regionalnych centrów koordynacyjnych do spraw stanu wyjątkowego. On sam stanął na czele komisji nadzorującej pracę centrów.

Separatyści chcą połączenia z Krymem

Mariupol to port w obwodzie donieckim, który leży na jedynej drodze lądowej między Rosją a zajętym przez nią Krymem. Moskwa ma z półwyspem tylko morskie połączenie, a to rozwiązanie znacznie kosztowniejsze niż droga lądowa. Profesor Wojciech Materski z Instytutu Studiów Politycznych PAN w rozmowie z Gazetą Wyborczą zauważył, że „Krym nie ma przyszłości bez połączenia lądowego z innymi terenami kontrolowanymi przez Rosję”, a Mariupol może „posłużyć krymskiemu półwyspowi za pępowinę”. Separatyści mają nadzieję na zdobycie Mariupolu, który leży blisko granicy z Rosją (około 60 km), co ułatwia prowadzenie działań wojennych. W rękach separatystów jest już położony zaledwie 40 km od Mariupola – Nowoazowsk.

Zdaniem europosła Tadeusza Iwińskiego (SLD) nasilenie ataków prorosyjskich separatystów ma na celu nie tylko oderwanie od Ukrainy kolejnego terytorium. – Rosja dąży do zdestabilizowania sytuacji politycznej w Kijowie, a w następstwie do zmiany rządu. Moskwa ma nadzieję, że przedłużające się działania zbrojne spowodują tak głęboki kryzys gospodarczy, że na Ukrainie wybuchną protesty społeczne, a zniecierpliwieni Ukraińcy zmienią swoje władze – mówi eurodeputowany. Jego zdaniem taki plan wydaje się dość realny. – Zwłaszcza wobec informacji o występującej na ogromną skalę korupcji w wojsku. Według opublikowanego ostatnio amerykańskiego raportu aż jedna czwarta ukraińskich środków przeznaczanych na zbrojenia jest rozkradana – twierdzi poseł Iwiński.

Na temat walk na Ukrainie wypowiedział się dziś także Władimir Putin. Stwierdził on, że w Donbasie razem z ukraińskimi żołnierzami walczą „ochotnicze bataliony nacjonalistyczne”, które nazwał „zagranicznym legionem NATO”. Putin dodał że politycy ukraińscy odrzucili możliwość „politycznego rozwiązania” problemu. Na słowa prezydenta Rosji natychmiast zareagował Jens Stoltenberg. Szef NATO określił je jako „nonsensowne” i podkreślił, że jedyni obcy żołnierze na Ukrainie to Rosjanie. 

JT, gazeta.pl

autor zdjęć: M. Śmiarowski / KPRM

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1422299220
W sprawie Ukrainy polecam siedzieć cicho.
E8-9F-DE-7B

103 lata Sztabu Generalnego
 
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Inwestycje Stoczni Wojennej
Raki dla podhalańczyków
Ponownie działa szpital WIM dla chorych na COVID-19
Wojskowi na sesji Rady Gminy Narewka
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Żołnierze bez testów z WF-u
Kraby dla podhalańczyków
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Kobiety a pokój
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Ciemne strony Facebooka
O bezpieczeństwie państw NATO
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Pułkownik Niepokólczycki – bohater AK, wróg UB
Będzie ustawa o obronie
Emerytura wypłacana w … karmie
AZOR – podwodny specjalista
Zapowiedź sukcesów wojskowych ciężarowców
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
Szczury Torbuku
Legia Akademicka po raz piąty
Nowoczesne technologie na rzecz bezpieczeństwa
Polityka nie znosi próżni
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Saper robi przejście
Święto sportowców w mundurach
Zbrodnia bez kary
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Terytorialsi z Podlasia byli najlepsi
W jedynym słusznym kierunku
Wybierz się na wojskowe studia
Afganistan. Czas wracać do domu
Będą podwyżki dla żołnierzy
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji
Żołnierze poszkodowani na granicy
Odwiedź Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni
Time for Miecznik
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Szef MON odwiedził USA
Wilk na poligonie
Ogień na alpejskich szczytach
Dron dla hydrografów
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Course on Diplomacy
Sportowiec roku
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Duch Invictus jest, czas na formę
KFOR: wyższy stopień gotowości
BohaterONy 2021 wręczone!
Społeczna solidarność na rzecz dzieci
Napięta sytuacja na granicy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO