moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Siemoniak: jednostki na wschodniej granicy będą silniejsze

Jest wiele garnizonów we wschodniej Polsce, które wymagają wzmocnienia i doinwestowania. Pracujemy nad szczegółami. Przedstawimy je w listopadzie – powiedział wicepremier i minister obrony Tomasz Siemoniak na antenie Polskiego Radia.


Kamila Terpiał-Szubartowicz: Wiele zamieszania wzbudziła taka informacja Agencji Associated Press, że (tu zacytuję to, co zapisała agencja) Polska przeniesie tysiące żołnierzy w kierunku swych wschodnich granic w ramach historycznej reorientacji struktur Sił Zbrojnych stworzonej w czasach zimnej wojny. My dzwoniliśmy do autorki tego tekstu, ona mówi, że rzeczywiście to nie jest cytat z pana wypowiedzi, nie padło z pana ust to słowo „tysiące żołnierzy”, ale jak rozumiem, taki plan jest.

Tomasz Siemoniak: Tak, potwierdzam. Byłem w ubiegłym tygodniu w Siedlcach, rozpoczynając taki cykl wizyt w jednostkach na wschodzie Polski i zapowiadając coś, co znajdzie się w planie wzmocnienia bezpieczeństwa tym zapowiedzianym przez panią premier Ewę Kopacz w exposé, to znaczy, że chcemy wzmocnić jednostki na wschodzie Polski, więc informacja amerykańskiej agencji była prawdziwa. Tytuł narobił trochę zamieszania, bo wielu czytelników mogło odnieść wrażenie, że te tysiące żołnierzy już wsiadają do czołgów i pociągów i jadą na wschód. Nie, to plan rozłożony na długie lata, przewidujemy, że w roku 2017 będą pierwsze jego efekty. Moja wizyta w Siedlcach też mi pokazała, że ten garnizon jest bardzo zaniedbany, wymaga doinwestowania, więc będzie to cała seria przedsięwzięć związanych z jednostkami na wschodzie Polski.

Skoro nie tysiące, panie ministrze, to ilu żołnierzy planuje pan przenieść na wschód i skąd? Jak rozumiem, to będzie przegrupowanie jakichś sił z zachodu, czy... na czym to będzie polegać?

Pracujemy nad szczegółami tego planu, więc ani w rozmowie z AP, ani dzisiaj nie chcę podać jakichkolwiek liczb, bo na to jest po prostu za wcześnie. Pracujemy nad wygospodarowaniem etatów, odchudzając różne centralne struktury. Myślę, że tu nie będzie problemu, aby znaleźć te etaty, a poza tym, co ważne, właśnie na wschodzie Polski mamy znacznie więcej chętnych do służby w wojsku niż na zachodzie. Więc choć nie jest to może najistotniejszy aspekt, ale także ważny, że będzie to odpowiedź na to duże zainteresowanie służbą wojskową na wschodzie Polski, większe niż w innych województwach.

Ale z tego, co wiem, ten garnizon w Siedlcach ma być jednak znacznie zwiększony liczebnie.

Zobaczymy, mówię, za wcześnie jest, żeby mówić o szczegółach. Nie chciałbym też przez to, że akurat Siedlce były pierwszym punktem w tej podróży, jakoś nadwartościować tej sprawy. Na pewno spojrzymy na sprawy kompleksowo. Wydaje mi się, że jest wiele garnizonów w Warmińsko-Mazurskim, Podlaskim, Lubelskim i na wschodnim Mazowszu i na Podkarpaciu, które wymagają wzmocnienia i doinwestowania. Chwile cierpliwości, w listopadzie ten plan pokażemy.

Czyli będzie to nie tylko zwiększenie liczby żołnierzy w tych garnizonach, ale także inwestycja w tamtejszą infrastrukturę, jak rozumiem, skoro nie jest dobrze.

No tak, przez lata nie inwestowano w infrastrukturę w tych jednostkach. Słusznie, że ich nie zlikwidowano, bo i takie były plany przed laty. Teraz na pewno wymagają one inwestycji i takie inwestycje na pewno podejmiemy.

