moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Apel pamięci i salwa na Westerplatte

Jesteśmy gotowi, by słowa „nigdy więcej wojny” nabrały właściwej mocy. Wiemy, że bezpieczna Polska i Europa, bezpieczna wspólnota Zachodu wymaga odwagi, wyobraźni i stanowczych działań – mówił premier Donald Tusk na gdańskim Westerplatte podczas uroczystości 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W obchodach uczestniczył też m.in. minister obrony Tomasz Siemoniak.


Poranne uroczystości na Westerplatte rozpoczęły się o godzinie 4.45. 75 lat temu o tej porze Niemcy zaatakowali polską Wojskową Składnicę Tranzytową ulokowaną na półwyspie. W uroczystościach, oprócz premiera, uczestniczyli ministrowie: obrony Tomasz Siemoniak, sprawiedliwości Marek Biernacki, skarbu Włodzimierz Karpiński oraz kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska. Po oficjalnych wystąpieniach odbył się apel pamięci. Oddana została także salwa honorowa. Uroczystości zakończyło złożenie wieńców pod pomnikiem Obrońców Wybrzeża.

Film: Krzysztof Żakowski

– Wezwanie „nigdy więcej wojny” nie może być wyrazem złudzenia i iluzji, że wokół nas nie ma ludzi i państw, które z siły i wojny chciałyby uczynić znowu sposób prowadzenia własnej polityki – podkreślił szef rządu. – Dzisiaj nie czas na piękne przemówienia, nie czas na optymizm. Bo słowa „nigdy więcej wojny” w konfrontacji z tym, co się dzisiaj dzieje na wschodzie Ukrainy, niosą w sobie zupełnie inny ładunek.

Tusk apelował, aby wyzbyć się naiwnego optymizmu i przypominać o tragicznych latach II wojny światowej. – Historia zatoczyła koło i tu, na Westerplatte, mówiąc dziś „nigdy więcej wojny”, musimy powiedzieć pełnym głosem, wspólnie z naszymi sojusznikami, że to nie będą tylko słowa, że to będzie mądra polityka, że to będzie prawdziwa solidarność europejska, że będzie to mądra i odważna strategia całej wspólny krajów atlantyckich – zaznaczył premier.


Donald  Tusk przypomniał, że za kilka dni przywódcy państw NATO spotkają się w Wielkiej Brytanii, aby wspólnie zastanowić się nad nową polityką Sojuszu. – Jej celem ma być bezpieczeństwo i skuteczność działania naszej zachodniej wspólnoty wobec zagrożenia wojną już nie tylko na wschodzie Ukrainy – powiedział Tusk.  

Po południu na Westerplatte zaplanowano uroczystości z udziałem prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego oraz prezydenta Niemiec Joachima Gaucka. Wspólnie zapalą znicze na cmentarzu Obrońców Westerplatte oraz wysłuchają koncertu Orkiestry Filharmonii Narodowej. Popołudniowe uroczystości na Westerplatte zakończy złożenie wieńców pod pomnikiem Obrońców Wybrzeża. Na pokładzie katamaranu odbędzie się debata głów państw z polską oraz niemiecką młodzieżą. Prezydenci wezmą też udział w specjalnym pokazie spektaklu „Wybuch”, który z okazji rocznicy organizuje Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

1 września 1939 roku hitlerowskie Niemcy napadły na Polskę. Rozpoczęła się II wojna światowa, największy konflikt zbrojny w dziejach ludzkości. Wzięło w nim udział 61 państw i ponad 110 milionów żołnierzy. Sześcioletnia wojna pochłonęła około 72 milionów istnień. Największe straty poniosła Polska, w której zginęło aż 16 procent ludności.

Atak niemieckiego pancernika „Schleswig-Holstein” na polską składnicę wojskową na Westerplatte 1 września 1939 roku o godzinie 4.45 był jednym z pierwszych wydarzeń rozpoczynających II wojnę światową. Oddziały polskie pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego do 7 września 1939 r. bohatersko broniły placówki przed atakami wroga z morza, lądu i powietrza. Do dziś nie wiadomo, ilu dokładnie żołnierzy oraz cywilów znajdowało się na terenie składnicy w momencie niemieckiego ataku. Według różnych szacunków na Westerplatte mogło wówczas przebywać od 182 do nawet 240 Polaków. Nieznana jest też dokładna liczba poległych oraz rannych: różne źródła wymieniają od 15 do 20 zabitych. Mowa jest też o ok. 50 rannych Polakach. Wiadomo jednak, że spośród ustalonych z imienia i nazwiska obrońców żaden już nie żyje. Jako ostatni, w wieku 97 lat, zmarł w 2012 r. major Ignacy Skowron.

EK/PAP

autor zdjęć: chor. mar. Piotr Leoniak

dodaj komentarz

komentarze


Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
 
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
NATO on Northern Track
Armia Andersa w operacji „Honker”
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Zmiany w dodatkach stażowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Śladami ojca
Na straży nieba
Abramsy w pętli
Serwis K9 w Polsce
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Układ nerwowy Mieczników
Mobilne dowodzenie
Rajd ku czci saperów
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Flota Bayraktarów w komplecie
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Pytania o europejską tarczę
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Pierwsza Drużyna” na start
Pierwsi na oceanie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Polki pobiegły po srebro!
Więcej hełmów dla żołnierzy
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Gry wojenne w szkoleniu
Krwawa noc pośród puszczy
Bohater odtrącony
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wyszkolenie sprawdzą w boju
W obronie wschodniej flanki NATO
Ameryka daje wsparcie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Po przeprawie ruszyli do walki
Pływacy i maratończycy na medal
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Orzeł dla bohaterów
I zdobyliśmy!
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Wojskowe Oscary przyznane!
„Ta ziemia do Polski należy…”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polska wiktoria na Monte Cassino
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Wojna w świętym mieście, epilog
Wioślarze i triatlonistka na podium

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO