Tysiące godzin spędzonych na morskich sondażach i pomiarach batymetrycznych, drugie tyle na opracowywaniu zebranych danych i przygotowywaniu dokumentacji sprawozdawczej na potrzeby BHMW – to tylko częściowy dorobek marynarzy Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego MW. Dziś obchodzimy 55. rocznicę utworzenia tej jednostki.
Uroczystości związane z rocznicą powstania jednostki rozpoczęły się tradycyjnym podniesieniem bandery i wielkiej gali branderowej na okrętach dywizjonu. Podczas uroczystej zbiórki żołnierzy jednostki odczytano rozkaz okolicznościowy dowódcy dywizjonu. Następnie w sali kinoteatru „Grom” klubu 3 Flotylli Okrętów odbyła się uroczysta akademia, podczas której zaprezentowano rodowód i historię dZH. Wyróżniającej się kadrze wręczono nagrody i wyróżnienia. W obchodach rocznicowych uczestniczył m.in. szef szkolenia 3 Flotylli Okrętów komandor Kazimierz Pulkowski i szef Biura Hydrograficznego MW komandor Andrzej Kowalski oraz byli dowódcy dywizjonu i zaproszeni goście. Były życzenia, podziękowania oraz marynarskie wspomnienia.
Dywizjon Zabezpieczenia Hydrograficznego zabezpiecza działania sił Marynarki Wojennej pod względem nawigacyjno-hydrograficznym w ścisłej współpracy z Biurem Hydrograficznym Marynarki Wojennej. DZH MW jest dywizjonem morskim z autonomicznymi systemami radionawigacyjnymi i geodezyjnymi, z własną bazą środków transportowych. W skład dywizjonu wchodzą okręty ORP „Arctowski” i ORP „Heweliusz”, żaglowiec ORP „Iskra”, dwa kutry i trzy motorówki hydrograficzne oraz pododdziały zabezpieczenia radionawigacyjnego, topogeodezyjnego i transportowego. Do głównych zadań wynikających z przeznaczenia dywizjonu należy między innymi: zabezpieczenie nawigacyjno-hydrograficzne działań sił marynarki wojennej, wykonywanie prac hydrograficznych i oceanograficznych dla potrzeb bezpieczeństwa żeglugi, a także opracowywanie i aktualizacja map morskich i publikacji nautycznych BHMW.
Tekst: kmdr ppor. Radosław Pioch
autor zdjęć: Marian Kluczyński
komentarze