moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Aukcja „W” dla powstańców

Sztylety i koszulki opatrzone symbolami jednostki komandosów z Lublińca, kalendarze z autografem prezydenta, udział w rekonstrukcji walk powstańczych – wszystko to będzie można wylicytować w Aukcji „W”. Cel szczytny: renowacja grobów żołnierzy Powstania Warszawskiego.


Aukcja prowadzona na portalu Allegro.pl rozpocznie się w piątek i potrwa do 1 sierpnia. Zakończy się punktualnie o 17.00 – w 70. rocznicę godziny „W”, kiedy wybuchło Powstanie Warszawskie.

Licytacje organizuje Stowarzyszenie obronne FIA (z łac. „Wierni w gotowości pod bronią”) we współpracy z Jednostką Wojskową Komandosów w Lublińcu (spadkobiercą tradycji Batalionów „Zośka”, „Parasol” i „Miotła”) oraz Grupą Historyczną „Zgrupowanie Radosław”.

– Dla osób, które zdecydują się wziąć w niej udział przygotowaliśmy dwa kalendarze wydane przez JWK z okazji obchodów 70. rocznicy rozpoczęcia powstańczych walk. Podpisał się na nich prezydent Bronisław Komorowski, który jest zwierzchnikiem Sił Zbrojnych – wyjaśnia Łukasz Wójciński ze Stowarzyszenia FIA. Zwycięzcy tej licytacji będą mogli dodatkowo spotkać się na kolacji z żyjącymi jeszcze powstańcami z Batalionu „Zośka” oraz wziąć udział w rekonstrukcji walk powstańczych, którą przygotują członkowie „Zgrupowania Radosław”.

Na tym jednak nie koniec. – Na aukcję wystawiliśmy też cztery sztylety z wygrawerowanym logo JWK w Lublińcu oraz osiem koszulek z symboliką tej jednostki – tłumaczy Wójciński i dodaje: – To unikatowe przedmioty, które powstały specjalnie z myślą o naszej aukcji.

Pieniądze zebrane podczas licytacji zostaną przeznaczone na renowację powstańczych grobów. – Jakie to będą prace i ile grobów obejmą, zdecydujemy po zakończeniu aukcji. Wszystko zależy od kwoty, którą uda nam się zebrać – zaznacza Karol Bandurski, prezes Stowarzyszenia FIA.

– To piękne przedsięwzięcie – komentuje Edmund Baranowski, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich, który walczył w Batalionie „Miotła”. Przypomina , że w odnawianie mogił żołnierzy, którzy polegli podczas zrywu od lat angażuje się Muzeum Powstania Warszawskiego. – Do tej pory udało się zrewitalizować 300 grobów. Na swoją kolej nadal jednak czeka grubo ponad sto – podkreśla Baranowski.

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia. Walki na ulicach stolicy trwały do wieczora 2 października. Kilka godzin później w Ożarowie Mazowieckim powstańcy podpisali akt kapitulacji.  W wyniku walk zginęło 10 tysięcy polskich żołnierzy, sześć tysięcy uznano za zaginionych. Śmierć poniosło od 150 do 200 tysięcy cywilów. Warszawa została zniszczona w 90 procentach.


Podczas działań wojennych poległych powstańców chowano wprost na ulicach, podwórkach, placach. Po zakończeniu walk ciała były ekshumowane i przenoszone na cmentarze. Dziś powstańcy i cywilne ofiary walk spoczywają głównie na warszawskich Powązkach oraz na założonym jesienią 1945 roku Cmentarzu Powstańców Warszawy.

Do dziś żyje jeszcze blisko 3,5 tysiąca żołnierzy powstania.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Seweryn Sołtys, Narodowe Archwium Cyfrowe

dodaj komentarz

komentarze


MON chce nowych uprawnień dla marynarki
Aleksander Władysław Sosnkowski i jego niewiarygodne przypadki
Lojalny skrzydłowy bez pilota
Rząd powołał pełnomocnika ds. SAFE
Obrońcy Lwowa z 1939 roku pochowani z honorami
Kraków – centrum wojskowej medycyny
Pięściarska uczta w Suwałkach
Zasiać strach w szeregach wroga
Gdy ucichnie artyleria
Sukces Polaka w biegu z marines
Arteterapia dla weteranów
Szwedzkie myśliwce dla Ukrainy
Ku wiecznej pamięci
Torpeda w celu
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Polski „Wiking” dla Danii
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Dzień wart stu lat
Szef MON-u z wizytą we Włoszech
Spadochroniarze do zadań… pod wodą
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Niepokonani koszykarze Czarnej Dywizji
Kosmiczna wystawa
Pierwsze Rosomaki w Załuskach
Im ciemniej, tym lepiej
Kaman – domknięcie historii
Izrael odzyskał ostatnich żywych zakładników
Brytyjczycy na wschodniej straży
Wellington „Zosia” znad Bremy
Nowe zasady dla kobiet w armii
Plan na WAM
Rekordowe wyniki na torze łyżwiarskim
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
Mundurowi z benefitami
Abolicja dla ochotników
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Jak zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców polskich miast?
Sportowcy na poligonie
Marynarze podjęli wyzwanie
Straż pożarna z mocniejszym wsparciem armii
Awanse w dniu narodowego święta
Renault FT-17 – pierwszy czołg odrodzonej Polski
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
OPW budują świadomość obronną
„Łączy nas bezpieczeństwo”. Ruszają szkolenia na Lubelszczyźnie
Standardy NATO w Siedlcach
Jesteśmy dziećmi wolności
Ułani szturmowali okopy
Dolny Śląsk z własną grupą zbrojeniową
„Zamek” pozostał bezpieczny
Grecka walka z sabotażem
Były szef MON-u bez poświadczenia bezpieczeństwa
Awanse generalskie na Święto Niepodległości
Mity i manipulacje
Nieznana strona Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Palantir pomoże analizować wojskowe dane
Czy to już wojna?
Szczyt europejskiej „Piątki” w Berlinie
System identyfikacji i zwalczania dronów już w Polsce
Pancerniacy na „Lamparcie ‘25”
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
„Road Runner” w Libanie
Święto wolnej Rzeczypospolitej
Pierwsze Czarne Pantery w komplecie
Starcie pancerniaków

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO