Przez ostatnie dwa dni chemicy z jednostek „czarnej dywizji”, rywalizowali o miano najlepszych pododdziałów rozpoznania oraz likwidacji skażeń w 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej (11 LDKPanc).
Zawody użyteczno-bojowe na szczeblu dywizji, zostały podzielone na dwa dni. W pierwszym dniu do rywalizacji stanęli żołnierze z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej (17 WBZ) w Międzyrzeczu. Natomiast następnego dnia zostały sprawdzone umiejętności chemików z 10 Brygady Kawalerii Pancernej (10 BKPanc) ze Świętoszowa oraz 11 Batalionu Dowodzenia (11 bdow) z Żagania.
Wojskowi chemicy rywalizowali w ponad dziesięciu różnych konkurencjach, którymi były m.in. zakładanie maski przeciwgazowej na czas, przygotowanie samochodu opancerzonego BRDM-2rs do położenia bojowego, rozwinięcie zestawu meteorologicznego i dokonania pomiarów. Na kolejnych punktach żołnierze wykonywali także zadania związane z wykorzystaniem przyrządu chemicznego rozpoznania (PChR-54M) oraz opracowaniem komunikatów CBRN. Jedną z ważniejszych konkurencji było przygotowanie instalacji rozlewczej IRS-2, do pracy w różnych wariantach rozwinięcia, poprzez przygotowania do likwidacji skażeń stanów osobowych oraz uzbrojenia i sprzętu wojskowego.
Jedną z koronnych dyscypliną zawodów poddziałów chemicznych jest pokonanie pieszo odcinka terenu skażonego. Żołnierze z nałożonymi maskami przeciwgazowymi oraz ubrani w odzież ochroną z nałożonym oporządzeniem mają za zadanie pokonać w jak najkrótszym czasie odcinek 500 metrów. Podczas zawodów najlepszy czas osiągnął starszy szeregowy Marcin Gapik z 17 WBZ, który pokonał półkilometrowy odcinek z czasem 1 min 55s, co przy temperaturze ponad 210C i pełnym słońcu było sporym wyzwaniem i dużym wysiłkiem.
– Spośród wszystkich konkurencji najtrudniejszą dyscypliną pod względem fizycznym jest pokonanie odcinka terenu skażonego. Natomiast przygotowanie instalacji rozlewczej IRS-2 do likwidacji skażeń sprzętu przy użyciu prądownic szczotkowych to prawdziwy sprawdzian umiejętności praktycznych moich żołnierzy – mówiła dowódca plutonu chemicznego z 10 BKPanc, podporucznik Anna Jagielnicka.
Zawody wygrali chemicy z 10 BKPanc. Zajęli pierwsze miejsce zarówno w kategorii pododdziałów rozpoznania skażeń, jak i pododdziałów likwidacji skażeń. Tuż za nimi na drugich lokatach uklasyfikowali się żołnierze z 17 WBZ. Zwycięzcy z 10 BKPanc będą reprezentować lubuski związek taktyczny podczas zawodów użyteczno-bojowych wojsk chemicznych rodzajów sił zbrojnych, które odbędą się pod koniec maja na poligonie w Drawsku Pomorskim.
Tekst: chor. Rafał Mniedło
autor zdjęć: chor. Rafał Mniedło
komentarze