11 listopada dla żołnierzy spod znaku husarskiego skrzydła jest dniem szczególnym. W dniu Święta Niepodległości w wielu miejscach pamięci oddali oni cześć swoim poprzednikom walczącym o suwerenną i niepodległą Polskę.
Główną areną rocznicowych wydarzeń Narodowego Dnia Niepodległości była stolica ziemi lubuskiej, gdzie po mszy świętej w intencji Ojczyzny odbył się w asyście kompanii honorowej, wystawionej przez 17 Wielkopolską Brygadę Zmechanizowaną, uroczysty apel. W odczytanym apelu pamięci złożono hołd poległym bohaterom oraz oddana została salwa honorowa. – Nigdy żaden żołnierz nie może zapomnieć, że jego naczelnym zadaniem jest obrona Ojczyzny. Jestem przekonany, że współcześni żołnierze jak ich poprzednicy są gotowi w każdej chwili poświęcić własne życie, by bronić kraju – powiedział generał dywizji Jarosław Mika.
W Żaganiu, gdzie jak się powszechnie już mówi bije pancerne serce, rocznicowe uroczystości zebrały wielu żołnierzy, mieszkańców miasta podczas mszy świętej w kościele garnizonowym. Oddano także honory i złożono kwiaty pod pomnikiem Sybiraków, miejscu ważnym dla współczesnych pokoleń żaganian.
Doniosły wymiar miał zorganizowany w przeddzień 11 listopada w klubie wojskowym „Czarnej Dywizji” niepodległościowy koncert, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Swoje umiejętności na scenie zaprezentowali wokaliści i recytatorzy z sekcji działających w klubie. Mieszkańcom Żagania zaprezentowano również okolicznościowe wystawy, wśród których uwagę przyciągnęły rysunki amerykańskiego lotnika, jeńca Stalagu Luft 3, Carla Holmstroma.
Nie zabrakło również aktywnego akcentu dnia. Prawdziwe rzesze entuzjastów sportu zgromadził tegoroczny bieg niepodległościowy. Na kilkukilometrowej trasie wśród ponad pół tysiąca uczestników prócz ducha rywalizacji panowała także atmosfera dobrej zabawy.
Tekst: ppor. Krzysztof Gonera
autor zdjęć: mjr Artur Pinkowski
komentarze