Chcemy, by organizacje młodzieżowe działające na rzecz obronności współpracowały ze środowiskiem kombatantów, weteranów i byłych żołnierzy. W ten sposób młodzież zyska instruktorów – mówił gen. Bogusław Pacek, pełnomocnik ministra obrony na spotkaniu organizacji proobronnych z przedstawicielami wojskowych uczelni. MON chce wspierać współpracę tych środowisk.
W Polsce powstaje coraz więcej organizacji, które działają na rzecz wojskowości. Zadania związane z obronnością od dawna mają wpisane w swoich statutach, np. Towarzystwo Wiedzy Obronnej czy Liga Obrony Kraju. Mimo że większość takich organizacji nie kojarzy się z wojskiem, zadania jakie wykonują, wpływają na bezpieczeństwo państwa. – Chcemy zagospodarować ten potencjał obronny – zapowiada Bogusław Pacek, pełnomocnik szefa MON ds. społecznych inicjatyw proobronnych. W Centrum Konferencyjnym Wojska Polskiego spotkali się w tej sprawie przedstawiciele organizacji proobronnych i wojskowych uczelni.
Harcerze o obronności
Pomysł ministerstwa obrony poparły organizacje harcerskie. – Od lat wychowujemy młodych ludzi, utrzymujemy także kontakty ze środowiskiem kombatantów, ale chętnie rozszerzymy tę współpracę – mówi harcmistrz Wiesław Turzański, sekretarz generalny ZHR, organizacji działającej od 25 lat i zrzeszającej 16-18 tysięcy osób. – Obronność wiąże się nie tylko z wiedzą i umiejętnościami, ale także patriotyczną postawą, którą staramy się kształtować wśród młodzieży – dodaje Sebastian Grochala, naczelnik ZHR.
O swojej działalności mówili także przedstawiciele Związku Oficerów Rezerwy RP. – Organizujemy konkursy historyczne, na przykład o Powstaniu Warszawskim, rajdy rowerowe „Szlakiem naszej historii”, pikniki militarne – wylicza płk rezerwy Alfred Kabata, prezes Związku Oficerów Rezerwy RP. Organizacja powstała w 2012 roku, w całej Polsce skupia około 400 członków – żołnierzy, ale także cywilów-pasjonatów historii i społeczników.
AMW szkoli cywilów
Z organizacjami proobronnymi współpracuje Akademia Marynarki Wojennej, która również sama podejmuje inicjatywy promujące działania na rzecz obronności wśród studentów. – Podpisaliśmy porozumienia z liceami, żeby rozwijać wśród młodych ludzi zainteresowania związane z tematyką morską – mówi komandor ppor. Krzysztof Nowakowski z Akademii Marynarki Wojennej. W 2014 roku w Akademii ruszył program pilotażowy przeszkolenia wojskowego dla studentów cywilnych. Ponad sto osób zostało przeszkolonych, m.in. na poligonie, a także na kursach: ratownika wodnego, nurka, sternika motorowodnego. Wiosną ruszy druga edycja programu.
Organizacjom, które MON zaprasza do współpracy, generał Pacek stawia warunki: mają być apolityczne, przestrzegać prawa i działać transparentnie. Generał przestawił także plany resortu wobec organizacji paramilitarnych. Po pierwsze, MON chce je przekonać, aby priorytetowo traktowały zadania związane z obronnością państwa, bo – jak podkreślił – w praktyce dziś od nich odeszły. Po drugie, resort zamierza zachęcić wszystkie organizacje, które mają zapisane w statutach zadania związane z bezpieczeństwem i obronnością, do ich lepszej koordynacji we współpracy z MON.
Wspólny program
Generał poprosił uczestników spotkania o przesłanie do resortu wniosków, jak widzą swoją dalszą działalność. Na ich podstawie powstanie program na kongres organizacji proobronnych. Ma się odbyć 15 lutego 2015 roku. Na kongresie zostanie zatwierdzony pakiet wspólnych działań MON i stowarzyszeń zainteresowanych tematyką obronną.
autor zdjęć: Małgorzata Schwarzgruber
komentarze