moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Coraz mniej miejsc na „Tanich wczasach”

Choć do wakacji jeszcze daleko, żołnierze zarezerwowali już większość miejsc na urlop z rodziną. W ramach programu „Tanie wczasy” będą wypoczywać w jedenastu ośrodkach położonych nad morzem, jeziorami czy w górach. Tym o najniższych dochodach wakacje sfinansuje resort obrony narodowej.

 

„Tanie wczasy” to resortowy program socjalny. Mogą z niego skorzystać ci, których średni miesięczny dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 1125 złotych (45 procent najniższego uposażenia zasadniczego, które obecnie wynosi 2500 zł.). – Do obliczenia dochodu wlicza się wszystkie uzyskane przychody w rodzinie, które są opodatkowane, w tym również tzw. trzynastkę, nagrody, ekwiwalenty itp. Nie bierze się natomiast pod uwagę tzw. mundurówki – tłumaczy płk Marek Pacek, specjalista w Departamencie Spraw Socjalnych MON.

Na rodzinne wakacje żołnierze mogą wybrać jeden z jedenastu oferowanych przez Rewitę Domy Wczasowe WAM ośrodków. Są one zlokalizowane w całej Polsce. Najwięcej nad morzem, ale też nad jeziorami czy w górach. – Rezerwacje przyjmowaliśmy już w ubiegłym roku. Nie ma już wolnych miejsc na dwóch turnusach na początku lipca i w drugiej połowie sierpnia. Wolne mamy jedynie ostatnie terminy poza ścisłym sezonem, na początku czerwca i we wrześniu – mówi pracownik działu rezerwacji ośrodka w Juracie. To właśnie to miejsce, położone na Półwyspie Helskim, jest dla wielu żołnierzy jednym z najbardziej atrakcyjnych na urlop. Na terenie ośrodka znajduje się szkółka wind- i kitesurfingu, wypożyczalnia sprzętu sportowego i wodnego, fitness club oraz siłownia, a także boiska do gier zespołowych i ścieżki zdrowia.

Ale na brak chętnych nie narzekają też wyposażony w kryty basen ośrodek w Solinie czy słynne Kościelisko w Zakopanem, gdzie z okien rozpościera się widok na Tatry. Amatorzy żeglowania mogą wybrać Rynię nad Zalewem Zegrzyńskim, Pieczyska czy Waplewo. Zainteresowaniem cieszy się również położony na wyspie Wolin ośrodek w Międzyzdrojach, oferujący wypoczywającym w sumie 450 miejsc.

Tym, którzy zakwalifikują się do programu, wojsko sfinansuje dwutygodniowy pobyt wraz z wyżywieniem. Żołnierze sami natomiast będą musieli pokryć koszty dojazdu, opłaty klimatycznej lub parkingu. Ważne, by pamiętali, że dofinansowanie będzie traktowane jako ich przychód. – Dlatego od przyznanego świadczenia zostanie pobrany podatek dochodowy – tłumaczy płk Pacek.

Resort obrony dementuje plotkę o tym, że aby mieć pewne miejsce w ośrodku konieczne jest wpłacenie zaliczki. – Przepisy tego nie przewidują. Tym bardziej że bezpośrednim płatnikiem nie jest przecież żołnierz, lecz jednostka wojskowa, w której wojskowy służy – tłumaczy oficer z DSS.

Z „Tanich wczasów” żołnierze mogą korzystać raz na dwa lata. Zasada ta nie dotyczy poszkodowanych lub rannych podczas misji zagranicznej, którzy wrócili do kraju. Tej grupie żołnierzy wypoczynek przysługuje dwukrotnie w ciągu 24 miesięcy od powrotu do kraju. W ich przypadku nie ma znaczenia także ich dochód.

W 2011 roku z programu skorzystało 11 351 osób, rok później 6999. W 2013 roku na resortowych wakacjach było ponad siedem tysięcy żołnierzy. W tym roku liczba ma być podobna.

**

Rewita to nowa marka pod jaką spółka Domy Wczasowe WAM prowadzi działalność w zakresie świadczenia usług wypoczynkowo-konferencyjnych. Spółka Domy Wczasowe WAM powstała w lipcu 2011 roku w ramach Wojskowej Agencji Mieszkaniowej. Obecnie zarządza 11 ośrodkami wypoczynkowymi położonymi na terenie całej Polski. 

PG

autor zdjęć: Rewita Zakopane

dodaj komentarz

komentarze


Skrzydła IT dla cyberwojsk
 
Więcej hełmów dla żołnierzy
Mobilne dowodzenie
Na straży nieba
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Po przeprawie ruszyli do walki
NATO na północnym szlaku
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Husarz na straży nieba
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Sztuka ochrony zabytków
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Układ nerwowy Mieczników
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Serwis K9 w Polsce
NATO on Northern Track
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
„Pierwsza Drużyna” na start
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Uwaga, transformacja!
Wiosenna burza nad Estonią
Gry wojenne w szkoleniu
Wojskowe Oscary przyznane!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Abramsy w pętli
Krwawa noc pośród puszczy
Polska wiktoria na Monte Cassino
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Wioślarze i triatlonistka na podium
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Treningi z wojskiem wracają
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bohater odtrącony
Pierwsi na oceanie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Flota Bayraktarów w komplecie
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Ameryka daje wsparcie
Armia Andersa w operacji „Honker”
Pływacy i maratończycy na medal
Polki pobiegły po srebro!
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
W obronie wschodniej flanki NATO
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Wojna w świętym mieście, epilog
Zapraszamy na Festiwal
Dyskomfort? Raczej satysfakcja
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pierwszy polski technik AH-64
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Pytania o europejską tarczę
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Rajd ku czci saperów
„Wielka droga” dostępna online

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO