moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kawaleria pancerna świętuje

Kto chce zobaczyć czołgi Leopard 2A4, wozy dowodzenia czy działa, a także obejrzeć pokaz sprawności zwiadowców, powinien w piątek wybrać się do Świętoszowa. Stacjonująca tam 10 Brygada Kawalerii Pancernej obchodzi swoje święto. Z tej okazji przygotowuje defiladę i całodzienny festyn.


Uroczyste obchody rozpoczynają się już dziś po południu. Żołnierze, mieszkańcy Świętoszowa i zaproszeni goście spotkają się na skwerze obok jednostki przy tablicach upamiętniających żołnierzy poległych podczas misji zagranicznych.

Jutro dla wszystkich pancerniacy przygotowali wiele atrakcji. Świąteczny dzień rozpocznie uroczysta zbiórka pododdziałów brygady. Ceremonię zakończy defilada. Przez główny plac Świętoszowa przejedzie blisko 40 czołgów, transporterów, dział i innego sprzętu na czele z historyczną tankietką przywiezioną specjalnie na tę okazję z Muzeum Broni Pancernej z Poznania.

Po uroczystościach oficjalnych rozpocznie się wojskowy festyn. – Liczymy, że podobnie jak w roku ubiegłym odwiedzi nas również kilka tysięcy mieszkańców okolicznych miejscowości. Postaraliśmy się, aby i dorośli, i dzieci mieli wiele atrakcji – mówi kierownik klubu 10 Brygady Janusz Ćwikła.

Na scenie wystąpi kilka zespołów, m.in. Roots Rockets. W pobliżu odbywać się będą zawody sportowe, konkursy, przygotowano także miejsce dla wystaw, kiermaszów i pokazów. Podczas jednego z nich żołnierze kompanii rozpoznawczej zaprezentują poziom wyszkolenia. Widzowie obejrzą także pokaz walki wręcz. Wszyscy będą mogli zwiedzić salę tradycji jednostki oraz obejrzeć wystawę fotograficzną przedstawiającą codzienną służbę w brygadzie oraz dokonania jej żołnierzy.

Świętoszowscy kawalerzyści nie zapomnieli o byłych żołnierzach. Odwiedzą ich kombatanci wojenni z brygady gen. Stanisława Maczka oraz weterani misji zagranicznych.

Wojskowy festyn potrwa do późnej nocy. Po zmroku odbędzie się jeszcze pokaz ogni i dyskoteka. – Staramy się, aby oprócz oficjalnych ceremonii, święto było także okazją do promocji brygady i całego wojska wśród lokalnej społeczności. W ubiegłym roku podczas podobnych uroczystości odwiedziło nas blisko 10 tysięcy osób. Mam nadzieję, że w tym roku będzie podobnie – mówi mjr Leszek Zbąski, szef sekcji wychowawczej 10 Brygady.

10 Brygada Kawalerii Pancernej im. gen. broni Stanisława Maczka jest jedną z najważniejszych jednostek 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej z Żagania. Ze względu na uzbrojenie w czołgi Leopard 2A4 jest bardzo silnym ogniwem w systemie obronnym kraju. W systemie sojuszniczym brygada od lat współpracuje z 21 Brygadą Pancerną Niemiec stacjonującą w miejscowości Augustdorf oraz z 1 Dywizją Pancerną Bundeswehry z Hanoweru. Żołnierze brygady uczestniczyli w wielu ćwiczeniach międzynarodowych, m.in. w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Niemczech, Grecji, Danii, Bośni i Hercegowinie, Kosowie oraz na poligonach w Polsce. Brali udział w wielu misjach zagranicznych, między innymi KFOR w Kosowie oraz w I, II , IV i VIII zmianie operacji „Iraqi Freedom” w Iraku.
W 2007 roku brygada wydzieliła dowództwo I zmiany PKW w Afganistanie. Rok później pancerniacy wyjechali na pierwszą zmianę misji w Czadzie, a podczas drugiej zmiany stanowili trzon polskiego kontyngentu wojskowego w tym kraju.
Żołnierze świętoszowskiej brygady byli podstawową siłą VIII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego ISAF w Afganistanie. Około 1300 pancerniaków tworzyło wówczas dwa zgrupowania bojowe. W maju tego roku żołnierze brygady powrócili z XIV zmiany PKW z Afganistanu. Byli kontyngentem, który oficjalnie zakończył stacjonowanie polskich żołnierzy w bazie Ghazni.
W Świętoszowie, miejscowości liczącej blisko 2,5 tys. mieszkańców, kawalerzyści pancerni stacjonują od 1992 roku.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Arch. 10 BKPanc

dodaj komentarz

komentarze

~Jack Bauer
1407518940
Nie ma po co jechać. Czołgi jak zwykle oblezą kilkuletnie bachory, które z takim samym "zainteresowaniem" oglądałyby maszyny rolnicze czy ciężarówki. Normalny człowiek nie ma szans na to by coś spokojnie i dokładnie obejrzeć.
56-9C-61-0D

NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
 
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Sandhurst: końcowe odliczanie
Odstraszanie i obrona
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Barwy walki
Ramię w ramię z aliantami
NATO on Northern Track
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Charge of Dragon
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Na straży wschodniej flanki NATO
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
SOR w Legionowie
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Zmiany w dodatkach stażowych
Kolejne FlyEle dla wojska
Zbrodnia made in ZSRS
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
V Korpus z nowym dowódcą
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Mundury w linii... produkcyjnej
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Święto stołecznego garnizonu
NATO na północnym szlaku
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Wojna w świętym mieście, epilog
Front przy biurku
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Prawda o zbrodni katyńskiej
Rakiety dla Jastrzębi
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ocalały z transportu do Katynia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Optyka dla żołnierzy
Wojna w świętym mieście, część druga
25 lat w NATO – serwis specjalny
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Szpej na miarę potrzeb
Głos z katyńskich mogił
Zachować właściwą kolejność działań
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Strażacy ruszają do akcji
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Przygotowania czas zacząć
Kadisz za bohaterów
Szarża „Dragona”
Sprawa katyńska à la española
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO