Polski personel medyczny służy swoją pomocą nie tylko żołnierzom, ale też mieszkańcom Afganistanu. Mieszkańcy okolic bazy Bagram często bowiem szukają pomocy medycznej u żołnierzy koalicji.
Bycie medykiem to nie zawód, ale powołanie do niesienia pomocy i działania na rzecz innych, tych, którzy jej potrzebują. Każdy lekarz, pielęgniarka i ratownik medyczny z polskiego kontyngentu składał przysięgę, a teraz nie może być obojętny na los innych i jest zobowiązany do udzielania pomocy wszystkim tym, którzy będą jej kiedykolwiek potrzebować.
W skład XV zmiany polskiego kontyngentu wojskowego wchodzi Zespół Zabezpieczenia Medycznego, który jest komórką wewnętrzną kontyngentu bezpośrednio podporządkowaną dowódcy kontyngentu. Nie ma już teraz polskiego szpitala wojskowego z prawdziwego zdarzenia, który funkcjonował na poprzednich zmianach. Teraz praca polskich medyków odbywa się w ambulatorium mieszczącym się kontenerach. W tych kontenerach można znaleźć punkt przyjęć, aptekę oraz punkt opatrunkowy oraz wszystko, co niezbędne, aby nieść pomoc potrzebującym i chorym.
Działalnością Zespołu kieruje dowódca grupy – szef służby zdrowia major lekarz Adam Paszkowski, który w Polsce pełni obowiązki szefa Sekcji Ewakuacji Medycznej w Wojskowym Ośrodku Medycyny Prewencyjnej we Wrocławiu i jest specjalistą Wojskowej Medycyny Morskiej i Tropikalnej. Głównym zadaniem Zespołu Zabezpieczenia Medycznego XV zmiany polskiego kontyngentu wojskowego jest zabezpieczanie medyczne działań polskich żołnierzy stacjonujących w bazie Bagram. Polscy medycy niosą też pomoc medyczną potrzebującym mieszkańcom Afganistanu, którzy często zgłaszają się ze swoimi problemami do polskich lekarzy.
Polscy lekarze z XV zmiany polskiego kontyngentu nawiązali współpracę z lekarzami z Korei. Udzielają oni dwa razy w tygodniu pomocy Afgańczykom w koreańskim szpitalu w bazie Bagram, do którego przychodzą po pomoc dla żołnierzy koalicji okoliczni mieszkańcy. Pomoc medyczna, której polski personel medyczny udziela potrzebującym mieszkańcom Afganistanu w koreańskim szpitalu i w polskiej bazie, spotyka się z dużą aprobatą i zadowoleniem ze strony afgańskich rodzin. Do koreańskiego szpitala licznie przybywają Afgańczycy, którzy chcą skorzystać z udzielanych przez żołnierzy koalicji konsultacji i badań lekarskich.
Medyczne akcje pomocowe dla ludności lokalnej nie są niczym nowym dla polskich żołnierzy. Odbywają się one od początku przebywania polskich żołnierzy w Afganistanie i zawsze cieszyły się dużą popularnością wśród Afgańczyków. Medyczne akcje pomocowe są kontynuowane obecnie przez XV zmianę. Afgańczycy polski personel medyczny traktują z dużym szacunkiem i poważaniem za profesjonalizm w działaniu i zaangażowanie oraz serce okazywane potrzebującym. Koalicjanci wykorzystują obecność w Afganistanie naszego wykwalifikowanego personelu medycznego, bowiem jego działalność na rzecz okolicznych mieszkańców wpływa pozytywnie na wizerunek żołnierzy ISAF wśród afgańskiego społeczeństwa. Pomoc medyczna udzielana afgańskim sąsiadom bazy Bagram spotyka się z dużym zainteresowaniem z ich strony.
Polscy medycy lubią pomagać potrzebującym Afgańczykom. Praca ta przynosi im dużo satysfakcji i zadowolenia. Jak mówią, największym podziękowaniem dla nich jest zawsze uśmiech wdzięcznego pacjenta za udzieloną mu pomoc. – Udzielanie pomocy medycznej potrzebującym ludziom to nasz obowiązek. Tutaj, w Afganistanie, widzimy, że jesteśmy szczególnie potrzebni, a nasza praca jest bardzo ceniona przez Afgańczyków. Wszystkich naszych pacjentów witamy z uśmiechem i traktujemy jednakowo. U nas każdy, bez względu na to, czy jest polskim żołnierzem, czy afgańskim cywilem, zawsze otrzyma fachową pomoc – mówi major lekarz Adam Paszkowski.
Tekst: kpt. Leszek Radzik
autor zdjęć: Archiwum XV zmiany PKW
komentarze