Panie ministrze, a czy taki plan wzmocnienia bezpieczeństwa, bo jak rozumiem, to jest element tego planu, wzmocnienia bezpieczeństwa Polski ma związek z tym, co dzieje się za naszą wschodnią granicą, czyli na Ukrainie?

Oczywiście tak, to jest element  wyciągania wniosków z tego kryzysu. Wyciąga wnioski NATO, wyciągamy my, ale też chcę powiedzieć, że pracując nad tym planem, dokonujemy takiego przeglądu różnych spraw związanych z obroną, bezpieczeństwem Polski ostatniego 25-lecia. Rada Ministrów tydzień temu przyjęła Strategię bezpieczeństwa narodowego, podpisze ją niebawem prezydent. Więc to jest szersze przedsięwzięcie, to nie jest tylko i wyłącznie taka doraźna reakcja. Chcemy, żeby to były takie długofalowe działania, zapowiedź długofalowego planu i myślę, że to jest bardzo dobry moment do tego, żeby taki plan opracować i wdrażać.

A jakie są najważniejsze elementy tego planu?

Przedstawimy go w listopadzie. Chcemy, żeby ten plan nie był planem resortowym, pracuje nad nim kilka ministerstw w tej chwili i współpracujemy z Biurem Bezpieczeństwa Narodowego. Chcemy przełamać takie wąskie myślenie, że za bezpieczeństwo, za obronę odpowiada tylko wojsko czy służby. Chcemy pokazać tutaj jakby szeroki zakres różnych zadań, ale też i pokazać, że bezpieczeństwo i obrona to są sprawy każdego obywatela i że też jesteśmy otwarci na współpracę z obywatelami, dostrzegamy ten entuzjazm, zainteresowanie sprawami bezpieczeństwa. Więc myślę, że ten plan będzie na pewno taką nową jakością.

Panie ministrze, pojawiły się takie informacje niedawno w mediach, że już w tym roku wydaliśmy na dozbrajanie się więcej niż w zeszłym roku o mniej więcej 500 mln zł, w sumie to ponad 3 mld zł już  w tym roku. Rzeczywiście tyle pieniędzy przeznaczyliście na zakup sprzętu? Ewentualnie jakiego? I czy... Bo mówi pan o tym, że jest zezwolenie czy przyzwolenie społeczeństwa na to, żeby między innymi właśnie więcej pieniędzy szło naszych w tym kierunku.

Realizujemy plan, sądzę, że rok 2014 będzie tu bardzo dobrym rokiem dla modernizacji, realizacji 10-letniego planu. Spodziewam się, że blisko 100% środków wydamy na ten cel. Więc robimy swoje, a na pewno ta presja, to oczekiwanie związane ze wzrostem poziomu bezpieczeństwa też i działa na wszystkich, którzy się zajmują zakupami. Podkreślę, że te liczby, które pani wymieniła, dotyczą zamówień w polskim przemyśle, więc to też są miejsca pracy, to też są podatki. Myślę, że odczuwamy wszyscy korzyść z tego. Ważne też, żeby te inwestycje w modernizację przynosiły wzrost innowacji, nowych technologii, nowych projektów. Aktywnie tutaj jesteśmy w dialogu z polskim przemysłem, że środkami naukowymi po to właśnie, żeby taki efekt osiągnąć.

Jak rozumiem, cały czas się przygotowujemy na to, by w 2016 roku przeznaczać więcej pieniędzy na polską armię, czyli 2% PKB.

Zapowiedziała to pani premier Ewa Kopacz w exposé, popiera to prezydent Bronisław Komorowski, pracujemy z Ministerstwem Finansów. Myślę, że lada moment przedstawimy założenia do projektu ustawy i sądzę, że tutaj w parlamencie będzie dość szerokie poparcie z tego, co słyszę, dla takiego projektu, żeby od 2016 roku przeznaczać więcej na obronę, to znaczy 2% PKB.

Panie ministrze, jeszcze chciałam wrócić do niedzielnych wyborów na Ukrainie. Wszystkie komentarze wczorajsze po tych wyborach były takie, że zwyciężyły partie proeuropejskie, w związku z tym Ukraina idzie do Europy. Pan przewiduje, że to może stabilizować sytuację na wschodzie, czy wręcz przeciwnie? Pytam głównie oczywiście o reakcję Rosji.

