moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Będzie film i serial o ORP „Orzeł”

W przyszłym roku powinny ruszyć zdjęcia do pełnometrażowego filmu i serialu o losach legendarnego okrętu ORP „Orzeł”. Reżyserem będzie Jan Kidawa-Błoński, scenariusz przygotowuje Jarosław Sokół. Wczoraj w gdyńskim Muzeum Marynarki Wojennej przedstawiono plany realizacji.


– Ten pomysł rósł w nas mniej więcej od 2009 roku – podkreśla Krzysztof Grabowski, producent filmu i serialu o ORP „Orzeł”. – Najpierw był doskonały film Leonarda Buczkowskiego z 1959 roku. Potem refleksja, że przecież od tego czasu wydarzyło się wiele: zyskaliśmy nowe informacje na temat okrętu, nowe możliwości techniczne, upadła cenzura. Słowem nadszedł dobry czas, by opowiedzieć tę historię raz jeszcze. Nie mówię: lepiej, bo nie zamierzamy się ścigać z Buczkowskim, ale na pewno inaczej – tłumaczy producent.

Poszukiwania w archiwach

Pomysłodawcy projektu odwiedzili wszystkie kraje powiązane z legendarnym okrętem. – Byliśmy w muzeach, wertowaliśmy archiwa, weryfikowaliśmy fakty. Przeprowadziliśmy bardzo szczegółową kwerendę – wspomina Grabowski. Efektem ma być pełnometrażowy film fabularny, a także 13-odcinkowy serial, który wyemituje TVP 2. Reżyserią zajmie się Jan Kidawa-Błoński (autor m.in. „Różyczki”, „Skazanego na bluesa” czy „Pamiętnika znalezionego w garbie”), scenariusz przygotowuje Jarosław Sokół, spod pióra którego wyszedł scenariusz serialu „Czas honoru”. – W pewnym sensie taki ma być także nasz „Orzeł”. Chcemy opowiedzieć o patriotyzmie, poświęceniu, polskim piekle, a jednocześnie przyciągnąć widza akcją, ciekawie zbudowaną fabułą i mocnym tłem obyczajowym – wylicza Grabowski.

Od stoczni po ucieczkę

Akcja zarówno filmu, jak i serialu rozpocznie się jeszcze przed wojną, w chwili ogłoszenia narodowej zbiórki na budowę nowoczesnych okrętów podwodnych. Potem widzowie zobaczą epizody osadzone w Holandii – miejscu budowy ORP „Orzeł”. Zasadniczą część opowieści będą jednak stanowiły wojenne losy okrętu – od pierwszych godzin niemieckiej agresji, poprzez internowanie w Tallinie i dramatyczną ucieczkę do Wielkiej Brytanii, aż do zaginięcia gdzieś na Morzu Północnym. – Serial i film będą miały rzecz jasna wiele wspólnych scen, ale jedna produkcja z pewnością nie będzie prostym powieleniem drugiej – zapewnia Grabowski. – Inni będą główni bohaterowie. Raz w centrum wydarzeń osadzony zostanie kapitan Grudziński, raz porucznik Mokrski, oficer nawigacyjny, którego pamięci załoga zawdzięcza to, że przedostała się z Tallina na Wyspy Brytyjskie – wyjaśnia.


Zdjęcia do filmu i serialu miałyby ruszyć w trzecim kwartale przyszłego roku. Premiera produkcji wstępnie została zaplanowana na 2017 rok. – Na razie jesteśmy na etapie zbierania funduszy. Pod koniec roku złożymy aplikację do Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej – zapowiada Grabowski.

Hołd oddany bohaterom

Tymczasem wczoraj po południu w gdyńskim Muzeum Marynarki Wojennej odbyła się oficjalna prezentacja projektu i panel, w którym wzięli udział m.in. minister kultury Małgorzata Omilanowska, szef resortu obrony Tomasz Siemoniak i prezes Telewizji Polskiej Juliusz Braun. – Historia ORP „Orzeł” jak w soczewce skupia wszystko to, co się wiąże z okresem II Rzeczpospolitej – mówił minister Siemoniak. – Jestem przekonany, że dzięki państwa wysiłkom taki film powstanie, że będzie to hołd oddany bohaterom i jednocześnie znakomite kino akcji – podkreślał.

Minister zapewnił też, że twórcy mogą liczyć na pomoc resortu obrony, sił zbrojnych oraz instytucji z nimi związanych. Pierwsze jej efekty już są. Współpracę z filmowcami nawiązało Muzeum Marynarki Wojennej. – Gwarantujemy merytoryczne wsparcie projektu – tłumaczy Tomasz Miegoń, dyrektor muzeum. – Będziemy dyskutować na temat poszczególnych postaci, szczegółów uzbrojenia, umundurowania, zachowania marynarzy. Filmowców interesowało na przykład, czy podczas rejsu członkowie załogi ubierali się regulaminowo czy też nie. Na potrzeby produkcji zostaną też uszyte mundury, które potem trafią do naszych zbiorów – wylicza Miegoń.
Ale pierwszy dar filmowcy zdążyli przekazać już wczoraj. Do zbiorów muzeum trafiły unikatowe dokumenty związane z ORP „Orzeł”: kontrakt na budowę okrętu i specyfikacja.

ORP „Orzeł” został zbudowany pod koniec lat 30. w holenderskiej stoczni Vlissingen. Do służby wszedł w lutym 1939 roku. 14 września 1939 r., po kilkunastu dniach ukrywania się przed niemiecką Kriegsmarine, okręt wpłynął na wody terytorialne Estonii. W Tallinie został internowany, ale po kilku dniach stamtąd uciekł. Pozbawiony map i ogołocony z większości uzbrojenia zdołał się przedostać do Wielkiej Brytanii. Tam do wiosny 1940 roku służył pod biało-czerwoną banderą. ORP „Orzeł” zaginął podczas patrolu na Morzu Północnym. Do dziś nie wiadomo, w jakich okolicznościach zatonął, ani też gdzie spoczywa jego wrak.

Kilkanaście lat po wojnie powstał poświęcony tym wydarzeniom film w reżyserii Leonarda Buczkowskiego. Fabuła koncentruje się na dramatycznej ucieczce z Tallina, a kończy się w momencie osiągnięcia przez jednostkę wód Wielkiej Brytanii. Film miał premierę w 1959 roku. Zagrali w nim m.in. Aleksander Sewruk, Wieńczysław Gliński, Jan Machulski i Bronisław Pawlik. W roli „Orła” wystąpił jego bliźniak – okręt podwodny ORP „Sęp”.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marynarka Wojenna RP

dodaj komentarz

komentarze

~Polak stąd
1417696200
Hołd zostanie oddany naprawdę, gdy poznamy do końca tajemnicę Okrętu. A film będzie nie do oglądania...
8B-19-B9-04
~Tommi
1411201980
Warto pokazać bardzo ciekawy język estoński w czasie scen w Estonii i pamiętać, że Poalcy rozmawiali z Estończykami po niemiecku.
44-2E-2C-E8
~ja
1411144980
Filmu który powstał w 1958 roku nie przebije żadna współczesna produkcja pomimo szczerych chęci twórców. http://www.youtube.com/watch?v=EPc0ntWWId8
EA-CE-49-7E
~Katol
1411122840
wybitny. choć nie doceniany w kraju i zagranicą .. z wyjątkiem rodziny ... .
39-FF-C3-6D
~Katol
1411122720
Żebyście tak szybko modernizację wprowadzali : cy"Zdjęcia do filmu i serialu miałyby ruszyć w trzecim kwartale przyszłego roku"
39-FF-C3-6D
~Katol
1411122300
Jan Kidawa-Błoński - nepotyzm i polski grajdołek. Już przebieram nóżkami za dziełem .. . w rolach głównych : Ola Kwaśniewska, Krzysztof Antkowiak, misiek Koterski i Natasza Urbańska.
39-FF-C3-6D

„Pierwsza Drużyna” na start
 
NATO on Northern Track
Śladami ojca
Mobilne dowodzenie
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Armia Andersa w operacji „Honker”
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Polki pobiegły po srebro!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Serwis K9 w Polsce
Orzeł dla bohaterów
Gry wojenne w szkoleniu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży nieba
I zdobyliśmy!
Pływacy i maratończycy na medal
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Krwawa noc pośród puszczy
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
W obronie wschodniej flanki NATO
Układ nerwowy Mieczników
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Ta ziemia do Polski należy…”
Abramsy w pętli
Bohater odtrącony
Więcej hełmów dla żołnierzy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Ameryka daje wsparcie
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Pytania o europejską tarczę
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Wojskowe Oscary przyznane!
Flota Bayraktarów w komplecie
Polska wiktoria na Monte Cassino
Pierwsi na oceanie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Wioślarze i triatlonistka na podium
Wojna w świętym mieście, epilog
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Rajd ku czci saperów
Po przeprawie ruszyli do walki
Zmiany w dodatkach stażowych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO