Żołnierze XV zmiany PKW Afganistan wzięli udział w szkoleniu doskonalącym Combat LIfesaver (CLS) zorganizowanym przez amerykańskich medyków.
Żołnierze XV zmiany polskiego kontyngentu wojskowego w Afganistanie uczestniczyli w zajęciach doskonalących – szkoleniu ratownika pola walki – Combat LIfesaver (CLS). Szkolenie doskonalące dla polskich żołnierzy prowadzili żołnierze amerykańskiej służby zdrowia Szpitala Craig w Bagram. Szkolenie zorganizowała lekarz porucznik Joanna Jarek.
W Polsce żołnierze XV zmiany podczas przygotowań do misji w Afganistanie uczestniczyli w tygodniowym szkoleniu ratownika pola walki. Kurs dla logistyków zorganizowali wykładowcy i instruktorzy z Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego im. gen. bryg. dr. med. Stefana Hubickiego. Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi to ośrodek szkolenia wojskowego, przeznaczony jest do realizacji szkolenia wojskowo-medycznego żołnierzy korpusu osobowego medycznego oraz innych korpusów osobowych w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Szkolenie w bazie Bagram miało przypomnieć żołnierzom opanowane wiadomości i umiejętności z kursu w Wojskowym Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi.
Założeniem CLS jest obecność w każdym zespole co najmniej jednego przeszkolonego ratownika CLS (Combat Lifesaver). Żołnierz ratownik ma stanowić połączenie pomiędzy rannym żołnierzem na polu walki a służbami medycznymi. Szkolenie z amerykańskimi medykami obejmowało zajęcia teoretyczne i praktyczne. Amerykańscy instruktorzy szczególną uwagę zwracali na praktyczne posługiwanie się ekwipunkiem medycznym w ekstremalnych sytuacjach.
Szkolenie doskonalące Combat Lifesaver (CLS), w którym uczestniczyli żołnierz XV zmiany, obejmowało zagadnienia:
- udzielanie taktycznej pomocy medycznej rannemu na polu walki i podejmowanie decyzji przy udzielaniu tej pomocy pod ostrzałem lub bez ostrzału oraz podczas ewakuacji poszkodowanych z rejonu zagrożenia;
- ocenę stanu rannego;
- udrożnienie i kontrolę dróg oddechowych,
- wprowadzanie rurki nosowo-gardłowej wykorzystywane w przypadkach urazów twarzy lub głębokich stanów nieprzytomności,
- użycie igły large-bore w urazach klatki piersiowej poszkodowanego w przypadku konieczności odbarczenia odmy,
- postępowanie z ranami drążącymi;
- tamowanie krwawienia zawierające m.in. użycie opatrunku hemostatycznego;
- zapobieganie rozwojowi wstrząsu hipowolemicznego;
- użycie stazy taktycznej CAT (zakładanie jedną ręką);
- zakładanie polowej karty medycznej;
- zgłoszenie ewakuacji medycznej (MEDEVAC);
- ewakuację rannego za pomocą noszy SKED lub noszy improwizowanych.
– Ważne jest ciągłe i systematyczne przypominanie sobie podczas tego typu szkoleń doskonalących raz poznanych prostych umiejętności medycznych. Żołnierze muszą mieć opanowane tego typu czynności i umiejętności do tego stopnia, aby w przypadku zagrożenia życia czy faktycznego działania na polu walki wykonywali je automatycznie i bez zastanowienia. Tylko bowiem szybka reakcja i prawidłowe udzielanie taktycznej pomocy medycznej rannemu na polu walki pozwala przeżyć poszkodowanemu żołnierzowi – tak uzasadnia konieczność organizowania i uczestnictwa w tego typu szkoleniach żołnierzy szef służby zdrowia XV zmiany PKW Afganistan lekarz major Adam Paszkowski.
Tekst: kpt. Leszek Radzik
autor zdjęć: st. chor. Arkadiusz Dwulatek/ Combat Camera
komentarze