W laboratorium ADL w dniach 20–21 lutego odbyły się pierwsze z cyklu 10 warsztatów mających na celu przeszkolenie wszystkich pracowników dydaktycznych uczelni z zakresu wykorzystania narzędzi kształcenia na odległość (Advanced Distributed Learning – ADL). Dotyczy to umiejętności przygotowywania programów kształcenia, jak również eksploatowania dostępnych na platformie edukacyjnej LMS ILIAS kursów jako wsparcia tradycyjnych zajęć ze studentami.
Uczestnicy warsztatów w trakcie 14 godzin zajęć zostali zapoznani z metodyką kształcenia na odległość, sposobami i formami komunikowania się ze studentami za pomocą platformy ILIAS, poznali metody i narzędzia do tworzenia materiałów dydaktycznych (moduł nauczania typu SCORM), tworzenia multimediów (Raptivity, Adobe eLearning Suite), nagrań audio i wideo, mających zastosowanie przy tworzeniu kursów.
Ponadto nauczyciele zapoznali się ze sposobami optymalizowania oraz różnicowania organizacji procesu nauczania. Efektem szkolenia były zaprojektowane samodzielnie minikursy, a także testy wiedzy służące do ewaluacji zajęć. Na zakończenie uczestnicy, po wcześniejszym wypełnieniu ankiety oceniającej, z rąk dziekana Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego płk. dr. hab. inż. Macieja Marszałka oraz pełnomocnika rektora-komendanta AON ds. innowacji dr. hab. Piotra Gawliczka otrzymali certyfikaty ukończenia warsztatów.
W zajęciach przygotowanych i przeprowadzonych przez Wydział Kształcenia na Odległość AON uczestniczyło 14 pracowników Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego. Kolejne szkolenie odbędzie w przyszłym tygodniu dla kadry Wydziału Zarządzania i Dowodzenia. Następne sesje – w marcu i kwietniu.
Tekst: AON
autor zdjęć: Paweł Gładysz
komentarze