moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Decydująca faza przygotowań do ćwiczenia „Anakonda-14”

Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych realizuje zasadniczy etap przygotowań do jednego z najważniejszych ćwiczeń Wojska Polskiego zaplanowanych na ten rok. Zakończyła się właśnie główna konferencja planistyczna do ćwiczenia „Anakonda-14”.


Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych na co dzień kojarzone jest głównie z dowodzeniem i kierowaniem polskimi kontyngentami wojskowymi, jednakże w codziennej działalności jest to tylko jedno z wielu realizowanych zadań. Niezwykle ważnym aspektem działalności dowództwa w czasie pokoju jest zgrywanie wojennego systemu dowodzenia i przygotowanie stanowiska dowodzenia naczelnego dowódcy SZ, a w czasie wojny planowanie i dowodzenie w połączonej operacji obronnej.

Zgranie sił wydzielonych dla dowódcy operacyjnego do prowadzenia połączonej operacji obronnej to główny cel jednego z najważniejszych przedsięwzięć szkoleniowych sił zbrojnych w 2014 roku – ćwiczenia „Anakonda-14”.

Po wielu miesiącach pracy oficerów ze składu zespołu autorskiego obecnie przygotowania do ćwiczenia wkraczają w decydującą fazę. Ważnym punktem przygotowań była główna konferencja planistyczna, którą przeprowadzono 4–5 marca w Centrum Symulacji i Komputerowych Gier Wojennych na terenie Akademii Obrony Narodowej. Celem dwudniowego spotkania była kontynuacja prac nad scenariuszem, doprecyzowanie składu ćwiczących i kierownictwa oraz zadań dla poszczególnych komórek składowych kierownictwa.

Konferencję otworzył szef Sztabu Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. pil. Sławomir Kałuziński, który przywitał zebranych i podkreślił znaczenie ćwiczenia „Anakonda-14” jako jednego z przedsięwzięć częściowo weryfikujących rozwiązania przyjęte podczas wprowadzania nowego systemu dowodzenia i kierowania SZRP. Generał podziękował również za wsparcie, na jakie zawsze może liczyć dowództwo ze strony Akademii.

Głos zabrał również prorektor ds. wojskowych i współpracy zagranicznej płk prof.
dr hab. Dariusz Kozerawski. – Jestem niezmiernie szczęśliwy, widząc w Akademii Obrony Narodowej wielonarodowy zespół, który razem będzie realizować to ćwiczenie. Jesteśmy tu, by służyć państwu pomocą najlepiej jak potrafimy – podkreślił.

W konferencji na zaproszenie kierownictwa ćwiczenia uczestniczyli przedstawiciele wszystkich rodzajów sił zbrojnych i inspektoratów Sił Zbrojnych RP oraz przedstawiciele armii innych państw: Czech, Estonii, Litwy, Niemiec oraz Stanów Zjednoczonych.

* * *

Już po raz piąty od czasu powstania Dowództwa Operacyjnego żołnierze ze wszystkich rodzajów sił zbrojnych we współdziałaniu z elementami pozamilitarnego podsystemu obronnego oraz armii innych państw będą realizowali zadania pod kierownictwem dowódcy operacyjnego.

Ćwiczenie „Anakonda”, którego kierownikiem będzie dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych gen. broni Marek Tomaszycki, zaplanowane jest na przełom września i października bieżącego roku. Po raz pierwszy będzie miało ono  formę ćwiczenia dowódczo-sztabowego wspomaganego komputerowo z rozwinięciem stanowisk dowodzenia poziomu operacyjnego i taktycznego.
Zasadnicza część ćwiczących zostanie rozlokowana na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Orzyszu, ale podobnie jak podczas poprzednich edycji „Anakonda” obejmie swym działaniem obszar całego kraju.
Podczas tegorocznej edycji wykorzystywany będzie system JEMM (Joint Exercise Management Module), który pozwala przygotować plan podawania wiadomości oraz zbudować bazę danych o wojskach własnych i przeciwniku z równoczesnym zobrazowaniem pola walki.  

Tekst: mjr Marek Pietrzak

red. PZ

autor zdjęć: CSiKGW/ AON

dodaj komentarz

komentarze


Nowy system w miejsce AWACS-ów
SAFE kością niezgody
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
New Line of Financing
Trwa ewakuacja Polaków z Bliskiego Wschodu
Prosta droga do wojska
Łask z amerykańską akredytacją
Nowa linia kolejowa w Małopolsce
Krok przed wrogiem
Wojsko ewakuuje Polaków z Bliskiego Wschodu
Polscy żołnierze dobrze zorientowani
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Nie ma nudy
Przecieranie szlaków
Bezpieczeństwo to priorytet
Nowe brygady i inwestycje WP
Miliard złotych na bezpieczeństwo Małopolski
Nowe zdolności podniebnego strażnika
Drony w akcji: operatorzy z 17 BZ pokazali swoje możliwości
Zacięta walka o medale pod siatką
System San z koreańskimi elementami
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Together on the Front Line and Beyond
PFM bez tajemnic
Polska w NATO: od aspiranta do filaru wschodniej flanki
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Tankowanie w przestworzach
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
Nowa ścieżka finansowania
Opowieść o partnerstwie wojskowym Polski i USA
Prezydenckie weto dla SAFE
Strzelnice wojskowe: reaktywacja
Saperzy z dronami
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Marynarze generała Franciszka Kleeberga
Zagrzmiały K9 Thunder
Szlify pod lodem
Ośmioro żołnierzy-lekkoatletów na podium halowych MP
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Konflikt na Bliskim Wschodzie przybiera na sile
Piekło „Pługa”
Koniec olimpijskich zmagań
Rośki i Borsuki kuszą SAFE-m
Iran grozi „otwarciem wielkich bram ognia”
Premier: będziemy realizować SAFE mimo weta
Dron odkryty w kopalni. Na miejscu działają służby
Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni przeszedł certyfikację
Polska będzie zbrojna!
Cyberatak na szpital. Do akcji ruszyli terytorialsi
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Lekowa tarcza państwa
ORP „Wodnik” zimową porą
Nasz jedyny
„Delty” w komplecie
Nowe Abramsy do szkolenia
Buzdygany – nagradzamy najlepszych
Północnica, czyli nocne szkolenie terytorialsów
Wojna USA i Izraela z Iranem. Walki powietrzne i incydenty na morzu
Polska i Szwecja dla bezpiecznego na Bałtyku
Nie pozwala spocząć na laurach
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
W poszukiwaniu wyzwań
Wojskowi w akcji po tragedii w DPS-ie
W Waszyngtonie upamiętniono sierż. Ollisa
Nie stracić głowy w razie zagrożenia
Oko na Bałtyk
Gala MMA coraz bliżej
Polska i Szwecja razem dla bezpieczeństwa
Dezinformacja: element wojny XXI wieku
Siła współpracy
Pentagon nad Wisłą? MON ma inny pomysł.
Kosiniak-Kamysz: Priorytetem jest bezpieczeństwo

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO