moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Czeka nas rok niełatwych wyborów

Korzystając z gościnnych łamów „Polski Zbrojnej”, pragnę złożyć wszystkim żołnierzom i pracownikom wojska serdeczne życzenia: niech te święta Bożego Narodzenia napełnią Was radością, ciepłem rodzinnym i pokojem, a Nowy Rok przyniesie nową nadzieję na lepsze 365 dni – pisze poseł Michał Jach (PiS), członek sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

W 2015 roku czekają nas rozstrzygnięcia najważniejszych programów modernizacyjnych, m.in. obrony powietrznej oraz kupno śmigłowców wielozadaniowych. W dodatku decyzje te mają zapadać w roku, w którym odbędą się wybory prezydenckie i parlamentarne. Przyszły rok będzie bardzo ważny, ponieważ będą podejmowane decyzje mające wpływ zarówno na polskie siły zbrojne, jak i na bezpieczeństwo kraju. Dotyczy to zarówno zmian legislacyjnych, jak i modernizacji naszej armii.

Parlamentarzyści mają znowelizować ustawę o powszechnym obowiązku obrony i wprowadzić zmiany w wojennym systemie dowodzenia. Opozycja ma tutaj poważne zastrzeżenia do zaproponowanych przez rząd rozwiązań, ale mamy nadzieję, iż ostatecznie uda się wypracować zmiany idące w dobrym kierunku.
 
Najwięcej wątpliwości budzi tempo realizacji programów modernizujących siły zbrojne. Po dwóch latach ich realizacji mam więcej obaw niż nadziei. Wszystkie z 14 przyjętych przez MON programów mają już poślizg. Niepokojące jest szczególnie opóźnienie dotyczące kupna 70 śmigłowców wielozadaniowych. Resort obrony – pod wpływem żądań jednego z oferentów – podjął decyzję o przedłużeniu terminu składania ofert do końca 2014 roku. MON najwyraźniej ma problem z realizacją tego programu. Widać też, że koncerny ubiegające się o wielomiliardowy kontrakt są zdeterminowane, by zdobyć zamówienie. Obawiam się więc, że przegrani będą się odwoływać, a to zablokuje cały proces na lata. MON oczywiście nie ma wpływu na to, co zrobią firmy, które odpadną z rywalizacji o kontrakt. Jednak powinien zastanowić się, czy warto kontynuować procedurę pozyskania śmigłowców i narazić się na wieloletnie spory proceduralne, czy może mniejszym złem byłoby przerwanie trwającej procedury i rozpoczęcie wszystkiego od nowa?

Czarne chmury – w mojej ocenie – zbierają się także nad najważniejszym i najpilniejszym z programów modernizacyjnych – programem obrony powietrznej i przeciwrakietowej. Resort obrony zapowiedział, że pod koniec 2015 roku wybierze dostawcę systemu rakiet średniego zasięgu „Wisła”. Tymczasem, patrząc na sprawność prac MON w tym zakresie, szczerze wątpię, czy uda się tego terminu dotrzymać. Przecież jeszcze nie wiadomo, w jakim trybie zostanie rozpisany przetarg na program „Wisła”.

Wiele niewiadomych jest także w przypadku planów dotyczących kupna okrętów podwodnych nowego typu. MON już dawno powinien przygotować warunki techniczno-operacyjne niezbędne do pozyskania pocisków manewrujących średniego zasięgu operujących z wyrzutni zamawianych okrętów. Bez takich pocisków nasze okręty podwodne będą miały niewielki wpływ na podniesienie bezpieczeństwa strategicznego Polski. Polski po prostu nie stać na zakup okrętów podwodnych bez pocisków manewrujących.

Sprawy komplikuje także to, że w 2015 roku czekają nas bardzo ważne wybory: prezydenckie oraz parlamentarne. Dlatego szkoda, że mijający rok został zmarnowany. Lepiej by było, gdyby tak ważne przetargi nie były rozstrzygane pod presją wyborów. To przecież decyzje, których skutki będą odczuwalne przez lata.

Pragnę jednak zapewnić wszystkich czytelników, że zarówno ja, jak i moi koledzy będziemy wspierać wszelkie inicjatywy Ministerstwa Obrony Narodowej służące dobru żołnierzy, Sił Zbrojnych RP oraz bezpieczeństwu naszej Ojczyzny.

Michał Jach
poseł PiS, członek sejmowej Komisji Obrony Narodowej

dodaj komentarz

komentarze


Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
 
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Ameryka daje wsparcie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
NATO on Northern Track
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Flota Bayraktarów w komplecie
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
I zdobyliśmy!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
„Pierwsza Drużyna” na start
Wioślarze i triatlonistka na podium
Zmiany w dodatkach stażowych
Na straży nieba
Orzeł dla bohaterów
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Gry wojenne w szkoleniu
Armia Andersa w operacji „Honker”
W obronie wschodniej flanki NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Więcej hełmów dla żołnierzy
They Will Check The Training Results in Combat
Śladami ojca
Krwawa noc pośród puszczy
„Ta ziemia do Polski należy…”
Pierwsi na oceanie
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Bohater odtrącony
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Broń Hitlera w rękach AK
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
Polki pobiegły po srebro!
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Abramsy w pętli
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Układ nerwowy Mieczników
Serwis K9 w Polsce
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Po przeprawie ruszyli do walki
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Pytania o europejską tarczę
Pływacy i maratończycy na medal
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Polska wiktoria na Monte Cassino

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO