6, 7, 10 i 11 września w Zegrzu i Legionowie odbyły się obchody z okazji święta Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki (CSŁiI) oraz 95-lecia szkolenia kadr łączności w Zegrzu.
W pierwszym dniu obchodów na strzelnicy piechoty w Zegrzu odbył się festyn żołnierski. W jego ramach zorganizowany został pokaz sprzętu wojskowego, animacje dla najmłodszych, występy artystyczne oraz wojskowa grochówka. Festyn zgromadził wielu uczestników, żołnierzy, pracowników wojska, rodzin z dziećmi oraz mieszkańców Zegrza i okolicznych.
Następnego dnia (7 września) komendant CSŁiI pułkownik Ireneusz Fura otworzył wystawę „Druciki, pająki, radziki... 95-lat szkolenia kadr łączności w Zegrzu” w Muzeum Historycznym w Legionowie, na której można było obejrzeć historyczny oraz nowoczesny sprzęt łączności i informatyki. Do jej najciekawszych eksponatów wypożyczonych z Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu należał unikatowy aparat telegraficzny Hughsa – tzw. JUZ oraz odbiornik radiostacji N2. „Perłami” wystawy były także telefony polowe AP-30 i AP-36, radiotelefony podwodne RU-1 i RU-2 oraz magnetofon drutowy. Wystawa będzie czynna do końca 2014 roku.
Natomiast 10 września w CSŁiI odbyła się konferencja „Ludzie 95-lecia – twórcy historii zegrzyńskiego ośrodka szkolenia kadr łączności” oraz uroczystość nadania imienia auli nr 73 pułkownika Jerzego Ceglarka, pierwszego komendanta CSŁiI. Odsłonięcia dokonała jego żona, pani Lidia Ceglarek. W konferencji uczestniczyło wielu absolwentów zegrzyńskich jednostek wojskowych. Licznym zebranym przedstawione zostały ośrodki szkolenia łączności w Zegrzu, wspomnienia, a także sylwetki osób zasłużonych, służących lub pracujących w zegrzyńskich ośrodkach szkolenia. Na zakończenie przekazane zostały zbiory Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności do biblioteki Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki.
Ważnym dniem obchodów był 11 września, podczas którego odbyła się msza św. w kościele garnizonowym w Zegrzu, a odprawił ją biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.
Święto CSŁiI oraz 95-lecie szkolenia kadr łączności w Zegrzu zgromadziło wszystkich, aby uroczystym apelem oddać hołd tym żołnierzom łącznościowcom, a także żołnierzom innych specjalności wojskowych, pracownikom wojska, którzy przyczynili się do rozwoju Zegrza jako kuźni kadr łączności Wojska Polskiego.
Na placu apelowym CSŁiI o godz. 12.00 major Cezary Semeniuk złożył meldunek przedstawicielowi dowódcy generalnego RSZ generałowi brygady Andrzejowi Danielewskiemu.
W uroczystości uczestniczyło wielu znamienitych gości m.in.: poseł Jadwiga Zakrzewska, przedstawiciel dowódcy generalnego RSZ generał brygady Andrzej Danielewski, komendant Oddziału Morskiego Straży Granicznej kontradmirał Piotr Stocki, biskup polowy WP Józef Guzdek, burmistrz miasta i gminy w Serocku Sylwester Sokolnicki, prezydent miasta Legionowo Roman Smogorzewski, przedstawiciele Sztabu Generalnego WP, AON, instytucji centralnych MON, Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności, dowódcy jednostek wojskowych i instytucji Garnizonu Zegrze, rodzina patrona centrum państwo Zofia i Edward Potkowscy, komendanci oraz zastępcy WSOWŁ i CSŁiI, absolwenci zegrzyńskich ośrodków, przedstawiciele zaprzyjaźnionych służb mundurowych policji i straży pożarnej oraz młodzież ze szkół.
– Dziś mija kolejna rocznica, kiedy w Zegrzu rozpoczęto szkolenie kadr łączności na potrzeby Wojska Polskiego. Tym samym dzień ten stał się dniem szczególnym – świętem naszego Centrum. Te 95 lat to cała historia rozwoju szkolnictwa łączności w Wojsku Polskim, a współcześnie również informatyki. Tu szkoleni byli pierwsi łącznościowcy, którzy tak bardzo przyczynili się do zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej w 1920 r. To tu w latach 30. ubiegłego wieku zdobywali wiedzę łącznościowcy, którzy walczyli na wszystkich frontach II wojny światowej. Z tego miejsca dziękuję wszystkim za dotychczasowy wysiłek włożony w rozwój CSŁiI. Chciałbym, aby każdy żołnierz i pracownik wojska Centrum, niezależnie od stanowiska czy posiadanego stopnia, był w pełni świadomy, że jego wysiłek ma wymierne znaczenie. Każdy z was swoją służbą i pracą utrwala dobre imię naszego Centrum zarówno w Siłach Zbrojnych, jak również w społeczeństwie, wśród którego przecież funkcjonujemy – powiedział komendant Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki pułkownik Ireneusz Fura w swoim przemówieniu do zebranych z okazji święta.
Następnie zostały wręczone żołnierzom oraz pracownikowi wojska medale „Siły Zbroje w Służbie Ojczyzny” oraz „Za Zasługi dla Obronności Kraju” nadane przez ministra obrony narodowej.
Zabrał głos także generał brygady Danielewski, który w imieniu własnym i dowódcy generalnego RSZ przekazał „najserdeczniejsze życzenia dla wszystkich zebranych, a szczególnie dla tych, którzy ciężką pracą i służbą codziennie dają dowód, że Centrum jest najlepsze i nie tylko za to”. Podziękował także kadrze naukowo-dydaktycznej, żołnierzom i pracownikom Centrum za profesjonalną służbę i pracę, wdrażanie nowoczesnych metod szkolenia i sprzętu oraz nowych kadr, które zasilają wszystkie rodzaje Sił Zbrojnych RP. Na zakończenie przemówienia złożył życzenia wszelkiej pomyślności w życiu osobistym i służbowym.
W tym dniu odbyła się także defilada poddziałów oraz pojazdów łączności i informatyki, które następnie ustawiły się na placu apelowym, tak aby zebrani mogli je obejrzeć z bliska. Po uroczystościach na placu pani Zofia Potkowska w obecności zebranych oraz pocztów sztandarowych odsłoniła tablicę pamiątkową patrona Centrum generała brygady Heliodora Cepy, biskup polowy WP Józef Guzdek poświęcił tablicę, a delegacje złożyły kwiaty.
W ramach obchodów święta CSŁiI i 95. rocznicy zorganizowany został także dzień otwartych koszar, w ramach którego zaproszeni uczniowie z zaprzyjaźnionych szkół i wszyscy chętni mogli obejrzeć historyczny oraz nowoczesny sprzęt łączności i informatyki, a także zwiedzić bazę dydaktyczno-szkoleniową Centrum.
Tekst: kpt. Krzysztof Baran
autor zdjęć: Mirosław Wójtowicz, kpt. Krzysztof Baran
komentarze