Żołnierze i pracownicy wojska jednostek Żandarmerii Wojskowej jak co roku uczcili pamięć polskich oficerów pomordowanych w Związku Radzieckim wiosną 1940 roku.
11 kwietnia przed pierwszym pomnikiem wzniesionym w hołdzie żołnierzom Żandarmerii Wojskowej stanęły poczty sztandarowe, kompania honorowa Żandarmerii Wojskowej, żołnierze i pracownicy Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej, Mazowieckiego Oddziału ŻW, Oddziału Specjalnego ŻW, Oddziału Zabezpieczenia ŻW oraz członkowie Stowarzyszenia ŻW „Żandarm”.
– Stajemy dziś w tym miejscu – przed pomnikiem wzniesionym w hołdzie żołnierzom Żandarmerii Wojskowej, by wspomnieć poległych żołnierzy naszej formacji, ofiary zbrodni katyńskiej, by zastanowić się nad ich postawą i pomyśleć o wartościach, które sobą reprezentowali. To przede wszystkim odwaga, godność, honor i patriotyzm, które nadal wspólnie chcemy kultywować w naszej codziennej służbie i życiu – zwrócił się do uczestników obchodów 74. rocznicy zbrodni katyńskiej gen. dyw. dr Mirosław Rozmus.
– W 1939 roku w Polsce służyło 153 oficerów żandarmerii. Pięćdziesięciu z nich zginęło w sowieckich obozach zagłady. Wśród ofiar z Katynia i Miednoje znalazło się łącznie 102 żandarmów – w tym prawie cała kadra Centrum Wyszkolenia Żandarmerii w Grudziądzu wraz z jego ówczesnym komendantem ppłk. Stanisławem Sitkiem – przypomniał historyczne fakty komendant główny ŻW.
Dla podkreślenia charakteru uroczystości i uczczenia pamięci oficerów formacji zamordowanych 74 lata temu przez sowietów w głębokiej ciszy i zadumie odczytano ichnazwiska – w sumie 102.
Zwieńczeniem obchodów 74. rocznicy zbrodni katyńskiej było złożenie wiązanek i zapalenie zniczy przed pomnikiem „W hołdzie żołnierzom Żandarmerii Wojskowej”. Wieńce przed obeliskiem złożyli: komendant główny ŻW, komendanci jednostek terenowych formacji oraz Stowarzyszenie ŻW „Żandarm”.
Tekst: Sylwia Guzowska
autor zdjęć: Sylwia Guzowska
komentarze