Przede wszystkim chciałbym powiedzieć, że nie tylko proeuropejskie partie i proeuropejscy politycy mogą mówić o wygranej. To są politycy bardzo otwarci na współpracę z Polską, sprawdzeni w tej współpracy. Więc uważam, że te wyniki wyborów otworzą nowy etap w relacjach polsko-ukraińskich i spodziewam się, że tutaj będzie wiele nowych pomysłów, wiele nowych projektów, jak współpracę polsko-ukraińską w różnych obszarach, także wojskowym, pogłębić. Sądzę, że ten silny mandat, który uzyskali obecny prezydent i premier, pomoże im w relacjach z Rosją i w relacjach ze światem. Rosja zapowiedziała, że uznaje wyniki tych wyborów. Wcale to nie oznacza, że rozwiązują się jakoś problemy wschodniej Ukrainy, tam, gdzie kontrola jest separatystów, ale ja uważam, że ta niedziela pokazała, że Ukraińcy wiedzą, czego chcą, że wybierają dojrzale i że reformy wzmocnią państwo ukraińskie i będzie ono rozmawiało także z Rosją z zupełnie innej pozycji niż jeszcze kilka miesięcy temu.

Panie ministrze, á propos Rosji i pozycji, to czy sprawa zatrzymanych szpiegów w połowie października w Polsce, którzy mieli pracować na rzecz rosyjskiego GRU, będzie miała swój ciąg dalszy? Pytam o to, czy powinni z Polski zostać wydaleni rosyjscy dyplomaci.

Jedyną osobą, która może w tej sprawie się wypowiadać, jest minister spraw zagranicznych. Jego stanowisko, bo był przecież przez dziennikarzy wielokrotnie pytany, jest dość jasne. Nie mówimy nic ponad to, co zostało w tej sprawie powiedziane.

A nie boi się pan, jeżeli podejmiemy taką decyzję, dalszych konsekwencji, czyli wydalenia naszych dyplomatów z Rosji?

Ważne jest, że prokuratura i sąd uznały, że sprawa jest poważna i zdecydowały o areszcie dla tych dwóch podejrzanych. Polska musi bronić swoich interesów, Polska nie może pozwalać na to, żeby ktokolwiek tutaj szpiegował. Myślę, że dla wszystkich jest to absolutnie jasne, że jest to działanie adekwatne do sytuacji.

A to prawda, że ci szpiedzy byli rozpracowywani przez mniej więcej 2 lata i że była też próba ich przewertowania na naszą stronę?

Nic nie na temat nie powiem. Powiem tylko tyle, że ze zdziwieniem czytam najróżniejsze wypowiedzi i polityków, i dziennikarzy, którzy nic nie widzą o sprawie, natomiast ochoczo spekulują na temat właśnie werbowania, czasu, tego, co należałoby zrobić. Więc dajmy czas prokuraturze, trwa śledztwo. 99% informacji, które się pojawiły w przestrzeni publicznej na ten temat było nieprawdziwych. Ja powiem tylko tyle, że oceniam tutaj bardzo wysoko pracę naszych służb, pokazały one, że są na najwyższym poziomie profesjonalizmu.

To w takim razie z perspektywy czasu myśli pan, że dobrze, że ta informacja została ujawniona? Mam na myśli zatrzymanie tych szpiegów.

Żyjemy w demokratycznym kraju, osoby zatrzymane funkcjonowały w takim bardzo szerokim obiegu zawodowym, towarzyskim, więc...

I także sejmowym, mówię tutaj o prawniku.

Tak, widziałem te informacje. Więc w Polsce ludzie nie znikają, w Polsce ludzi zatrzymują służby, potem prokuratura, a potem sąd. Więc wydaje mi się, że ten komunikat prokuratury, który się pojawił pierwszego dnia, też był właściwym działaniem. Nie dałoby się tego ukryć i nikt takiej intencji nie miał.

Dobrze, że Radosława Sikorskiego, czyli byłego ministra spraw zagranicznych, nie ma w rządzie?

Bardzo dobrze mi się z nim współpracowało przez ponad 3 lata, tutaj przeżyliśmy wiele ważnych, wspólnych chwil, wspólnych wyjazdów, wspólnych rozmów, trudnych...

Pytam w kontekście, panie ministrze, tej afery, bo chyba tak to można nazwać, z wywiadem pana ministra dla amerykańskiego portalu Politico i o tych słowach, które padły, podobno takie słowa, czyli że dobrze, że nie ma go w rządzie, padły z ust minister Kopacz, jak obserwowała pierwszą...

Pani premier.

Przepraszam, pani premier Kopacz, jak obserwowała pierwszą konferencję prasową marszałka Sejmu.

To pani premier decyduje o składzie rządu, myślę, że marszałek Radosław Sikorski został marszałkiem, czyli po 7 latach pracy w rządzie pracuje teraz w innym, nawet tak protokolarnie ważniejszym miejscu. Myślę, że tutaj ta sprawa została zamknięta konferencją prasową numer dwa, to znaczy... i nie ma co już tego rozpatrywać.

A czy premier w ogóle rozważała dymisję marszałka Sejmu? Takie informacje nieoficjalne się pojawiały.

Tego nie wiem, marszałka Sejmu powołuje i odwołuje Sejm i tutaj wymagałoby to...

No właśnie, jest wniosek.

...decyzji klubów parlamentarnych. Pani premier Kopacz wypowiadała się w sprawie marszałka Sikorskiego, negatywnie oceniła tę pierwszą konferencję prasową i podejście do dziennikarzy, natomiast, no, nie znam tutaj jakiejś jej wypowiedzi na temat tego, że chciałaby jakichś dalej idących konsekwencji.

Wniosek o dymisję Prawa i Sprawiedliwości, o dymisję marszałka Sejmu, powinien być głosowany jak najszybciej przed wyborami samorządowymi, czy po, pana zdaniem?

Zdecydują parlamentarzyści. Ten wniosek to jest takie dość typowe działanie opozycji, myślę, że zbyt łatwo w Polsce się szafuje wnioskami o odwołanie, znaczy cokolwiek ktoś zrobi, to natychmiast się pojawia wniosek o jego odwołanie. Myślę, że podległy spory inflacji, tego rodzaju wnioski myślę, że nie ma większego znaczenia, kiedy ona będzie głosowany. Ten wniosek po prostu nie przejdzie.

A czy jesienią będzie rozpisany, panie ministrze, przetarg na samoloty dla vipów?

Chcemy, żeby sprawa samolotów dla najważniejszych osób w państwie też znalazła się w tym planie wzmocnienia bezpieczeństwa. Chcemy wskazać, że te samoloty to nie tylko jakiś element wygody czy prestiżu, ale przede wszystkim element bezpieczeństwa państwa i stworzenia pewnych narzędzi do kierowania obroną, bezpieczeństwem państwa z tego rodzaju statków powietrznych. Więc jeszcze kilka tygodni cierpliwości, myślę, że w ramach tego kompleksowego planu także i ten aspekt będzie z pewnością uwzględniony.

To jeszcze na koniec, panie ministrze, chciałam zapytać o to, jak Polska będzie wspierać walkę z islamistami?

Polska kilka tygodni temu przekazała transport z pomocą humanitarną dla irackich Kurdów. Jesteśmy gotowi na dalsze tego rodzaju kroki. Prowadzimy też rozmowy co do kwestii politycznych, tutaj nie NATO jest tym miejscem, który te sprawy koordynuje, ale przewodzą koalicji Stany Zjednoczone, jesteśmy w ciągłym dialogu i sądzę, że będziemy szukali tutaj takich możliwości, które wzmocnią wsparcie Polski dla tej koalicji, chociaż w grę nie wchodzi wysłanie żołnierzy czy wysłanie samolotów.

Tekst jest zapisem wywiadu, jakiego minister Tomasz Siemoniak udzielił w „Sygnałach Dnia” na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia.

PZ

autor zdjęć: Jacek Konecki/ Polskie Radio

dodaj komentarz

komentarze

~Katol
1414714860
50 000 Żołnierzy Szeregowych = rocznie ok 2,5 mld zł. 500 mil = 10 000 Da się 1 dywizję w ciągu 5-8 lat zrobić.
4B-26-E9-39
~Katol
1414649760
muszą się charakteryzować ; wysoka mobilnością, świadomością sytuacyjną ( stosowne środki rozpoznania i łączności ) i autonomicznością stosowne zapasy paliw i amunicji - właściwie zmagazynowane = rozproszone i dostarczane ( bryza , śmigłowce, ciężarówki) . Precyzyjna bronią rakietową i moździerzową oraz bronią lufową do 12,7 mm . Muszą być w znacznym stopniu rozproszone rozproszenie ma niwelować wysoką mobilność.
4B-26-E9-39
~Katol
1414649220
podstawowym zadaniem jednostek na wschodzie to zabezpieczenie i przygotowanie rubieży do działań militarnych podstawowym zadanie była by minimalizacja strat. Jednostki te zostałby wchłonięte przez jednostki z głębi kraju. Jako odwrót lub natarcie. Znając teren działań zbrojnych stały by się istotnym wsparciem.
4B-26-E9-39
~Katol
1414647840
Nie rozumiem sensu utrzymywania jednostek w składzie batalionu. Podstawą powinien być pułk. Dla mnie w siłach lądowych to 1165 osób. Można byłoby się pokusić o budowanie środowiska rozproszonego w oparciu o wysoką mobilność stąd jednostki mogły być rozsiane wzdłuż całej granicy a formowałyby się w większe związki taktyczne w miarę potrzeby. Ułowiłoby to nabór , ponieważ ludzie niechętnie dojeżdżają do pracy powyżej 40-50 km. Nie wiem co przewiduje nasz Sztab ale biorąc pod uwagę doświadczenia ukraińskie współczesna szerokość frontu to 5-50 km. Główne zadania tych jednostek to: przygotowanie terenu na nadejścia agresora, minowanie zabezpieczanie kluczowych instalacji. praca głównie w odwrocie. kontakt tylko na odległość przekraczającą zasięg broni lufowej strzelającej na wprost. Tz Spike, moździerz , kryl. Działanie zaczepne tylko w nocy lub przy niesymetrycznej okazji. Rozpoznanie, przygotowanie części cywilnej do ewakuacji oraz aktywacja NSR. Po rozstrzygnięci się wojny w powietrzu ( rakiety i samoloty) przygotowanie odwrotu lub natarcia wojsk z głębi kraju. Uzbrojenie- Tytan- szczególnie do walk w mieście. Spike ,FGM-148 Javelin, RPG Matador, wyrzutnie pocisków grom, systemy Direct Attack Guided Rocket . Wszystko dobrze opancerzonej platformie kołowa 6x6. z tyłu podczepiany moździerz 120 mm. 1 Bystra, Fly Eye na pułk oraz 2 Bryzy. Wsparcie artyleryjskie 1pułk Kryli dla 3 .
4B-26-E9-39
~Katol
1414645800
nic tak nie przyspieszy rozwoju tych regionów jak armia. pieniądze szybciej i efektywniej wrócą do gospodarka , jeżeli zostaną wydana za zatrudnienia Żołnierzy szeregowych. wiemy jak ściana wschodnia korzysta z np ; fundusz unijnych , Janosikowego .. .. 1. Etos oraz silne działania marketingowe. 2. Kadra dowódcza z jednostek już mocno unowocześnionych, po misjach z doświadczeniem natowskim. Jeżeli udałoby się uzyskać 50 000 Żołnierzy szeregowych byłby to sukces. Młodzi dostali by pracę i wzrosła by ich siła nabywcza, zmieniłby się poziom konsumpcji a państwo mogłoby kształtować odpowiednie postawy obywatelskie. Takie pieniądze znacznie efektywniej i szybciej wrócą do gospodarki, niż np budowa okrętów podwodnych , gdzie gro kosztów to know-how . nie wiem jaki jest całkowity koszt utrzymania Żołnierza Szeregowego ale liczę , że całość zamknie się w kwocie ok 500 000 zł. Mamy dodatkowe 0,05 % PKB - pieniądze będą. Porównując liczebność naszej armii do krajów NATO ( RFN, TURCJA, GB) nasz stan minimum zawodowców dla Polski to 150 tyś.
4B-26-E9-39
~anon
1414612740
@~irek.ra A na cholerę nam przestarzałe AK? Lepiej je sprzedać i mieć pieniądze na Beryle czy (w przyszłości) MSBS. A co do rakiet - 40 rakiet tyle ma kosztować, ale w cenę wliczona jest modernizacja samolotów, wyszkolenie obsługi i transport.
FA-8B-57-14
~irek.ra
1414531740
dziś na WP.PL wyczytałem że macie sprzedać min 35tys kałasznikowów z zasobów armii , w dzisiejszych czasach uważam to za przestępstwo ! dlaczego u nas nawet rezerwa nie ma dostępu do broni ! miała być powołana gwardia narodowa , tam trzeba je przeznaczyć ! dlaczego 200 rakietek ma kosztować aż 500 mln dl. co wychodzi 2,5 mln za rakietkę zrozumiał bym to gdyby to były przenoszące głowice atomowe ! myślę że tym powinien się zająć NIK najdroższe autostrady już mamy teraz będziemy mieli najdroższe rakietki
D8-E0-55-91
~ja
1414519500
Nie wujek Putin jest zagrożeniem tylko ex-UPA panosząca się jeszcze na Ukrainie oraz duch banderowców z okresu wojny. Ponadto, powtarzam to wszędzie że największym zagrożeniem jest islam i jego wyznawcy Arabowie, muzułmanie. Cokolwiek by nie mówić to trzeba się zbroić, w narodzie wskrzesić patriotyzm i... dbać o Polaków i Polskę w każdym zakątku świata a zwłaszcza w Polsce. No, ale to pobożne moje życzenie. Trzeba by jeszcze... zamknąć granice dla obcych i specjalnymi ustawami, karami wymusić na tych obcych którzy tu są bezwzględnego przestrzegania prawa Polskiego. (deportacje itp w razie potrzeby, usiłowania wprowadzenia szariatu, więzienia dla tych którzy wydali zezwolenie na budowę meczetów.) Jeszcze wspomnicie moje słowa ale będzie za późno.
52-0E-49-E7
~wzt
1414504620
@~wojtas123 Powiedz to Putinowi dopiero tu się odzywaj.
3F-AA-5E-3C
~wojtas123
1414499040
witam mam sprawe przestańcie straszyć wojną natychmiast
C2-3B-A8-EC

Będą podwyżki dla żołnierzy
 
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Będzie ustawa o obronie
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Inwestycje Stoczni Wojennej
Szczury Torbuku
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Dron dla hydrografów
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Społeczna solidarność na rzecz dzieci
Duch Invictus jest, czas na formę
Legia Akademicka po raz piąty
Time for Miecznik
Pułkownik Niepokólczycki – bohater AK, wróg UB
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Napięta sytuacja na granicy
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Wybierz się na wojskowe studia
Wojskowi na sesji Rady Gminy Narewka
Polityka nie znosi próżni
Zapowiedź sukcesów wojskowych ciężarowców
Żołnierze poszkodowani na granicy
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Żołnierze bez testów z WF-u
Raki dla podhalańczyków
KFOR: wyższy stopień gotowości
Szef MON odwiedził USA
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Odwiedź Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Ponownie działa szpital WIM dla chorych na COVID-19
W jedynym słusznym kierunku
Kobiety a pokój
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Święto sportowców w mundurach
BohaterONy 2021 wręczone!
Emerytura wypłacana w … karmie
Saper robi przejście
AZOR – podwodny specjalista
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji
Course on Diplomacy
Zbrodnia bez kary
Nowoczesne technologie na rzecz bezpieczeństwa
Terytorialsi z Podlasia byli najlepsi
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Ciemne strony Facebooka
Wilk na poligonie
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
103 lata Sztabu Generalnego
Kraby dla podhalańczyków
O bezpieczeństwie państw NATO
Sportowiec roku
Afganistan. Czas wracać do domu
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Ogień na alpejskich szczytach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO