Podczas dzisiejszego posiedzenia rząd skierował do prezydenta: wniosek o przedłużenie okresu użycia Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Siłach Międzynarodowych w Republice Kosowa i Byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii oraz w Bośni i Hercegowinie oraz wniosek o przedłużenie okresu użycia Polskiego Kontyngentu Wojskowego w operacji wojskowej Unii Europejskiej w Republice Środkowoafrykańskiej.
Rada Ministrów skierowała wniosek do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o przedłużenie okresu użycia Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Siłach Międzynarodowych w Republice Kosowa i Byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii oraz w Bośni i Hercegowinie, przedłożony przez ministra obrony narodowej.
Polski Kontyngent Wojskowy (PKW) ma przebywać poza granicami państwa do 31 grudnia 2014 r. W związku ze zbliżającym się terminem zakończenia pobytu polskich żołnierzy na Bałkanach, rząd zwraca się o przedłużenie misji PKW o kolejne pół roku, czyli od 1 stycznia do 30 czerwca 2015 r.
Polscy żołnierze uczestniczą w operacji sojuszniczej prowadzonej przez Siły Międzynarodowe od 1999 r. Rejonem działania PKW będą: Republika Kosowo i Była Jugosłowiańska Republika Macedonii. Zakłada się, że PKW może zostać użyty w Bośni i Hercegowinie.
Kontyngent będzie liczył – jak dotąd – do 300 żołnierzy i pracowników wojska. PKW będzie wchodzić w skład Wielonarodowej Grupy Bojowej Wschód.
Do zadań PKW należeć będzie nadzorowanie przestrzegania porozumień i traktatów międzynarodowych, prowadzenie patroli oraz identyfikacja i neutralizacja zagrożeń bezpieczeństwa. Żołnierze PKW będą wspierać kosowską policję oraz Misję Unii Europejskiej w działaniach na rzecz praworządności. We współpracy z lokalną społecznością mają także monitorować bezpieczeństwo i udzielanie pomocy humanitarnej.
Wydatki związane z użyciem PKW w Kosowie i Byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii oraz Bośni i Hercegowinie od 1 stycznia do 30 czerwca 2015 r. wyniosą ok. 20.341,5 tys. zł.
* * * * *
Rada Ministrów skierowała wniosek do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o przedłużenie okresu użycia Polskiego Kontyngentu Wojskowego w operacji wojskowej Unii Europejskiej w Republice Środkowoafrykańskiej, przedłożony przez ministra obrony narodowej.
Rząd wnioskuje o przedłużenie pobytu Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Republice Środkowoafrykańskiej do 15 marca 2015 r. Obecny termin kończy się 16 grudnia 2014 r.
PKW bierze udział w operacji Unii Europejskiej EUFOR RCA. Przedłużenie pobytu wynika z rezolucji Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych, która dotyczy wydłużenia obecności sił międzynarodowych w tym regionie Afryki.
PKW będzie liczył do 50 żołnierzy i pracowników wojska. Żołnierze będą prowadzić działania o charakterze policyjnym i wspierać lokalne siły w przeciwdziałaniu zamieszkom. Na wydatki związane z użyciem PKW od 16 grudnia 2014 r. do 15 marca 2015 r. przeznaczono ok. 5 mln zł z budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej.
Operacja Unii Europejskiej EUFOR RCA prowadzona jest w ramach Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony. Jej głównym celem są działania zapewniające bezpieczną i stabilną sytuację w Republice Środkowoafrykańskiej. Zadanie to przejmie Wielowymiarowa Zintegrowana Misja Stabilizacyjna ONZ – MINUSCA. Zakłada się, że siły MINUSCA osiągną pełną gotowość operacyjną w skali całego obszaru Republiki Środkowoafrykańskiej do końca kwietnia 2015 r. Operacja Unii Europejskiej będzie prowadzona nadal w rejonie Bangi, w ścisłej współpracy z władzami Republiki Środkowoafrykańskiej, Unią Afrykańską, ONZ i Francją
Tekst: CIR
autor zdjęć: kpt. Remigiusz Kwieciński
komentarze