W przededniu Narodowego Święta Niepodległości biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek odprawił mszę świętą w intencji Ojczyzny w kościele Notre Dame de Lourdes w Strasburgu.
Z inicjatywy żołnierzy służących w Dowództwie Eurokorpusu z gen. bryg. Andrzejem Przekwasem na czele biskup polowy wziął udział w obchodach 96. rocznicy odzyskania niepodległości. We mszy świętej współcelebrowanej przez proboszcza strasburskiej parafii Ryszarda Górskiego uczestniczyły rodziny żołnierzy, przedstawiciele Polonii i młodzież z Kręgu Harcerskiego "Drzewo Pokoju" z Gdyni.
W wygłoszonej homilii biskup Guzdek zwrócił uwagę na rolę Kościoła w kształtowaniu postaw patriotycznych. Powiedział: – Położenie geograficzne sprawiało, że przez nasz kraj przetaczało się wiele wojen. Polacy tracili wolność, a kraj dzielony był pomiędzy zaborców. W tym trudnym czasie katolickie świątynie były oazą wolności. Kościół zawsze był – i jest – z narodem. W czasie wojen i powstań wielokrotnie plebanie były miejscem spotkań zaangażowanych w ruch oporu. Obchodząc 96. rocznicę odzyskania wolności po 123 latach niewoli, pamiętajmy, że wolność nie jest dana raz na zawsze. Ona jest dana i zarazem zadana. Aby jej nie utracić, trzeba nieustannie troszczyć się o rozwój duchowy i kształtowanie prawych sumień naszych rodaków. Potrzebne są także starania, o jak najlepsze wyszkolenie i wyposażenie polskiej armii.
Biskup Guzdek nawiązał do słów św. Jana Pawła II wypowiedzianych podczas spotkania z Wojskiem Polskim 2 czerwca 1991 roku. Wskazując na postawę polskich żołnierzy nazwał ich tymi, którzy „nie szukali wojny, nie prowadzili na ogół wojen zaborczych, ale umieli bohatersko walczyć w obronie zagrożonej wolności i niepodległości”.
Do postaci i słów papieża Polaka odwoływali się również żołnierze i ich rodziny w programie patriotycznym zaprezentowanym po zakończonej mszy świętej. Jego ideą było przedstawienie żołnierza Wojska Polskiego wiernego Bogu i Ojczyźnie na ponadstuletniej drodze do odzyskania niepodległości. Recytowano m.in. wiersz Adama Asnyka „Miejcie nadzieję” i śpiewano „Pieśń Legionów”.
Radosne świętowanie niepodległości zakończono wspólnym obiadem przygotowanym przez rodziny żołnierzy.
Obecnie w Eurokorpusie służy około 90 Polaków, a od 1 stycznia 2016 roku Polska zmieni status z państwa stowarzyszonego na ramowe Eurokorpusu, wydzielając do służby w strasburskiej formacji ponad 120 żołnierzy.
Tekst: mjr Jakub Block
autor zdjęć: mjr Jakub Block
komentarze