Zwiadowcy kompanii rozpoznawczej ułanów wielkopolskich (krUW) oraz batalionów piechoty zmotoryzowanej 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej (17WBZ) stanęli do walki o miano najlepszych w zawodach użyteczno-bojowych drużyn rozpoznawczych.
Zawody użyteczno-bojowe drużyn rozpoznawczych rozgrywane były w cyklu trzydniowym. Pierwszego dnia żołnierze stanęli na uroczystej zbiórce, w trakcie której omówione zostały zasady i program współzawodnictwa. Następnie odbyło się szkolenie sędziów i rekonesans obiektów przyszłych zmagań.
W kolejnym dniu rozpoczęła się zasadnicza część rywalizacji polegająca na pokonaniu toru wstępnego szkolenia oraz toru psychologicznego. W tej konkurencji liczyło się przede wszystkim zgranie zespołu. Już w trakcie tej rywalizacji drużyna kompanii rozpoznawczej ułanów wielkopolskich udowodniła, że ubiegłoroczne zdobycie przez nich wicemistrzostwa na szczeblu Wojsk Lądowych nie było przypadkiem.
Zaciętą walkę o drugie miejsce stoczyły drużyny z 1 Batalionu Piechoty Zmotoryzowanej Ziemi Rzeszowskiej (1bpZRz) oraz 15 Batalionu Ułanów Poznańskich (15bUP). Lepszą o zaledwie dwie sekundy okazała się drużyna podporucznika Tomasza Dolińskiego z 1bpZRz.
Bezpośrednio po zakończeniu pierwszej konkurencji zwiadowcy przemieścili się na pas taktyczny w Trzemesznie, gdzie czekała ich konkurencja techniczna polegająca na rozpoznaniu i wskazywaniu celów. Cele do wykrycia rozmieszczone były w pasie o szerokości jednego kilometra, w zasięgu od 350 do 2000 metrów. W tej rywalizacji ponownie wielkim kunsztem wykazała się drużyna z (krUW) uzyskując bardzo wysoką ocenę. Tego dnia na słowa uznania zasłużyła również drużyna z 15bUP.
Finał zawodów odbył się w oparciu o strzelnicę ośrodka ćwiczeń w Wojciechowie. Tym razem sprawdzeniu poddano umiejętności strzeleckie, zarówno indywidualne, jak i zespołowe.
Dodatkowym utrudnieniem rywalizacji zespołowej w tej dyscyplinie było pokonanie 3000 metrów z bronią i pełnym wyposażeniem, a następnie kierowanie ogniem drużyny w zasadzce. Należy dodać, że cele podczas tego strzelania występowały w różnych konfiguracjach – stałe, ukazujące się i ruchome. Lider dotychczasowego współzawodnictwa (krUW) potwierdził swoje umiejętności trafiając wszystkie cele. Kolejne miejsca tego dnia zajęły drużyny – 15bUP, 7bSKW i 1bpZRz.
Końcowym etapem zawodów był sprawdzian wiedzy teoretycznej. Konkurencja ta polegała na rozpoznaniu na slajdach 15 sylwetek sprzętu bojowego armii innych państw.
Końcowa klasyfikacja przedstawia się następująco:
I miejsce: krUW – 14 punktów
II miejsce: 1bpZRz – 7 punktów
III miejsce: 15bUP – 6 punktów
IV miejsce: 7bSKW – 2 punkty
Tekst: kpt. Tomasz Wojciechowski, st. szer. Łukasz Kermel
autor zdjęć: st. szer. Łukasz Kermel
komentarze