Wojskowe Zespoły Doradcze XIII zmiany PKW w Afganistanie zakończyły 30 października działalność. 4 listopada dowódca gen. Marek Sokołowski podziękował żołnierzom zespołów dowodzonych przez ppłk. Krzysztofa Stańczyka za zaangażowanie podczas pracy z pododdziałami 3. Brygady Piechoty Afgańskiej Narodowej Armii (3. BDE ANA) stacjonującej w bazie Vulcan w Ghazni.
Podczas zbiórki odznaczono żołnierzy Wojskowych Zespołów Doradczych MAT (z ang. Military Advisor Team) XIII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie medalami NATO za udział w misji ISAF oraz dyplomami uznania z podziękowaniami za bardzo dobrą pracę na rzecz zacieśniania polsko-afgańskiej współpracy podczas budowania bezpieczeństwa w prowincji Ghazni. Zespoły MAT realizowały zadania doradztwa wojskowego dla oficerów dowództwa i sztabu 3. BDE ANA oraz 1. kandaku, w tym kompanii RCC i żandarmerii. Zespół doradców batalionowych (MAT-1) zakończył działalność 30 października.
Doradztwo i wsparcie realizowane było w zakresie osiągnięcia przez żołnierzy afgańskich pełnej samodzielności w realizacji bieżących zadań operacyjnych. Ponadto zespoły doradców pełniły funkcję łącznikową pomiędzy Polskimi Siłami Zadaniowymi (PSZ), a siłami koalicji i dowództwem 3. BDE ANA w celu koordynacji działań, zwłaszcza operacji kinetycznych.
Proces doradztwa wojskowego dla 3. BDE ANA wzmacniany był poprzez wzajemne polsko-afgańskie relacje partnerskie. Poszanowanie kultury, zwyczajów, a również odmienności afgańskiej armii przez polskich doradców wojskowych z zespołów MAT pozwoliły na wyeliminowanie negatywnych zjawisk i incydentów. Ofiarność oraz osobiste zaangażowanie polskich doradców, związane z ciągłym utrzymywaniem nienagannych relacji z partnerami afgańskimi, pozwoliło na uniknięcie zagrożeń w trakcie wspólnych działań w bazie Vulcan.
Dobitnym i niepodważalnym przykładem wzorowej współpracy PSZ i 3. BDE ANA były wydarzenia z 28 sierpnia br. podczas kompleksowego ataku na bazę Ghazni. Dzięki sprawnemu i bardzo szybkiemu działaniu pododdziałów 1 kandaku zamykających kordon zewnętrzny wokół bazy, udało się udaremnić napływ kolejnych napastników w rejon wyłomu oraz uniemożliwić kolejne ataki w innych rejonach bazy.
Reasumując, podczas trwania XIII zmiany PKW w Afganistanie, dzięki pracy polskich zespołów doradczych MAT udało się wypracować bardzo efektywny i skuteczny sposób współpracy, nie tylko na płaszczyźnie wojskowej, ale też w innych dziedzinach, co pozwala z nadzieją spojrzeć w przyszłość funkcjonowania kolejnej, XIV zmiany PKW w trakcie zamykania polskiego zaangażowania w Afganistanie.
Źródło: ppłk Dariusz Rewak, mjr Dariusz Osowski
autor zdjęć: mjr Dariusz Osowski i mjr Marek Pawlak
komentarze